Ukryte życie LLVM

LLVM to zestaw “klocków” kompilacyjnych, który powoli robi coraz większą karierę. Pozornie nie jest to zbyt popularne narzędzie, ale to tylko dlatego, że trzeba wiedzieć, gdzie jest stosowany.

Ci, którzy czekają na tradycyjny kompilator oparty o LLVM, muszą jeszcze trochę poczekać, aż clang się lepiej rozwinie lub nieświadomie używać go w charakterze wymiennego “silnika” do gcc, tymczasem LLVM znalazło miejsce na przykład… w niskopoziomowej obsłudze grafiki. Zack Rusin opisał jego wykorzystanie do przyspieszenia działania nowego modelu Mesy, Gallium 3D. Shadery uzbrojone w automatyczną optymalizację LLVM wykazywały do 10 razy lepszą wydajność nawet bez żadnych ręcznych usprawnień!

Nius na OSNews.com zawiera te i kilka innych ciekawych zastosowań LLVM, w tym przykład kompilatora języka Kaleidoscope o wielkości zaledwie 700 wierszy.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

8 odpowiedzi na „Ukryte życie LLVM”
  1. Awatar kocio
    kocio

    Tak a propos: ktoś się ostatnio pytał o sterowniki dla Nvidii, i oto sam marcheu pracuje nad sterownikami Nvidii do Gallium, choć to jeszcze kupa roboty:
    http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=909&num=2

  2. Awatar jellonek
    jellonek

    btw. tez ostatnio czytajac o gallium zauwazylem "wspomnienie" llvm, ale nie mialem czasu zaglebic sie w temat… 10 przyspieszenie shaderow, bez recznej optymalizacji – o czyms to swiadczy 😉

  3. Awatar bies
    bies

    Proszę nie powtarzać FUD-u. Jeśli ktoś chce użyć LLVM jako kompilator (klasyczny lub JIT) może to zrobić. CLang to tylko front-end (z grubsza parser i translator do IR) do C/C++/Obj od Apple (IMO Apple ma problem z GPL v3). LLVL może używać (i używa z powodzeniem) front-endu od gcc.

    1. Awatar kocio
      kocio

      Dzięki, poprawiłem ten fragment.

    2. Awatar trasz
      trasz

      Nie tylko Apple.

  4. Awatar witek
    witek

    Poza kompilatorem C, powstaje też kompilator D: http://dsource.org/projects/llvmdc

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      o, dzieki za linka 😉

  5. Awatar Daddy14
    Daddy14

    Clearly, the economic effect is the same. ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *