W jaki sposób rozpocząć przygodę z inwestowaniem pieniędzy?

Artykuł sponsorowany

Decyzja o rozpoczęciu jakiejkolwiek inwestycji, nigdy nie powinna zapaść pochopnie. W przeciwnym razie można narazić się na utratę zainwestowanego kapitału. Jak, w takim razie rozsądnie przygotować się do pierwszej inwestycji?

Wejście do świata inwestycji powinno być rozłożone w czasie, dokładnie przemyślane i poprzedzone różnymi aktywnościami. Warto kierować się zasadą trzech kroków – analiza budżetu, zdobywanie wiedzy i określenie strategii inwestycyjnej.

Analiza budżetu

Zanim przyszły inwestor zamrozi środki w inwestycji, powinien przemyśleć, czy nie będzie ich potrzebował.  Dlatego w pierwszej kolejności, należy dokładnie przeanalizować budżet – comiesięczne wpływy i wydatki. Nawet w najlepszej życiowej sytuacji, może zdarzyć się coś nieoczekiwanego, np. poważna choroba, czy utrata pracy, które diametralnie zmienią dotychczasowy status. W związku tym zawsze trzeba mieć odłożone pieniądze, na tak zwaną „czarną godzinę”. Dopiero mając poduszkę finansową, kiedy nadal w budżecie pozostają wolne środki, można pomyśleć o zaangażowaniu ich w inwestycję. Ponadto nigdy nie powinno się pożyczać pieniędzy lub poświęcać środków, które stanowią zabezpieczenie dla rodziny.

Zdobywanie wiedzy 

Aby rozsądnie  podjąć decyzję o wyborze inwestycji, należy posiadać choćby minimalną wiedzę, przede wszystkim na temat bieżącej sytuacji gospodarczej. Instrumenty finansowe charakteryzuje różny poziom ryzyka i nie zawsze, są tak samo opłacalne w danym momencie. Inwestor powinien mieć tego świadomość, i podejmować decyzje na podstawie swojej wiedzy, a nie pod wpływem namowy, czy emocji. Jeśli nie ma czasu na poszukiwanie informacji, albo nie jest pewny, czy dobrze rozumie prawa rządzące światem inwestycji, powinien zdać się na specjalistów. Może na przykład zakupić jednostki uczestnictwa w wybranym funduszu, np. Towarzystwo funduszy inwestycyjnych Caspar TFI, które ma bogatą ofertę, skierowaną do różnych rodzajów inwestorów.

Określenie strategii inwestycyjnej

Ostatnim krokiem poprzedzającym zaangażowanie pieniędzy, jest określenie charakteru planowanej inwestycji. Składa się na nią:

  • cel inwestycyjny, w tym cele związane ze zrównoważonym rozwojem – np. środki na emeryturę, zakup nowego samochodu, wycieczka;
  • horyzont czasowy – np.  krótki, średni, długi;
  • struktura portfela – np. 40% TFI, 30% obligacje, 30% akcje;
  • poziom akceptowanego ryzyka – niski, umiarkowany, średni, wysoki.

Określając charakter planowanej inwestycji na podstawie wyżej wskazanych elementów, może dopasować odpowiednią dla siebie strategię inwestycyjną. Dalej, mając odłożone środki, wiedzę i sprecyzowaną strategię inwestycyjną można zacząć stawiać pierwsze kroki w świecie inwestycji.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 328), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.). Caspar TFI oraz Caspar Asset Management SA informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *