SUSE Linux na serwerach IBM System z

Novell zaoferował rozwiązanie, które pozwoli maszynom IBM System z przeżyć drugą młodość. Nowa wersja SUSE Linux Enterprise Server Starter System umożliwi menedżerom IT skuteczne i ekonomicznie efektywne wykorzystanie tych mainframe’ów w zastosowaniach hostingowych.

Z punktu widzenia administratorów, instalacja SUSE Linux Enterprise Server na maszynach System z niczym się nie różni od instalacji na tradycyjnym serwerze PC. Ross Chevalier, szef działu technicznego Novell Canada stwierdził, że produkt Novella oprócz tego, że pozwoli osobom przyzwyczajonym do świata „dużych komputerów” korzystać z bogatej bazy stabilnego i darmowego oprogramowania, to przygotuje ich do pracy z coraz popularniejszymi rozwiązaniami linuksowymi. Linux coraz częściej zastępuje bowiem zamknięte, przemysłowe *NIX-y w rozwiązaniach klasy Enterprise.

Warren Shiau, główny analityk IT Toronto Strategic Counsel podkreślił, że największym problemem tych maszyn było jednak zawsze ich uwiązanie do zamkniętych rozwiązań, co oznacza, że nawet jeśli sprzęt staje się tani, to sama platforma wciąż jest bardzo kosztowna w utrzymaniu. Teraz, dzięki otworzeniu przez IBM stosu oprogramowania pośredniczącego (middleware) dla zSeries, możliwe stało się zastosowanie na tych maszynach Linuksa.

Czy zatem naprawdę warto inwestować w serwery PC? W podobnej cenie można zakupić używane mainframe’y IBM-a, a po zainstalowaniu na nich Linuksa zamiast kosztownego z/OS uzyskujemy tanie i potężne narzędzie, które z punktu widzenia administracji, bezpieczeństwa, wydajności i funkcjonalności deklasuje obarczone grzechami architektury PC serwery.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

13 odpowiedzi na „SUSE Linux na serwerach IBM System z”
  1. Awatar Moarc
    Moarc

    "..na komputerach IBM System z" – z czym?

    1. Awatar incal
      incal

      z niczym. tak się nazywa ta seria serwerów. "IBM System z". I domyślnie pracują pod kontrolą systemu operacyjnego z/OS.

    2. Awatar batwing
      batwing

      teraz, to już na przykład z SUSE 😉

  2. Awatar Tor
    Tor

    Skoro już piszemy op grzeszkach architektury x86, to może warto byłoby podać ze 2 przykłady w sposób zrozumiałe dla bardziej lub mniej przeciętnego zjadacza buły? 🙂

    1. Awatar nat
      nat

      buły się nie zjada, buły się nabiera,
      ew. strzepuje, jak siądzie. tyle głosu
      wspinacza : )

  3. Awatar punkracy
    punkracy

    Jeśli chodzi o drugą młodość, to chciałbym zauważyć, że Linuksy pracują na maszynach s/390 (zSeries/System z) od prawie 8lat. Więc nie rozumiem, jaka młodość. Pierwsze prace związane z portowaniem odbywały się w labolatoriach IBMa w Böblingen już w 1998 i 1999. W grudniu 1999 roku wypuszczono pierwsze łatki umożliwiające uruchomienie Linuksa na mainframe. Pierwsza komercyjna dystrybucja to był właśnie SuSE (2000 rok). Następnie IBM zorganizował install fest http://www.linuxplanet.com/linuxplanet/reports/21… Żeby dłużej nie pisać, powiem tylko, że na tej architekturze pracuje wiele dystrybucji. Zaczynając od komercyjnych SuSE, RHEL, na darmowych kończąc Debian, Centos. Dodatkowo powiem, że instalacja nie różni się niczym od instalacji na PC, tylko od pewnego momentu. Pewna znajomość VMa (no chyba, że instalacja odbywa się natywnie) jest wymagana.
    Dla zainteresowanych dostępne są darmowe redbooki opisujące proces instalacji.

    No i na koniec, system z/OS, a Linuks przeznaczone są raczej do różnego rodzaju rozwiązań.

    pozdrawiam
    Krzysztof Rączkiewicz
    http://10110.biz/pmug

  4. Awatar punkracy
    punkracy

    Jeszcze informacja jeśli ktoś chciałby kupić
    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&amp…

    1. Awatar norbert_ramzes
      norbert_ramzes

      Pójdzie na tym Nexuiz(+Debian)???

      1. Awatar punkracy
        punkracy

        Rozumiem, że to ma być żart, ale proszę spojrzeć na:
        http://news.techwhack.com/5662/cell-ibm-mainframe… lub też do źródła:
        http://www-304.ibm.com/jct03004c/businesscenter/v…

        pozdrawiam
        Krzysztof Rączkiewicz
        http://10110.biz/pmug

  5. Awatar punkracy
    punkracy

    Eh, ponieważ mój post (zapewne z mojej winy) się nie pojawił. To napiszę raz jeszcze. W skrócie, prace nad portowaniem Linuksa na mainframe trwały od 1998 w laboratorium IBM w Böblingen. Pierwsze łatki umożliwiające instalację Linuksa na s/390 wydane zostały w grudniu 1999 roku. Pierwsza komercyjna dystrybucja (SuSE) w 2000. Następnie zorganizowano install fest:
    http://www.linuxplanet.com/linuxplanet/reports/21…

    Oprócz SuSE na system z mamy jeszcze RHEL, Debiana, Centosa i kilka innych.

    Jeśli chodzi o z/OS a Linux na System z to mają raczej różne zastosowania.

    No i na koniec instalacja jest identyczna tylko od pewnego momentu. Dobrze jest mieć wiedzę z zakresu z/VMa.

    pozdrawiam
    Krzysztof Rączkiewicz
    http://10110.biz/pmug

  6. Awatar JG
    JG

    Jeśli chodzi o z/OS a Linux na System z to mają raczej różne zastosowania.
    No i na koniec instalacja jest identyczna tylko od pewnego momentu. Dobrze jest mieć wiedzę z zakresu z/VMa.

    No i dobrze jest mieć samego mainframe'a 🙂 To zupełna egotyka, pewnie dla większości ludzi zajmujących się komputerami. Z tego co słyszałem, to VM jest tu ważny i zdaje się na nim dopiero stawia się na tych maszynach wirtualne linuksy (w dużej ilości). Takie rozwiązanie podobno jest niezwykle wydajne, a może nawet bezkonkurencyjne.

    Pozdrowienia

    JG

    1. Awatar punkracy
      punkracy

      No nie koniecznie trzeba mieć. Można skorzystać z herculesa:
      http://www.jaymoseley.com/hercules/ + instalacja odpowiedniego systemu (legalnie można ściągnąć stare wersje MVSa). Inna możliwość to uczelnie. W Polsce jak na razie 3, UAM, PRz i WSHE w Łodzi, które prowadzą kursy.

      Linuksy można instalować pod VMem, nawet dość sporo instancji: http://www.informationweek.com/hardware/showArtic… lub bezpośrednio na LPARze (czyli logicznej partycji).

      Co do bezkonkurencyjności to ciężko się wypowiadać. Zależy od przeznaczenie. Serwer pod stronkę www czy repo svna za 40euro na miesiąc będzie bezkonkurencyjny cenowo.

      pozdrawiam
      Krzysztof Rączkiewicz
      http://10110.biz/pmug

    2. Awatar trasz
      trasz

      Wlasnie z wydajnoscia jest problem. Sama maszyna wirtualna jest ok, ale procesory – w sensie, mainframe'owe CPU – sa, delikatnie mowiac, takie sobie. Nic dziwnego, zwazywszy co musza emulowac. Fajne jest I/O i masa roznych koprocesorow, od kryptografii poczawszy, na sortowaniu skonczywszy.

      Poki co, biorac pod uwage stosunek wydajnosci do ceny przy sensownym poziomie wirtualizacji, nic nie jest w stanie pobic Solarisowych zones na x86/amd64.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *