Qt dostępny dla Tizena

Dziesięć dni po opublikowaniu pierwszych planów inicjatywy Qt for Tizen pojawiło się pierwsze wydanie Alfa przygotowane z myślą o urządzeniach mobilnych, tworzeniu aplikacji wieloplatformowych i atrakcyjnych, dotykowych interfejsach użytkownika.

Tizen to oparty na Linuksie i wielu komponentach Open Source system operacyjny dla urządzeń mobilnych (obsługa innych jest w planach). Jest rozwijany od 2011 roku głównie przez firmy Samsung (system wywodzi się z jego SLP) oraz Intel. Tizena firmuje Linux Foundation a formalnie reprezentuje przemysłowe konsorcjum Tizen Association.

Środowisko programistyczne Tizena 1.0 oferowało autorom aplikacji wyłącznie programowanie w przeglądarce z użyciem HTML5. W 2013 do Tizena 2.0 po drobnych modyfikacjach dodano API pochodzące z nierozwijanego już systemu mobilnego bada 2.0 firmy Samsung. Zapowiedziana jest także możliwość konwersji programów z Androida do Tizena, co jest już znane choćby z telefonów BlackBerry 10 czy ostatnio Jolla (Sailfish OS).

Tizen bazuje na Linuksie, jednak dotychczas brak było informacji o dostępności dla niego narzędzi Qt, pomimo ich popularności na platformach linuksowych typu Desktop oraz mobilnych (MeeGo/Harmattan, Symbian ^3/Anna/Belle, Windows Mobile, BlackBerry 10, Ubuntu Mobile, Sailfish OS i WebOS) i sporej bazy aplikacji, w tym również otwartoźródłowych. W trakcie rozwoju są przecież także oficjalne wersje tak “nielinuksowych” systemów jak Android i iOS, a istnieje nawet działający prototyp dla WinRT z Windows 8.

Lukę tę postanowiła wypełnić na własną rękę społeczność zrzeszona wokół Qt Project. Odpowiednia sposobność nadarzyła się w maju 2013, gdy właściciele praw do Tizena wydali kod źródłowy komponentów interfejsu graficznego oraz samej grafiki na otwartej licencji Apache. Informacja o wydaniu Qt bezpośrednio poprzedza rozpoczęcie corocznej konferencj Tizen w San Francisco i łączy się z wydaniem finalnej wersji Tizen 2.1 SDK.

Za nazwą Qt dla Tizena kryją się dwa składniki:

Biblioteki i narzędzia programistyczne Qt dla Tizena bazujące na Qt 5.1 beta. Tizen jest więc platformą, gdzie tak nowy Qt zastosowanie znalazł najwcześniej. Aplikacje Qt działają obecnie z emulatorem Tizena. Dzięki wieloplatformowej architekturze Qt, większość pracy w tym obszarze polegało na dopracowaniu procesu konfiguracji i budowania binariów. Zintegrowane środowisko programistyczne Qt Creator już teraz można stosować do rozwijania nowych aplikacji lub przenoszenia już istniejących.
Integracja Qt z Tizenem, obecnie wprowadzająca zestaw kontrolek o “systemowym” wyglądzie i zachowaniu rodem z Tizena dla smartfonów. Kontrolki te bazują na standardowym API Qt Quick Controls Style wprowadzonym w Qt 5.1. Ich dostępność uzupełnia dostępne w Qt Quick możliwości niemal dowolnej stylizacji bogatych, płynnie animowanych dzięki OpenGL ES2 interfejsów użytkownika.

Szczegółowy opis dostępnych składników Qt for Tizen opublikowano w notce do wydania (ang.) przeznaczonej dla programistów aplikacji i osób chcących dołączyć do projektu. Są tam też pliki do pobrania oraz instrukcja użycia.

Przykładem zastosowania dedykowanych dla Tizena kontrolek jest testowa aplikacja Touch wchodząca w skład przykładów Qt 5. Działa ona w stylu Tizen bez dodatkowych modyfikacji. Opublikowano film pokazujący podobną aplikację Tizena oraz jej wersję Qt działające obok siebie:

Dalsze plany

Kolejne etapy projektu przewidują pogłębianie integracji między omawianą edycją Qt a typowymi dla Tizena funkcjami i usługami, włączając w to obsługę rzeczywistych smartfonów, tabletów czy netbooków, podzespołów takich jak sensory, obsługę bazy kontaktów w telefonie, przeglądarki WebKit, itd. Środowisko programistyczne powinno być też dostępne na Mac OS X i Windows, gdyż tam też działa Qt Creator. Plany wydawnicze Qt dla Tizena są rozwijane w sposób otwarty.

O inicjatywie

Qt dla Tizena to inicjatywa realizowana przez programistów dla programistów, mająca na celu umożliwienie pełnego budowania aplikacji dla Tizena z użyciem środowiska Qt Creator. Szczególne korzyści ma potencjalnie przynosić ponowne zastosowanie pozyskanej już wiedzy tysięcy programistów na temat Qt, C++ a także języka QML. Niezależnie od rozpowszechnienia platformy Tizen w przyszłości, postępy w Qt dla Tizena już teraz służą samemu projektowi Qt oraz wersjom dla Androida czy iOS.

Projekt jest oparty o inicjatywę społeczności oraz wartości Wolnego i Otwartego Oprogramowania, wobec czego każdy chętny może dołączyć. Szczegóły na temat projektu są na bieżąco publikowane na stronach wiki projektu Qt.

Kontakt i aktualizacje

Bieżące wydanie było możliwe przede wszystkim dzięki pracom dostarczonym w wolnym czasie przez Tomasza Olszaka. Lista obecnych uczestników projektu jest dostępna na wiki. Aktualności i dzielenie się wiedzą odbywa się z użyciem szeregu kanałów komunikacji, do wyboru:

– Lista mailowa dotycząca rozwoju Qt dla Tizen: development@qt-project.org (subskrypcja na qt-project.org)
– Lista mailowa dla użytkowników Qt dla Tizen: interest@qt-project.org (subskrypcja na qt-project.org)
Blog
Twitter @QtForTizen
Facebook @QtForTizen
Google+
Kanał wideo qtfortizen
– Kanał IRC: #qt-tizen na irc.freenode.org (można odwiedzać przeglądarką poprzez webchat.freenode.net)

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

5 odpowiedzi na „Qt dostępny dla Tizena”
  1. Awatar MikołajS
    MikołajS

    Domyślam się, że postawienie w pierwszej kolejności na wersję Qt dla Tizena zamiast bardziej popularnego Androida wynika z jakieś formy sponsorowania ze strony Samsunga, bo inaczej trudno mi zrozumieć ten priorytet dla systemu, który jeszcze nie ma zastosowania.

    1. Awatar Vipe
      Vipe

      Na Androida już jest Qt, co prawda ciągle nie jest to wersja finalna, ale działa. Na youtube są prezentacje.

      1. Awatar MikołajS
        MikołajS

        Używając NDK uruchomisz większość kodu w C++. Uznam, że Qt działa i nadaje się do pisania na Androida, jak będzie pełen dostęp do sprzętu (kamera, GPS itp.). W samym newsie jest informacja, że to wersja dla Tizena ma ciągnąć pozostałe porty, więc pytam się o co chodzi.

        1. Awatar k__
          k__

          Mowa tu o ciągnięciu rozwoju Qt Quick Controls przez ten port Tizena, a nie ciągnięciu rozwoju portów całego Qt. Projekt Qt dla Androida powstał dawno temu a bez Qt Quick z elementami wizualnymi w stylu Androida nie jest gotowy, plany są na 5.2. Inne platformy jak BB10, Ubuntu czy Jolla wprost bazują na Qt, więc nie ma co portować, choć nie będą zgodne z Qt Quick Controls jak się nie przepisze styli.

          Stwierdzenie o stawianiu w pierwszej kolejności na jakiś port jest bez sensu, to są zupełnie inni ludzie i te projekty dzieją się równolegle i z różną intensywnością.

  2. Awatar Jacek
    Jacek

    EFL, HTML, szczypta QT potem GWT i będzie platforma!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *