W Poznaniu odbył się Sabat wikimedian

W ubiegły weekend, 21-22 listopada, w Poznaniu miało miejsce pierwsze spotkanie autorów projektów Wikimedia, czyli siostrzanych projektów Wikipedii. Podczas dwóch dni „Sabatu” dyskutowano przygotowane wcześniej problemy dotyczące Wikisłownika, Wikibooks, Wikinews, Wikiźródeł i Wikicytatów.

W sobotę najpierw przedyskutowano kwestie ogólne, proponując zarówno rozwiązania mniej i bardziej pilnych spraw do załatwienia, jak i dyskutując nad możliwościami ich wdrożenia. Największym problemem, jaki wskazali uczestnicy Sabatu był brak nowych użytkowników mogących pomóc przy pracach nad rozwijaniem Wikimediów. W tym kontekście pojawiły się  propozycje przyciągania nowych ludzi, promowania projektów, czy też wspieranie ich przez społeczność obcojęzycznych projektów.

W drugiej części dnia uczestnicy warsztatów podzielili się na trzy grupy, które prowadziły dyskusje nad dalszym działaniem Wikinews, Wikibooks i Wikiźródeł. Małe grono wikimedian skupiło się też przy jednym ze stolików, by omówić kwestie dotyczące Wikisłownika. Wyniki obrad zostały także zapisane na dedykowanych im stronach w projekcie Meta-Wiki. W drugim dniu Sabatu, ze względu na to, że nie dojechały osoby silniej związane z Wikicytatami, a także dlatego, że problemy dotyczące Wikisłownika omawiano w sobotę, dyskutowano nad  szczególnymi kwestiami w małych podgrupach.

Najistotniejsze kwestie jakie były podniesione podczas dyskusji to:

1. Brak odpowiedniego wsparcia ze strony Wikimedia Foundation, która raczej zainteresowana jest wspieraniem wyłącznie Wikipedii i Wikimedia Commons.

2. Brak nowych ludzi, co powoduje, że brakuje nawet użytkowników, którzy na własną rękę promowaliby te projekty, ponieważ zajęci są tworzeniem treści.

3. Brak wystarczającego wsparcia technicznego (tworzenia skryptów, rozwijania MediaWiki dla tych projektów itp.). Jedynie kilka osób wspiera częściowo te projekty od strony technicznej, aczkolwiek czas dzielić muszą (własny i botów) na projekty siostrzane i Wikipedię, gdzie głównie działają.

4. Potrzeba opracowania sposobów dalszego promowania projektów poprzez media (w tym społecznościowe) z częściowym wsparciem Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Poza tym oczywiście przedstawiono szereg możliwych rozwiązań. W przypadku Wikibooks i Wikinews (których członkowie zainicjowali zlot) propozycji pojawiło się akurat najwięcej. W pozostałych projektach problemy są dyskutowane raczej na bieżąco, aczkolwiek i w tym przypadku parę rozwiązań zostało przedstawionych.

Kilka lat temu podobne spotkanie społeczności Wikipedii przyczyniło się do opracowania głównych problemów, jakie trzeba wdrożyć w projekcie.

Autorzy wiadomości w Wikinews

Fotki ze zlotu

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar t3d
    t3d

    A czy nikt nie wpadł na to, żeby umożliwić pobieranie książek w formie strawnej dla czytników ebooków? Epub, mobi, fb2, od biedy nawet rft to formaty które pozwalają na wygodne czytanie na takich urządzeniach.

  2. Awatar przykuta
    przykuta

    Huh. Chyba nie. Popytam ludzi z tych projektów. Ale jeśli nie, to trzeba byłoby wykombinować jak to pożenić z MediaWiki.

  3. Awatar przykuta
    przykuta

    Dopytałem. W Wikiźródłach pdf się gryzie z rozszerzeniem proofread. Można by w niektórych rozszerzeniach ładować tekst jako zapisany w pliku na Wikimedia Commons (rozszerzenie które przyjmie MediaWiki) i dodawać jako link/wywołanie w książkach. Trzeba by jednak nieco pokombinować, by zebrać autorów – ale to się da spokojnie wyciągać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *