Nowa wersja GlassFish Suna z elementami Javy EE 6

Mimo że do wydania następnej, szóstej wersji Javy Enterprise Edition pozostało jeszcze trochę czasu, Sun Microsystems przedstawił serwer aplikacji, który zawiera już w sobie niektóre jej ciekawe elementy.

GlassFish Enterprise Server V3 Prelude to modularny serwer aplikacji Javy, który jest przeznaczony szczególnie do aplikacji sieciowych. Firma z Santa Clara zamierza wykorzystać go jako poligon do testowania funkcji, które zostaną wprowadzone do biznesowych produktów najwcześniej na wiosnę 2009 roku. Mimo jednak, że w nazwie nosi on nazwę „preludium”, to według Paula Hinza, dyrektora pionu systemów biznesowych Javy w Sun Microsystems, będzie on w pełni wspierany przez firmę i nadaje się do środowisk produkcyjnych.

Najważniejszą innowacją w tej wersji GlassFisha ma być wprowadzenie ładowania dynamicznego, dzięki któremu aplikacje mają wczytywać tylko tyle kodu, ile faktycznie jest im w danym momencie potrzebne. Ma to – według Toma Kincaida, dyrektora wykonawczego pionu platform aplikacyjnych – pozwolić na zatarcie powszechnego mniemania, jakoby Java EE była „ociężała”.

W tym wydaniu pojawiają się moduły, które zwiększą możliwości uruchamiania kodu napisanego w dynamicznych językach programowania. Na pewno obsługiwany będzie język Ruby (być może z frameworkiem Rails), możliwe jest także wprowadzenie obsługi PHP.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

8 odpowiedzi na „Nowa wersja GlassFish Suna z elementami Javy EE 6”
  1. Awatar jarek
    jarek

    > Najważniejszą innowacją w tej wersji GlassFisha ma być wprowadzenie ładowania
    > dynamicznego, dzięki któremu aplikacje mają wczytywać tylko tyle kodu, ile
    > faktycznie jest im w danym momencie potrzebne.

    A to ClassLoader tak nie dziala, ze podciaga tylko to co potrzeba?

    1. Awatar borizm
      borizm

      ClassLoader jest tępym niskopoziomowym mechanizmem – nie jest on wystarczająco dynamicznie sterowalny. ClassLoader'y na mocno obsadzonym aplikacjami/rozszerzeniami app. server'ze tworzą z reguły drzewo o bardzo ograniczonych możliwościach uwidaczniania/chowania bibliotek/klaw w rożnych wersjach.

    2. Awatar foobar
      foobar

      Tu nie o to w tym wszystkim chodzi. Po co w aplikacjach i systemach korporacyjnych taki bajer jak szybsze ładowanie klas? Ładowanie klas w porównaniu do startu całej aplikacji to niewielki ułamek całości. Tutaj chodzi o OSGi – bardzo zaawansowany mechanizm "modularyzacji" aplikacji.

  2. Awatar Królik
    Królik

    Podciąga, ale tu chodzi raczej o ładowanie fasolek EJB.

    1. Awatar Alinoe
      Alinoe

      chyba ziarenek :p

  3. Awatar borizm
    borizm

    Tu chodzi raczej o wpieranie przez serwer modularyzacji w/g OSGI i ładowanie lub nie modułów serwera na żądanie a pewnie i fragmentów aplikacji o ile jest ona odpowiednio podzielona i wspiera OSGI.

  4. Awatar zZzZ
    zZzZ

    > Na pewno obsługiwany będzie język Ruby (być może z frameworkiem Rails)

    Nie być może a na pewno. Osobiście od jakiegoś czasu testuję jRuby/Rails + GlassFish v3.

    1. Awatar Seban
      Seban

      Charles Nutter opisywał na swoim blogu uruchomienie GlassFisha z JRuby. Wygląda bardzo obiecująco. Osobiście bardzo się ciesze, że Rails ma coraz więcej możliwości uruchomienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *