WebKit2 dodaje obsługę wyświetlania stron z użyciem kilku procesów

WebKit2 to projekt rozwijany przez Apple, którego głównym założeniem jest rozdzielenie renderowania strony na kilka oddzielnych procesów, np. dla JavaScript, HTML itd. Nowa wersja tego silnika renderowania stron nie jest jeszcze stabilna, a deweloperzy określają ją jako technologiczne demo. WebKit2 jest udostępniany na licencji LGPL oraz BSD.

Model ten jest bardzo zbliżony do tego zastosowanego w przeglądarce Google Chrome, główną różnicą jest to, że w przypadku WebKit2 jest on wbudowany bezpośrednio w silnik renderujący, dzięki czemu mogą na tym zyskać wszyscy jego użytkownicy. W ramach projektu zostanie udostępnione nieblokujące API dla języka C (także Objective-C dla MacOS X), które ma być możliwie niezależne od platformy.

Zaletą zastosowania izolacji procesów jest zwiększenie bezpieczeństwa (np. z użyciem trybu piaskownicy), zwiększenie odporności aplikacji na awarie. Ponadto wydzielenie dodatkowych procesów może przynieść szybszy czas reakcji programu oraz lepsze wykorzystanie wielordzeniowych procesorów.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar szametu
    szametu

    produkt apple rozprowadzany na licencji LGPL oraz BSD … hmm 1 kwietnia juz byl ^^

    1. Awatar Emdek
      Emdek

      WebKit wywodzi się z KHTML (KDE), nie można tak po prostu zamknąć kodu na pewnych licencjach, a Apple lubi używać darmowego kodu (ale głównie na BSD), a zamykać głównie elementy interfejsu graficznego (czyli samą przeglądarkę Safari), a niekoniecznie to co jest pod spodem (może też dlatego, że liczą po cichu, że ktoś dołoży do niego jeszcze coś co im się może tez przydać ;-)).

  2. Awatar krzabr
    krzabr

    Jakby nie bylo to srodowisko BSD tez zyskuje troche na tej wspolpracy .
    I to nie tylko finansowe , ale i rowniez technologiczne przyklad : Grand Computing Dipatch .

    Faktem jest ze glownym beneficjentem jest FreeBSD 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *