Artykuł sponsorowany
Wśród nowych odbiorników TV standardem są już telewizory 4K. Co to jest za technologia? W jaki sposób poprawia jakość obrazu i doświadczenie widza? Jak oglądać telewizję 4K w Polsce i gdzie jeszcze znajdziesz takie treści? Sprawdź najważniejsze informacje na temat 4K UHD w TV.
Telewizor i telewizja 4K – co to jest?
Określenie 4K, podobnie jak Full HD, odnosi się do rozdzielczości obrazu. O ile jednak w Full HD wynosi ona 1920 × 1080 pikseli, to 4K w TV oznacza 3840 × 2160 pikseli. W pierwszym przypadku obraz składa się więc z około 2 milionów elementów, a w drugim – z ponad 8 milionów.
Synonimem 4K jest skrót UHD (Ultra HD), który ma wskazywać, że chodzi o rozdzielczość wyższą niż Full HD. Często też obu określeń używa się łącznie, na przykład, gdy producenci mówią o odbiornikach TV 4K UHD. Obecnie takie telewizory są już standardem, zwłaszcza w przypadku ekranów w rozmiarze 43 cale i więcej.
Jak rozdzielczość 4K UHD w TV wpływa na jakość obrazu i doświadczenie widza?
Telewizja 4K to nie tylko odbiorniki TV, ale też treści w tej rozdzielczości. Gdy telewizory 4K UHD odtwarzają materiały o niższej rozdzielczości, przeskalowują sygnał na 4K. Efekt zależy jednak wtedy od zastosowanych algorytmów, a poprawa jakości obrazu względem Full HD nigdy nie będzie aż tak widoczna, jak w przypadku natywnych treści w 4K.
Obraz 4K jest bardziej szczegółowy, a detale wyrazistsze, bo odpowiada za nie więcej pikseli. Różnicę odczujesz tym wyraźniej, im bliższa będzie odległość, z jakiej go oglądasz. Technologia 4K pozwoli Ci więc pełniej zanurzyć się w świat, który widzisz na ekranie. W przypadku telewizora Full HD optymalną odległość od TV obliczysz mnożąc przekątną ekranu przez około 4 cm. Gdy oglądasz telewizję 4K, dystans może być natomiast nawet do 2 razy mniejszy.
Telewizja 4K w Polsce – gdzie znajdziesz kanały w tej rozdzielczości?
Na całym świecie jest około 200 kanałów TV nadawanych w jakości 4K UHD. Znacznie mniej jest natomiast tych dostępnych w kraju i w polskiej wersji językowej. Telewizja 4K w Polsce ciągle się jednak rozwija, a u dobrych dostawców znajdziesz już po kilka pozycji w tej rozdzielczości.
Przykładem może być telewizja TOYA z kanałami 4K takimi jak: Eleven Sports 1 4K, Ultra TV 4K, Insight TV UHD i FunBox UHD. Są one dostępne w pakiecie Bogatym, który możesz mieć już od 64,90 zł miesięcznie (sprawdź szczegóły oferty na: https://toya.net.pl/telewizja). W cenie otrzymujesz rzecz jasna dekoder TOYA 4K.
Za dopłatą 10 zł/mies. możesz jednak skorzystać z interaktywnego odbiornika i platformy 4K MAXX, który daje bezpośredni dostęp do wybranych serwisów VOD i pozwala przeglądać treści z Internetu na ekranie telewizora. Wprowadza też funkcje takie jak Startover (oglądanie programu od początku bez wcześniejszego nagrania) czy Catchup TV (w wybranych stacjach dostęp do treści 7 dni wstecz).
Treści 4K UHD – nie tylko kanały TV
Kanałów telewizyjnych 4K UHD jest ciągle stosunkowo niewiele. Treści w tej jakości znajdziesz jednak znacznie więcej w Internecie i na nośnikach optycznych. W tym drugim przypadku, oprócz telewizora, potrzebujesz odtwarzacza Blu-ray, który pozwoli Ci oglądać filmy i seriale z płyt w tym formacie.
Ogromna większość nowych telewizorów to modele smart TV, na których w prosty sposób możesz też oglądać materiały z Internetu. Coraz więcej treści ze stron internetowych i platform streamingowych takich jak Netflix, HBO GO, YouTube, Amazon Prime i tym podobnych jest już z kolei dostępnych w jakości 4K UHD.
Dodaj komentarz