Można rzec, że jądro w wersji 3.13 będzie wydaniem przełomowym. Ilość zmian przyprawia o ból głowy i deweloperzy dystrybucji Ubuntu zadecydowali, że wersja 14.04 LTS wspierana do kwietnia 2019 roku będzie działać właśnie w oparciu o jądro 3.13. Przyjrzyjmy się jakie zmiany czekają użytkowników Linuksa w nowej wersji jądra.
Jądro zostanie wyposażone w nową zaporę sieciową o nazwie nftables, która w niedalekiej przyszłości ma zastąpić takie rozwiązania jak iptables, ip6tables czy też arptables. Nowa zapora sieciowa jest lżejsza od swoich poprzedników, wprowadza nową składnie oraz jest wstecznie kompatybilna. Wszystkich zainteresowanych tworzeniem reguł w nowym firewallu zapraszamy na tą stronę.
Kolejne zmiany dotyczą kart graficznych AMD. Została wprowadzona łatka do sterownika radeonSI obsługującego modele z serii AMD Radeon HD 7000, dzięki której wzrasta wydajność grafiki 3D. Autor poprawki po wykonaniu odpowiednich testów twierdzi, że przed zastosowaniem aktualizacji szybkość renderowania elementów 3D wynosiła 15 klatek na sekundę, zaś po wzrosła do 90 klatek. W nowym kernelu domyślnie zostanie włączona opcja Dynamic Power Management, która odpowiedzialna będzie za mniejszy pobór energii i zwiększenie wydajności układów graficznych pochodzących od AMD.
W kwestii firmy z Sunnyvale to nie wszystkie nowości, jakie przygotowano. Dostarczone poprawki od AMD ulepszają obsługę dźwięku HDMI Audio, szczególnie układów 7.1, TrueHD i DTS HD-MA. Korporacja dodała również poprawki umożliwiające obsługę najnowszych kart graficznych R9 290, jednak sterownik obejmuje tylko elementarne funkcje. Póki co posiadacze tych kart pod Linuksem nie otrzymają nawet dobrze działającej sprzętowej akceleracji graficznej.
Co na to wszystko Intel? Producent procesorów z obozu „niebieskich” postanowił nie siedzieć bezczynnie. Korporacja dostarczyła poprawki zapewniające pełne wsparcie dla procesorów Broadwell. Stabilnych wersji doczekał się sterownik Running Average Power Limit oraz moduł Power Capping Framework odpowiedzialny za monitorowanie urządzeń komputera oraz dynamiczne zarządzanie energią.
Na samym końcu warto wspomnieć o nowościach związanych z obsługą dysków SSD. Mechanizm Multi-Queue Block Layer umożliwi zwiększenie liczby operacji zapisu/odczytu, równomierne obciążenie rdzeni procesora oraz znaczne zmniejszenie opóźnień.
No dobrze, a gdzie Nvidia, która w ostatnim czasie tak ochoczo zaczęła wspierać Linuksa? W wersji 3.13 „zieloni” nie dołożyli się za specjalnie. Korporacja dodała nowy kod do sterownika nouveau, który pozwala na zmianę częstotliwości zegara i kontrolę zasilania układów, lecz jego stan daleko odbiega od stabilności i nie wiadomo, czy uda się wszystko poukładać do wydania jądra 3.14.
Dodaj komentarz