Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Alpha 3

Właśnie została wydana trzecia wersja alpha systemu Ubuntu 9.04. System o nazwie kodowej Jaunty Jackalope w wersji stabilnej powinien pojawić się 23 kwietnia. Programiści Ubuntu powoli kończą synchronizację pakietów z Debianem. Nowa wersja systemu będzie zawierała środowisko graficzne GNOME w wersji 2.26. Już teraz można przyjrzeć się zarysom nowego GNOME. Zawiera ono sporo zmian interfejsu. Pojawiły się zestawy ikon w rozdzielczości 256×256 pikseli, pasek narzędzi edytorskich w menadżerze plików Nautilus.

Zaktualizowano serwer X.Org do najnowszej wersji o numerze 1.6.nowe Ubuntu będzie dostępne pod architekturę ARM RISC, na której opiera się wiele urządzeń typu UMPC oraz Netbooki. Kolejną nowością jest lepsze wsparcie dla urządzeń mobilnych. Poprawione zostało zarządzanie energią. W finalnej wersji systemu pojawią się takie opcje jak wyłączenie obsługi WiFi oraz Bluetooth, kiedy przestają być używane. System Ubuntu, jako jedna z pierwszych dystrybucji Linuksa będzie obsługiwał system plików Ext4, którego obsługa od jakiegoś czasu dostępna jest w jądrach 2.6.28 oraz 2.6.29. Właśnie na takim jądrze ma bazować nowa wersja systemu.
Więcej

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar marcinsud
    marcinsud

    "pasek narzędzi edytorskich w menadżerze plików Nautilus." Jakoś nie widzę, gdyby ktoś był łaskaw i napisał gdzie tego szukać mój nautilus 2.25.2.

    Druga fajna sprawa grub ładuje system z partycji ext4, bez problemu i bez oddzielnej partycji /boot. Wystarczy jedna na swap i jedna na /

    1. Awatar rad
      rad

      With the 2.6 kernel, "a swap file is just as fast as a swap partition."

      więc spokojnie wystarczy nawet jedna na / 😉

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        dobra wiadomość, a wielkość tego swapa się jakoś reguluje, czy korzysta z całego wolnego miejsca w miarę potrzeb.

        1. Awatar evil_core
          evil_core

          @marcinsud: Linia 2.6 powstala wieleee lat temu, wiec dosyc sporo przegapiles(co innego ze Ubuntu nie ma tego w klikadelku), i warto pamietac ze w UNIXie wszystko jest plikiem !
          A czy mozna regulowac wielkosc, to jasne ze tak. Robisz 'swapoff plik_swap(lub partycja SWAP)', zwiekszasz plik o ile chcesz(chocby przez 'dd'), a nastepnie robisz 'swapon powiekszony_plik(lub inny)', oczywiscie jak ma byc inny plik(lub przechodzisz z plikopartycji) to zastepujesz to zmieniasz montowane urzadzenie w fstab na plik ktory chcesz(oczywiscie partycja ktora go zawiera, musi byc zamontowana przed !).
          Oczywiscie taki SWAP bedzie minimalnie(choc nieduzo) wolniejsze, chyba ze jest to NTFS(i do tego CPU zezre) lub jest system plikow zfragmentowany.

        2. Awatar ó
          ó

          Swapowania i tak należy unikać; swapujący system jest na tyle wolny, że różnicy między plikiem a partycją się nie zauważa.

          Generalnie: swap to tylko "wentyl bezpieczeństwa".

        3. Awatar rad
          rad

          https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq tutaj jest ładnie napisane co i jak na podstawie Ubuntu, ale w większości dystrybucji będzie podobnie.

          Oczywiscie taki SWAP bedzie minimalnie(choc nieduzo) wolniejsze, chyba ze jest to NTFS(i do tego CPU zezre) lub jest system plikow zfragmentowany.

          Na jakiej podstawie twierdzisz iż będzie wolniejszy? Jakiś benchmark? Wiarygodne źródło? Czy tylko tak…
          Jeśli użyjemy Windowsowego NTFS to rzeczywiście tak, ale to już jest błąd w sztuce i masochizm ;P a standardowe "linuksowe" systemy plików nie są podatne na fragmentację tak jak np. FAT32 więc nie widzę problemu.
          .
          co do tego co napisał/a ó, tak swap to jest taki "wentyl bezpieczeństwa" i jest oczywistym, iż programy szybciej działają bezpośrednio z RAM. Ale pomaga też zwalniać pamięć do obecnych zadań, np. gdy firefox z 15 kartami nie jest używany od jakiegoś czasu to wędruje do swap. Więcej pamięci na obecne zadania. Można tym sterować za pomocą swappiness (jest to opisane w podlinkowanym howto na początku mojego komentarza)

      2. Awatar pyk
        pyk

        Niestety, nie. Ze strony, której adres podawałeś (swap faq):
        "The hibernation implementation currently used in Ubuntu, swsusp, needs a swap or suspend partition, and can not use a swap file on an active file system."
        (Mechanizm hibernacji obecny w Ubuntu, swsusp, potrzebuje [co to jest suspend partition?] partycji swap i nie może używać zwykłego pliku w tym celu.)

    2. Awatar abec
      abec

      GNOME 2.26. Co w tym dziwnego, że u ciebie nie ma?

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        a to że w ubuntu 9.04 alpha 3 jest 2.25.4 w niektórych elementach, a w większości 2.25.2, a news sugeruje, że te zmiany się JUŻ TERAZ pojawiły i są dostępne w tym wydaniu testowym, a ja stwierdzam, że albo są niezwykle skutecznie ukryte, albo ich (jeszcze) nie ma.

  2. Awatar j23tom
    j23tom

    ext4 będzie domyślnie ? czy trzeba gdzieś wybrać przy instalacji ?

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      przy ręcznym partycjonowaniu będziesz mógł wybrać, domyślnie zostanie ext3, by nie zmuszać ludzi do zmiany przyzwyczajeń jak to zostało ładnie wytłumaczone na brainstormie. Pewnie w 9.10 już będzie domyślnie.

      1. Awatar taling hallenthur
        taling hallenthur

        Mam nadzieję, że w 9.10 domyślnie będzie już BTRFS ;).

  3. Awatar Dinth
    Dinth

    j23tom: w jauntym ext4 bedzie jeszcze opcjonalne.

    A od siebie, jak zwykle przy informacjach o nowych alphach/betach/rc _blagam_ o podawanie zmian jakie sa w stosunku do poprzedniej alphy/bety/rc, a nie tego co ma byc w wersji stabilnej w stosunku do ostatniej stabilnej.
    Od pol roku czytam co ma miec finalny Jaunty, az mnie zeby bola od czytania tego w kolko, ale jakbym chcial przesledzic historie zmian na biezaco pomiedzy wersjami developerskimi, to musze szukac na stronach anglojezycznych.

    1. Awatar asab
      asab

      takie pytanie, da sie konwertowac ext3 do ext4?

      1. Awatar evil_core
        evil_core

        Tak samo jak w wypadku ext2 – ext3, gdzie byl tylko dziennik dokladany.
        'mount -text4 /dev/partycja_ext3'
        Ale tracisz kompatybilnosc z ext3 wtedy, i relatywnie niewiele zyskujesz. Jak chcesz miec 'pelny' ext4, to musisz skupoiowac gdzie indziej dane i od nowa zalozyc system plikow. Wieksza wydajnosc ext4 wiaze sie rowniez z innymi donyslnymi wartosciami w fsck, ktorych nie da sie potem zmienic. Nie wiem czy akurat tutaj ma to zastosowanie, ale sprobuj sobie zmienic np wielkosc bloku, choc podejrzewam ze ma, bo on naturalnie sie zwieksza wraz z nowymi systemami plikow, dostowanymi do coraz wiekszej powierzchni dyskowej w celu unikniecia fragmentacji, niewielkim kosztem(w wypadku wiekszych plikow) przestrzeni dyskowej.

        1. Awatar Witek
          Witek

          samo zamontowanie nie wystarczy, tzn. można zamontować jako ext4 ale nie będzie używać toto nowych właściwości ext4. należy odmontować zrobić tune2fs -O has_journal,extents,huge_file,flex_bg,uninit_bg,dir_nlink,extra_isize /dev/xyz
          e2fsck -p -f /dev/xyz
          mount /dev/xyz

          chyba.

        2. Awatar jellonek
          jellonek

          jesli tylko zamountujesz jako ext4 – nie tracisz wstecznej zgodnosci.
          wcale filesystemu nie musisz zakladac na nowo – tune2fs+fsck i po sprawie.

  4. Awatar bartz
    bartz

    hej, to prawda ze ma tak szybko wstawac ?

    pozdr

    1. Awatar evil_core
      evil_core

      Ni wiem za co ktos dal ci minua, wiec dalem ci plusa 😀
      Moze nie wstawac, lecz montowac, to system wstaje. Ja osobiscie nie sprawdzalem, ale ext3 jest naprawde rewelacyjny w porownaniu z reiserfs 3.6 na duzym systemie plikow(doslownie pusty, ledwo co zalozony system plikow ktory mial 200GB montowal sie parenascie sekund).
      Ext3 zawsze sie szybko montowal, wiem ze przyspieszyli sprawdzanie systemu plikow(ktore domyslnie na ext* odbywa sie cyklicznie co iles montowan/dni), tak wiec ten co ktorys start systemu(chyba ze za kazdym razem ci sie wiesza) bedzie rowniez znacznie szybszy. Choc ja korzystam z tuxonice za kazdym razem, wiec mnie to sprawdzanie omija, pomijajac releasy nvidii ktore zawieszaja moj system. Ale na szczescie ostatnie wydanie jest wyjatkowo stabilne 😀 (przy 3 poprzednich nei pomagalo wylaczenie SBA, FastWrites i nawet siegalem po wylaczenie RenderAccel czy AA)

      1. Awatar Nexiu
        Nexiu

        Jemu chyba chodzilo o to, ze JJ ma sie szybciej uruchamiac… 😛

        1. Awatar marcinsud
          marcinsud

          na ext4 się trochę szybciej uruchamia, pasek na splashu nie zdąży się "odbić" i już normalnie nachodzi, a na ext3 2-3 razy zdążył mi się "odbić" zanim zaczęło ładować system.

  5. Awatar slotwek
    slotwek

    Ja sie zastanawiam po co jest przycisk "Wiecej", gdyz link prowadzi do innej strony z dokladnie taka sama zawartoscia. No chyba, ze ktos chce zobaczyc ladny obrazeczek i sciagnac Alfe-3

    1. Awatar asab
      asab

      autopromocja "bloga" z "newsami", na ktorym wiekszosc wpisow to tapety ;p

  6. Awatar szczerydobolu
    szczerydobolu

    Gdzie niby te zmiany w wyglądzie? Cały czas do myślnie wygląda jak system sprzed 9 lat…

    http://news.softpedia.com/newsImage/Ubuntu-9-04-A…

    1. Awatar mmat2
      mmat2

      9 lat temu Ubuntu jeszcze nie istniało… A GNOME nie miał wtedy jeszcze domyślnie panelu na górze, jeśli się nie mylę.

  7. Awatar vf
    vf

    ARM RISC, na której opiera się wiele urządzeń typu (…) Netbooki

    Chyba trochę przesadzone. Być może w przyszłości tak będzie, ale teraz to o ile wiem nie ma takich netbooków (przynajmniej normalnych).

  8. Awatar vries
    vries

    W finalnej wersji systemu pojawią się jakie opcje jak wyłączenie obsługi WiFi oraz Bluetooth w momencie kiedy przestają być używane.

    To jest ciekawe. Jak oni będą definiować, kiedy akurat wifi będzie używane, a kiedy nie (szczególnie, że wyłączonym interfejsem nie namierzymy żadnej sieci).

    1. Awatar zyga
      zyga

      przycisk: "wylacz/wlacz BT/WiFi"
      jaki ma wiekszosc laptopow jako hard button lub wylaczanie z poziomu BIOS

      1. Awatar vries
        vries

        Bah, nie wiem, co mi przyszło do głowy, że to ma być zautomatyzowane.

        1. Awatar wit3k
          wit3k

          Myślę że chodzi tutaj o funkcjionalność którą apple albo ms opatentowało by tuż po zaimpelentowaniu, a faktycznie by się to przydało – osobiście zdaża mi się użyć bluetootha raz na ruski rok, a jak już go włącze to potem chodze z lapkiem przez dwa dni i dziwie się czemu bateria tak szybko się rozładowuje.
          Myślę że godzina zerowego transferu przez bluetootha czy wifi to wystarczający czas by stwierdzić że user gdyby o tym pamiętał to chciał by wyłączyć sprzęt do obsługi tego czegoś.

          To trochę tak jak z obracaniem płyty w cdromie – rozpędzony dysk ma o niebo lepsze opuźnienia, ale po co ma hałasować przez cały czas?

    2. Awatar Sławek
      Sławek

      Ja uważam, że jest to możliwe. Wystarczy zbudować specjalne narzędzie(program), któremu aplikacje będą zgłaszać, z czego chcą korzystać. Dla dystrybucji stworzonej z myślą o przeciętnych użytkownikach, wystarczyłoby wywoływanie tego programu z plików *.desktop. Kiedy użytkownik zamknie wszystkie programy, wykorzystujące np. internet, to po pewnym czasie pojawia się gdzieś na dwie minuty ostrzeżenie, po czym może nawet odłączyć internet automatycznie. Można też badać obciążenie sieci. Zwyczajna aplikacja przypominająca. Można by też tego użyć, do wyłączania Compiza w razie uruchamiania gry na pełny ekran. Skrót informowałby tylko, że uruchamiana jest aplikacja na pełnym ekranie(użytkownik będzie pracować tylko z nią na dłużej), a wszystkie funkcje, z których nie korzysta, mogą być wyłączone. Potem mogłaby nastąpić dalsza integracja i stworzenie specjalnego API do tego. OptymalizationKit jest ciekawym narzędziem do eksperymentów. Oczywiście rozwiązanie, jak każde, ma swoje wady. Nie odłączymy internetu, dopóki Firefox będzie włączony, a bez API będziemy korzystać z OptimizationKit-a lub z ikonek(ktoś może chce wykonać apt-get install spod terminala?). Monitorowanie jednak uruchomionych aplikacji+faktyczne obciążenie sieci+pewna zwłoka, daje jednak możliwość do decydowania w takich sprawach. Powinienem raczej założyć techbloga, choć ten komentarz wcale nie jest techniczny 🙂 .

  9. Awatar wodzik
    wodzik

    "którego obsługa od jakiegoś czasu dostępna jest w jądrach 2.6.28 oraz 2.6.29. Właśnie na takim jądrze ma bazować nowa wersjia systemu."

    znaczy na wersji 2.6.28 oraz 2.6.29 ;]

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      no co 2 jądra ma, ja mam, ty masz, ona nie ma ;P

      1. Awatar mike987
        mike987

        cóż, Ubuntu staje się bardziej… ludzki 🙂

  10. Awatar Linuksiarz
    Linuksiarz

    Nawet Barack ObaMA.

  11. Awatar riklaunim
    riklaunim

    Netbooki na ARM? na razie to są pogłoski/plany 😉

  12. Awatar yurasu
    yurasu

    A jest to to lżejsze od poprzednika? bo wcześniejszy mi strasznie mulił, w przeciwieństwie do tego z przed roku,

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      na razie jest lżejszy, ale zawsze alfy były lżejsze, a później w magiczny sposób wraz ze wzrostem funkcjonalności lekko zwalniały. Pewnie ma to jakiś związek z tym, że na początku większość pakietów to czyste pakiety z debiana, a później programiści z ubuntu dorabiają swoje rzeczy. No cóż za łatwiejszą obsługę trzeba trochę zapłacić

      1. Awatar Linuksiarz
        Linuksiarz

        Czyli lepiej Debiana uzyc jesli chce sie miec szybki system?

        1. Awatar marcinsud
          marcinsud

          nie jeśli się chce mieć szybki system bierze się szybka dystrybucje, a nie wybiera między debianem a ubuntu

        2. Awatar Mariusz
          Mariusz

          Tylko, że Ubuntu i tak jest szybsze od Mac Os X – poszukajcie sobie testów w Internecie…

      2. Awatar Magnes
        Magnes

        W testach prędkości nie ma praktycznie różnicy między Ubuntu a Debianem.

        1. Awatar marcinsud
          marcinsud

          w testach nie ma, ale na moim komputerze czuję lekką różnicę jednak wolę pozostać przy ubuntu z przyzwyczajenia i z powodu pewnych udogodnień. Żeby się ktoś nie czepiał, że mam złoma to athlon x2 5000+ 4 GB 1066 MHz ram i stary już gf 7600, po prostu na debiania taka jakby to ująć responsywność jest większa, szybkość uruchamiania mnie za bardzo nie interesuje, więc nawet nie porównywałem.

  13. Awatar atavus
    atavus

    "architekturę ARM RISC, na której opiera się wiele urządzeń typu UMPC oraz Netbooki."

    no, tutaj fantazja niezle poniosla tworce niusa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *