Artykuł partnera
W poszukiwaniu używanego samochodu przeglądasz setki ogłoszeń zamieszczonych w internecie przez osoby prywatne? Obierz nieco inny kierunek – zainteresuj się samochodami poleasingowymi. Sprawdź, dlaczego warto je kupić.
Opinie na temat pojazdów użytkowanych przez firmy w ramach leasingu są skrajne. Dla jednym jest to doskonały sposób na zakup dobrego samochodu w przystępnej cenie, dla innych – inwestycja w wyjeżdżoną i wyeksploatowaną do cna służbówkę. Nic więc dziwnego, że w głowach rodzi się wiele pytań i nasuwają się wątpliwości. Można jednak wskazać kilka powodów, dla których samochody poleasingowe to dobry wybór.
Przystępna cena
Tym, co kusi w pojazdach poleasingowych, jest przede wszystkim cena. Szacuje się, że koszt takiego auta może być nawet 20-30% niższy w porównaniu z identycznym pojazdem kupionym w komisie czy nawet od osoby prywatnej. Oczywiście nie ma tutaj żadnej reguły – wszystko zależy od tego, na jak dużą okazję uda się trafić.
Dobry stan techniczny
Większość samochodów poleasingowych użytkowanych jest przez okres kilku lat. Jeśli firma zdecydowała się np. na Leasing SMARTPLAN dostępny w ofercie Toyota Leasing, okres ten może wynosić zaledwie 3-4 lata – po tym czasie następuje zwykle wymiana auta na nowe.
Tak krótki okres użytkowania przekłada się na dobry lub bardzo dobry stan techniczny. Nie są to zaniedbane służbówki – szczególnie, jeśli wybierasz pojazdy wykorzystywane np. przez menadżerów wyższego szczebla.
Udokumentowana historia
Zatajony udział w zdarzeniach drogowych lub ukryte usterki? Zafałszowany przebieg wynikający z cofniętego licznika? Takie sytuacje się zdarzają, jednak nie dotyczą samochodów poleasingowych. Tutaj wszystko jest dokładnie udokumentowane w książce serwisowej.
Należy przy tym podkreślić, że wszelkie naprawy zawsze odbywają się w autoryzowanych serwisach (ASO). Stanowi to gwarancję rzetelności napraw oraz wysokiej jakości świadczonych usług.
Zakup samochodu poleasingowego – o czym pamiętać?
Pojazdy poleasingowe są pewniejsze niż auta używane – to fakt. Nie oznacza to jednak, że można wybrać dowolny samochód bez wcześniejszej oceny kilku kluczowych kwestii.
Wybierając auto, zwróć uwagę na stan techniczny pojazdu. Dobrze, jeśli do samochodu dołączona jest ekspertyza techniczna przeprowadzona przez niezależny podmiot. Jeżeli taki dokument nie jest dostępny, wówczas warto sprawdzić auto z zaufanym mechanikiem.
Należy także zapytać o książkę serwisową. Przeglądając ją, możesz w ten sposób zapoznać się z historią pojazdu – rodzajem i przebiegiem napraw, regularnością przeglądów okresowych itp.
Dodaj komentarz