Witamy w drugim wydaniu Wieści z Planety. Dopiero co rozpoczęliśmy ich publikację, a zastanawiamy się na zmianą nazwy cyklu. 🙂
Coś w rodzaju „biuletynu wortalu KDE.org.pl”. Zapytasz się czemu? Ano dlatego, że pojawiają się tu informacje nie tylko z Planety KDE, ale także z polskiej blogosfery.
Co prawda jest ich jak na lekarstwo, ale dopiero rozpoczęliśmy. Cieszymy się, że udało nam się złożyć drugi „numer”. Ten numer również stał się faktem, dzięki temu, że powiększyliśmy skład zespołu.
W każdym razie zapraszam do przeczytania co piszczy w trawie zasianej w ogródku zwanym KDE. 🙂
Cornelius Schumacher: Program Akademy już prawie zakończony
Program zbliżającego się Akademy jest już prawie gotowy. Następują niewielkie opóźnienia, ale wszystko jest spowodowane chęcią dopieszczenia nawet najmniejszych szczegółów.
Aaron Seigo: więcej o stanach klawiatury
Michael Leupold pracuje nad klasą dla kdelibs, dzięki której możliwe stanie się raportowanie stanu klawiatury i myszy. Dzięki temu zostanie ominięty problem różnej implementacji tej opcji w poszczególnych wydaniach KDE dla Linuksa, Windowsa czy Mac OS X. Klasa powinna się pojawić już w nadchodzącym KDE 4.3.
Aaron opierając się na pracy Michaela napisał w 198 linijkach kodu C++ silnik danych oraz zaimplementował pełną jego obsługę. Dzięki temu komponent Plazmy napisany w dowolnym języku może w prosty sposób zarządzać stanami klawiatury i myszy. Można nawet zamrozić dowolny ich stan!
Obecnie Aaron pracuje nad plazmoidem w JavaScript, który wykorzystując napisany silnik będzie umożliwiał zarządzanie stanami klawiatury i myszy za pomocą prostych przycisków. Gdy skończy pracę, aplet ten będzie pierwszym napisanym w tym języku programowania plazmoidem dostępnym domyślnie w kdebase.
Aaron zamierza wykorzystać pracę nad apletem do napisania artykułu na Techbase z opisem krok po kroku sposobu tworzenia plazmoidów w języku JavaScript.
Aaron Seigo: Plazma i zużycie pamięci
Aaron zajął się problemem w plazmoidzie cyfrowego zegara, który w dziwny sposób zajmował coraz większą ilość pamięci, gdy był skonfigurowany do prezentowania upływających sekund. Po godzinach poszukiwań problemu w kodzie apletu oraz w bibliotekach libplasma i libplasmaclock, doszedł do wniosku, że błąd musi leżeć gdzieś indziej. Oczywiście błąd został zlokalizowany i dotyczył pamięci podręcznej w QGraphicsScene, a dokładniej tego, że alokowana pamięć nie była w prawidłowy sposób zwalniana. Problem został już naprawiony 🙂
Aaron zaktualizował wpis informując, że Alexis z QT Software napisał, że sam chciał zająć się tym błędem w poniedziałek.
Aaron Seigo: plasmoidviewer
Kiedy sam piszesz plazmoidy oraz je testujesz, jest dużo łatwiej robić to przy pomocy plasmoidviewera. Nawet jeśli piszesz aplet w języku skryptowym i nie musisz go kompilować, to dochodzisz do kroku, w którym musisz wydać polecenie „plasmapkg -u <ścieżka/do/plazmoidu>” służące do uaktualnienia zainstalowanego plazmoidu.
Pewien głos w głowie Aarona namawiał go poprawienia tego stanu, co uczynił dodając zaledwie kilka linijek do libplasma. Dzięki temu możesz załadować plazmoid z dowolnej lokalizacji bez jego instalowania. Wystarczy wpisać polecenie „plasmoidviewer ~/src/MójNiesamowityPlazmoid”, albo jeszcze łatwiej: możesz wydać polecenie „plasmoidviewer .” będąc w odpowiednim katalogu.
Zachęcam do zapoznania się z oryginalnym wpisem, w którym Aaron opisał w zabawny sposób swoją pracę nad wyżej opisanym rozwiązaniem.
Dodaj komentarz