Dziesięć dni po opublikowaniu pierwszych planów inicjatywy Qt for Tizen pojawiło się pierwsze wydanie Alfa przygotowane z myślą o urządzeniach mobilnych, tworzeniu aplikacji wieloplatformowych i atrakcyjnych, dotykowych interfejsach użytkownika.
Tizen to oparty na Linuksie i wielu komponentach Open Source system operacyjny dla urządzeń mobilnych (obsługa innych jest w planach). Jest rozwijany od 2011 roku głównie przez firmy Samsung (system wywodzi się z jego SLP) oraz Intel. Tizena firmuje Linux Foundation a formalnie reprezentuje przemysłowe konsorcjum Tizen Association.
Środowisko programistyczne Tizena 1.0 oferowało autorom aplikacji wyłącznie programowanie w przeglądarce z użyciem HTML5. W 2013 do Tizena 2.0 po drobnych modyfikacjach dodano API pochodzące z nierozwijanego już systemu mobilnego bada 2.0 firmy Samsung. Zapowiedziana jest także możliwość konwersji programów z Androida do Tizena, co jest już znane choćby z telefonów BlackBerry 10 czy ostatnio Jolla (Sailfish OS).
Tizen bazuje na Linuksie, jednak dotychczas brak było informacji o dostępności dla niego narzędzi Qt, pomimo ich popularności na platformach linuksowych typu Desktop oraz mobilnych (MeeGo/Harmattan, Symbian ^3/Anna/Belle, Windows Mobile, BlackBerry 10, Ubuntu Mobile, Sailfish OS i WebOS) i sporej bazy aplikacji, w tym również otwartoźródłowych. W trakcie rozwoju są przecież także oficjalne wersje tak “nielinuksowych” systemów jak Android i iOS, a istnieje nawet działający prototyp dla WinRT z Windows 8.
Lukę tę postanowiła wypełnić na własną rękę społeczność zrzeszona wokół Qt Project. Odpowiednia sposobność nadarzyła się w maju 2013, gdy właściciele praw do Tizena wydali kod źródłowy komponentów interfejsu graficznego oraz samej grafiki na otwartej licencji Apache. Informacja o wydaniu Qt bezpośrednio poprzedza rozpoczęcie corocznej konferencj Tizen w San Francisco i łączy się z wydaniem finalnej wersji Tizen 2.1 SDK.
Za nazwą Qt dla Tizena kryją się dwa składniki:
Szczegółowy opis dostępnych składników Qt for Tizen opublikowano w notce do wydania (ang.) przeznaczonej dla programistów aplikacji i osób chcących dołączyć do projektu. Są tam też pliki do pobrania oraz instrukcja użycia.
Przykładem zastosowania dedykowanych dla Tizena kontrolek jest testowa aplikacja Touch wchodząca w skład przykładów Qt 5. Działa ona w stylu Tizen bez dodatkowych modyfikacji. Opublikowano film pokazujący podobną aplikację Tizena oraz jej wersję Qt działające obok siebie:
Dalsze plany
Kolejne etapy projektu przewidują pogłębianie integracji między omawianą edycją Qt a typowymi dla Tizena funkcjami i usługami, włączając w to obsługę rzeczywistych smartfonów, tabletów czy netbooków, podzespołów takich jak sensory, obsługę bazy kontaktów w telefonie, przeglądarki WebKit, itd. Środowisko programistyczne powinno być też dostępne na Mac OS X i Windows, gdyż tam też działa Qt Creator. Plany wydawnicze Qt dla Tizena są rozwijane w sposób otwarty.
O inicjatywie
Qt dla Tizena to inicjatywa realizowana przez programistów dla programistów, mająca na celu umożliwienie pełnego budowania aplikacji dla Tizena z użyciem środowiska Qt Creator. Szczególne korzyści ma potencjalnie przynosić ponowne zastosowanie pozyskanej już wiedzy tysięcy programistów na temat Qt, C++ a także języka QML. Niezależnie od rozpowszechnienia platformy Tizen w przyszłości, postępy w Qt dla Tizena już teraz służą samemu projektowi Qt oraz wersjom dla Androida czy iOS.
Projekt jest oparty o inicjatywę społeczności oraz wartości Wolnego i Otwartego Oprogramowania, wobec czego każdy chętny może dołączyć. Szczegóły na temat projektu są na bieżąco publikowane na stronach wiki projektu Qt.
Kontakt i aktualizacje
Bieżące wydanie było możliwe przede wszystkim dzięki pracom dostarczonym w wolnym czasie przez Tomasza Olszaka. Lista obecnych uczestników projektu jest dostępna na wiki. Aktualności i dzielenie się wiedzą odbywa się z użyciem szeregu kanałów komunikacji, do wyboru:
– Lista mailowa dotycząca rozwoju Qt dla Tizen: development@qt-project.org (subskrypcja na qt-project.org)
– Lista mailowa dla użytkowników Qt dla Tizen: interest@qt-project.org (subskrypcja na qt-project.org)
– Blog
– Twitter @QtForTizen
– Facebook @QtForTizen
– Google+
– Kanał wideo qtfortizen
– Kanał IRC: #qt-tizen na irc.freenode.org (można odwiedzać przeglądarką poprzez webchat.freenode.net)
Dodaj komentarz