Unia Europejska ukarała Microsoft grzywną w wysokości — bagatela — 899 milionów euro. To kara za nieprzestrzeganie regulacji antymonopolowych z marca 2004 roku.
Microsoft jest pierszą w historii firmą ukaraną przez UE za nieprzestrzeganie wcześniejszych wyroków. To również największa kara finansowa, jaką nałożyła kiedykolwiek Unia na pojedynczą firmę.
W marcu 2004 roku Unia Europejska ukarała Microsoft grzywną w wysokości 497 mln euro za praktyki monopolistyczne na rynku PC. Chodziło głównie o niechęć firmy do udostępniania dokumentacji własnych technologii, co uniemożliwiało zewnętrznym firmom i programistom open source pisanie aplikacji współpracujących z technologiami Microsoftu.
W lipcu 2006 za nieprzestrzeganie regulacji Unia zastosowała dodatkową karę 280 mln euro. Obecna kara jest sumą za okres między 21 lipcem 2006, a 21 październikiem 2007, w którym firma cały czas nie stosowała się do regulacji unijnych. W październiku 2007 UE uznała, że Microsoft w końcu zastosował się do decyzji z 2004 roku, stąd nie należy się spodziewać dalszych kar w tej sprawie.
Nie oznacza to jednak, że Microsoft może spać spokojnie. Obecnie toczy się już kilka kolejnych dochodzeń przeciwko firmie, m.in. w sprawie wykorzystywania dominującej pozycji na rynku pakietów biurowych.
Microsoft skomentował decyzję Brukseli, twierdząc że “został ukarany za stare i nieaktualne przewinienia”. W lutym tego roku Microsoft udostępnił wiele stron dokumentacji swoich produktów i zapowiedział, że nie będzie pozywał twórców open source. Unia odniosła się do tych zapowiedzi sceptycznie.
Dodaj komentarz