Ubuntu 14.04 LTS będzie wyposażone w jądro 3.13 oraz o nowościach w kernelu

Można rzec, że jądro w wersji 3.13 będzie wydaniem przełomowym. Ilość zmian przyprawia o ból głowy i deweloperzy dystrybucji Ubuntu zadecydowali, że wersja 14.04 LTS wspierana do kwietnia 2019 roku będzie działać właśnie w oparciu o jądro 3.13. Przyjrzyjmy się jakie zmiany czekają użytkowników Linuksa w nowej wersji jądra.

Jądro zostanie wyposażone w nową zaporę sieciową o nazwie nftables, która w niedalekiej przyszłości ma zastąpić takie rozwiązania jak iptables, ip6tables czy też arptables. Nowa zapora sieciowa jest lżejsza od swoich poprzedników, wprowadza nową składnie oraz jest wstecznie kompatybilna. Wszystkich zainteresowanych tworzeniem reguł w nowym firewallu zapraszamy na tą stronę.

Kolejne zmiany dotyczą kart graficznych AMD. Została wprowadzona łatka do sterownika radeonSI obsługującego modele z serii AMD Radeon HD 7000, dzięki której wzrasta wydajność grafiki 3D. Autor poprawki po wykonaniu odpowiednich testów twierdzi, że przed zastosowaniem aktualizacji szybkość renderowania elementów 3D wynosiła 15 klatek na sekundę, zaś po wzrosła do 90 klatek. W nowym kernelu domyślnie zostanie włączona opcja Dynamic Power Management, która odpowiedzialna będzie za mniejszy pobór energii i zwiększenie wydajności układów graficznych pochodzących od AMD.

W kwestii firmy z Sunnyvale to nie wszystkie nowości, jakie przygotowano. Dostarczone poprawki od AMD ulepszają obsługę dźwięku HDMI Audio, szczególnie układów 7.1, TrueHD i DTS HD-MA. Korporacja dodała również poprawki umożliwiające obsługę najnowszych kart graficznych R9 290, jednak sterownik obejmuje tylko elementarne funkcje. Póki co posiadacze tych kart pod Linuksem nie otrzymają nawet dobrze działającej sprzętowej akceleracji graficznej.

Co na to wszystko Intel? Producent procesorów z obozu „niebieskich” postanowił nie siedzieć bezczynnie. Korporacja dostarczyła poprawki zapewniające pełne wsparcie dla procesorów Broadwell. Stabilnych wersji doczekał się sterownik Running Average Power Limit oraz moduł Power Capping Framework odpowiedzialny za monitorowanie urządzeń komputera oraz dynamiczne zarządzanie energią.

Na samym końcu warto wspomnieć o nowościach związanych z obsługą dysków SSD. Mechanizm Multi-Queue Block Layer umożliwi zwiększenie liczby operacji zapisu/odczytu, równomierne obciążenie rdzeni procesora oraz znaczne zmniejszenie opóźnień.

No dobrze, a gdzie Nvidia, która w ostatnim czasie tak ochoczo zaczęła wspierać Linuksa? W wersji 3.13 „zieloni” nie dołożyli się za specjalnie. Korporacja dodała nowy kod do sterownika nouveau, który pozwala na zmianę częstotliwości zegara i kontrolę zasilania układów, lecz jego stan daleko odbiega od stabilności i nie wiadomo, czy uda się wszystko poukładać do wydania jądra 3.14.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

15 odpowiedzi na „Ubuntu 14.04 LTS będzie wyposażone w jądro 3.13 oraz o nowościach w kernelu”
  1. Awatar Mateusz Stomski
    Mateusz Stomski

    “Mechanizm Multi-Queue Block Layer umożliwi zwiększenie liczby operacji zapisu/odczytu” mam wrażenie że jednak zmniejszenie. zwiększenie jest użytkownikom nie na rękę. tak mi mówi logika – chyba że czegoś nie wiem.

    1. Awatar Morfeusz888
      Morfeusz888

      Zwiększenie liczby operacji zapisu oraz odczytu umożliwi szybszy zapis oraz odczyt danych. Wszak zwykły użytkownik może aż tak bardzo tego nie odczuje, to w zastosowaniach serwerowych skok wydajnościowy będzie znacznie bardziej zauważalny.

      1. Awatar Mateusz Stomski
        Mateusz Stomski

        a nie chodzi tutaj o ich zmniejszenie by zwiększyć długość życia dysków SSD? W sensie zmniejszenia ilości operacji na dysku, a nie wydajności ich zapisu.

        1. Awatar Morfeusz888
          Morfeusz888

          Tu niestety wpadamy w błędne koło. Chyba, że wychodzi/wyszła już taka technologia, która niweluje tę niedogodność. Nie jestem szczerze mówiąc zorientowany w tej kwestii. Nadal używam talerzówek.

          1. Awatar dsfsfgdfgd
            dsfsfgdfgd

            Problem z żywotnością SSD to mit. Swój używam od 1,5 roku i mam 278 wykorzystanych zapisów (wear-leveling-count w SMART) z planowanych 3000. W tym tempie zajadę dysk w 16 lat. Zakładając, że faktycznie po 3000 zapisów padnie, a to też nie jest prawdą.

    2. Awatar Edek65
      Edek65

      Zapewne chodzi o szybkość tych operacji, czyli liczbę w jednostce czasu.

  2. Awatar Jan
    Jan

    Nie rozumiem gości, najpierw narobili siary z Mirem, a teraz chcą wydać LTS opartego na niestabilnej linii kerneli 3.13.x -> no czy ich tam głowa boli?

    To nie można wziąć czegoś bardziej sprawdzonego w rodzaju 3.12.x teraz do LTSa i potem za pół roku/rok, jak się następna linia ustabilizuje, to dać opcję aktualizacji do 3.13 czy nawet 3.14 w ramach update LTSa – o co im wogóle chodzi w tym Canonicalu?

    1. Awatar dxgfsag
      dxgfsag

      Do czasu wydania 3.13 będzie jak najbardziej stabilne, więc o co kaman?

    2. Awatar Abc
      Abc

      Skąd założenie, że 3.13 będzie niestabilną linią?

      1. Awatar Bananan
        Bananan

        Bo wersje z nieparzystym numerem takie mają przeznaczenie?

        1. Awatar K
          K

          To juz od dawna nie jest prawda.

        2. Awatar y0g1
          y0g1

          O ile się nie mylę, przy ostatnich zmianach w numeracji zrezygnowano z podziału parzyste – stabilne, nieparzyste-niestabilne. Do testowania nowych rozwiązań wprowadzono osobną gałąź linux-next. Z niej dopiero sprawdzone rozwiązania trafiają do repozytorium linusa (jako rozwojowe rc) i po ich ustabilizowaniu wydawane są wersje stabilne.

      2. Awatar Piix
        Piix

        Nie jestem pewny, ale chyba chodzi o to, że nieparzyste numery jądra to linia niestabilna, a parzyste to stabilna. Mogę się jednak mylić.

      3. Awatar Cichy
        Cichy

        Wynika to z samej numeracji jądra. Jeśli druga liczba jądra jest liczbą parzystą to oznacza, że jest wersją stabilną i ma szanse trawić do longterm, wersje z numerami nieparzystymi (tak jak w tym przypadku) oznaczają wersje rozwojowe i są zazwyczaj formą przejściową między stabilnymi jądrami.
        Jan słusznie zauważył, że system z LTS nie powinien opierać się na rozwojowej wersji jądra, która nie ma szan na trafienie do longterm.
        Moim zdaniem Canonical za bardzo jest wpatrzony w swoje motto (“jeśli nie wprowadzamy zmian to stoimy w miejscu”) i jeszcze nie raz na tym ucierpi.

        1. Awatar ssfdfsd
          ssfdfsd

          Podaj aktualne źródło tej informacji o parzystości wersji. Podpowiem: https://www.kernel.org/category/releases.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *