Wieści z Planety wydanie drugie

Witamy w drugim wydaniu Wieści z Planety. Dopiero co rozpoczęliśmy ich publikację, a zastanawiamy się na zmianą nazwy cyklu. 🙂
Coś w rodzaju „biuletynu wortalu KDE.org.pl”. Zapytasz się czemu? Ano dlatego, że pojawiają się tu informacje nie tylko z Planety KDE, ale także z polskiej blogosfery.

Co prawda jest ich jak na lekarstwo, ale dopiero rozpoczęliśmy. Cieszymy się, że udało nam się złożyć drugi „numer”. Ten numer również stał się faktem, dzięki temu, że powiększyliśmy skład zespołu.
W każdym razie zapraszam do przeczytania co piszczy w trawie zasianej w ogródku zwanym KDE. 🙂

Cornelius Schumacher: Program Akademy już prawie zakończony

Program zbliżającego się Akademy jest już prawie gotowy. Następują niewielkie opóźnienia, ale wszystko jest spowodowane chęcią dopieszczenia nawet najmniejszych szczegółów.

Aaron Seigo: więcej o stanach klawiatury

Michael Leupold pracuje nad klasą dla kdelibs, dzięki której możliwe stanie się raportowanie stanu klawiatury i myszy. Dzięki temu zostanie ominięty problem różnej implementacji tej opcji w poszczególnych wydaniach KDE dla Linuksa, Windowsa czy Mac OS X. Klasa powinna się pojawić już w nadchodzącym KDE 4.3.

Aaron opierając się na pracy Michaela napisał w 198 linijkach kodu C++ silnik danych oraz zaimplementował pełną jego obsługę. Dzięki temu komponent Plazmy napisany w dowolnym języku może w prosty sposób zarządzać stanami klawiatury i myszy. Można nawet zamrozić dowolny ich stan!

Obecnie Aaron pracuje nad plazmoidem w JavaScript, który wykorzystując napisany silnik będzie umożliwiał zarządzanie stanami klawiatury i myszy za pomocą prostych przycisków. Gdy skończy pracę, aplet ten będzie pierwszym napisanym w tym języku programowania plazmoidem dostępnym domyślnie w kdebase.

Aaron zamierza wykorzystać pracę nad apletem do napisania artykułu na Techbase z opisem krok po kroku sposobu tworzenia plazmoidów w języku JavaScript.

Aaron Seigo: Plazma i zużycie pamięci

Aaron zajął się problemem w plazmoidzie cyfrowego zegara, który w dziwny sposób zajmował coraz większą ilość pamięci, gdy był skonfigurowany do prezentowania upływających sekund. Po godzinach poszukiwań problemu w kodzie apletu oraz w bibliotekach libplasma i libplasmaclock, doszedł do wniosku, że błąd musi leżeć gdzieś indziej. Oczywiście błąd został zlokalizowany i dotyczył pamięci podręcznej w QGraphicsScene, a dokładniej tego, że alokowana pamięć nie była w prawidłowy sposób zwalniana. Problem został już naprawiony 🙂

Aaron zaktualizował wpis informując, że Alexis z QT Software napisał, że sam chciał zająć się tym błędem w poniedziałek.

Aaron Seigo: plasmoidviewer

Kiedy sam piszesz plazmoidy oraz je testujesz, jest dużo łatwiej robić to przy pomocy plasmoidviewera. Nawet jeśli piszesz aplet w języku skryptowym i nie musisz go kompilować, to dochodzisz do kroku, w którym musisz wydać polecenie „plasmapkg -u <ścieżka/do/plazmoidu>” służące do uaktualnienia zainstalowanego plazmoidu.

Pewien głos w głowie Aarona namawiał go poprawienia tego stanu, co uczynił dodając zaledwie kilka linijek do libplasma. Dzięki temu możesz załadować plazmoid z dowolnej lokalizacji bez jego instalowania. Wystarczy wpisać polecenie „plasmoidviewer ~/src/MójNiesamowityPlazmoid”, albo jeszcze łatwiej: możesz wydać polecenie „plasmoidviewer .” będąc w odpowiednim katalogu.

Zachęcam do zapoznania się z oryginalnym wpisem, w którym Aaron opisał w zabawny sposób swoją pracę nad wyżej opisanym rozwiązaniem.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar xd
    xd

    Świetna rzecz. Wreszcie trochę zwięźle opisanych nowości dotyczących KDE.

    Jest może jakiś RSS?

  2. Awatar hering
    hering

    …Zapytasz się czemu?…
    Proszę, tylko bez nadmiernego użycia "się". Wolę Was zapytać czemu, a nie siebie.
    Uwielbiam …pytam się Ciebie… Mam wtedy problem z odpowiedzią bo nie wiem czy ktoś pyta mnie czy siebie.

    1. Awatar 0xhiryuu
      0xhiryuu

      co??

    2. Awatar k2
      k2

      Komentarz roku

  3. Awatar Stiep
    Stiep

    Raczej zamiat "Zapytasz się czemu?" powinno być "Zapytasz się dlaczego?".
    SJP czemu
    SJP dlaczego

    "Czemu" jest tylko potocznym odpowiednikiem "dlaczego". Komu/czemu potrzebny potoczny język w serwisie linuxnews.pl?

    1. Awatar xd
      xd

      Użytkownikom?
      Którzy wymieniają tu informacje, a nie piszą wiersze.

      Oczywiście teksty muszą trzymać jakiś poziom językowy, ale nie uważam, żeby potoczny język był czymś złym. Często wręcz przeciwnie.

      1. Awatar Stiep
        Stiep

        Końcowe pytanie było trochę retoryczne, żeby ukazać poprawniejsze zastosowanie słowa "czemu":]

  4. Awatar WadosM
    WadosM

    Przydałoby się dodać do każdej pozycji link do oryginalnego bloga, tak jak jest to zrobione na www.kde.org.pl

    A tak poza tym jestem za tym biuletynem 🙂

    Pozdrawiam

  5. Awatar Domker_
    Domker_

    Ja najbardziej cieszę się z portu Kaffeine i nowej wersji K3B.
    Co do obsługi ARGB (preźroczystości) w dekoracjach przez Kwin to może wyniknąć z tego wiele problemów, chociaż skoro Emerald potrafi to i Kwin pewnie też.
    Nie jeszcze tylko poprawią zasobożerność, nie wiem jakiś menadżer pamięci czy coś bo po długim używaniu komputera KDE/programy nagle zajmują ponad 2GB w ramie.

    1. Awatar Bananikus
      Bananikus

      Jakie problemy mogą wyniknąć przez dodanie obsługi argb? O takich rewelacjach nawet google nie chce powiedzieć, no ale twoja wiedza jest na pewno większa, więc nie powinieneś mieć problemów z wytłumaczeniem o co chodzi. 🙂

      2GB -ta, 40 najlepiej. Jakoś ja mam 1 GB i nigdy mi pamięci nie brakuje. KDE żre tyle ramu co nic. No chyba, że trafi się jakiś bug, ale to inna kwestia.

      Dowód: http://img118.imageshack.us/img118/203/dowd.png – procesy zaznaczone nie wchodzą w skład KDE. 🙂

    2. Awatar wini
      wini

      Z tymi 2 GB to coś ci się chyba pomyliło.
      U mnie zużycie ramu wynosi około 400- 500 MB i to nawet po długim używaniu (czysty system po resecie zajmuje 280 MB).
      Najlepiej uruchom sobie 'Monitor systemu' i sprawdź co pożera ci tyle pamięci.

  6. Awatar ó
    ó

    > zastanawiamy się na zmianą nazwy cyklu

    A co sądzicie o nazwie – po prostu – "O, KurDE!"? 😀

  7. Awatar RRH
    RRH

    Oczywiście spece od języka polskiego także są mile widziani w zespole. 🙂

  8. Awatar wini
    wini

    Nie wiecie gdzie znajdę jakiś przystępny opis jak się plasmoidy robi?
    Jestem takim niedzielnym programistom i jak bym wiedział jak się za to zabrać to bym się trochę tym pobawił. Kto wie, może coś by z tego wyszło!
    Jeśli chodzi o biuletyn to świetna sprawa – tak trzymać.
    Co do nazwy to jakby to się nie nazywało i tak będę to czytał, ale "Wieści z Planety KDE" bardziej mi się podobają niż nowa wasza propozycja.
    Moja propozycja to: "Wieści z Planety KDE++".

    1. Awatar ó
      ó

      > jak się plasmoidy robi?

      Wini: najpierw wtrząchnij porządną porcję grochówki – i już za jakąś godzinkę będziesz puszczał jednego plasmoida za drugim. 😉

    2. Awatar marcin
      marcin

      Hej a google? Przyjacielu fajnie ze chcesz cos robic ale jesli nie potrafisz nawet sobie odszukac materialow to daj sobie spokoj 😉

      1. Awatar wini
        wini

        A co myślicie ofermy że ja o google nie słyszałem.
        Od niechcenia zadałem pytanie i nie potrzebne mi są recenzje
        takich buraków jak wy. Jak coś wiecie to powiedzcie a jak nie wiecie to siedźcie w tych swoich norkach i wymieniajcie się tymi idiotycznymi uśmieszkami głupie ćwoki!!!

        1. Awatar ó
          ó

          "Wini", zupełnie niepotrzebnie się tak denerwujesz – jeśli nie lubisz grochówki, możesz także spróbować bobu (dla lepszego efektu użyj niedogotowanego) 😉

    3. Awatar ó
      ó

      > Jestem takim niedzielnym programistom

      "Wini": niedzielnym "polonistom" najwyraźniej również? 😀

    4. Awatar maciek
      maciek

      Ale po co? To takie brzydkie, jakby z 1980 roku 😉

      A na serio: Plazmoidy robi się w C++ albo w nowoczesnych językach typu Ruby czy Python, używa się w tym celu edytora vi albo innego, a w przypadku plasmoidów C++'owych także kompilatora C++ 😀

      1. Awatar wini
        wini

        maciek – wiesz jest takie powiedzenie że nie jednemu psu imię finek. Akurat w
        osnews jest taka 'mocna' filtracja komentarzy że nie stanowiło by problemu, żebym za chwilę wypisał jakieś idiotyzmy z twoim nickiem 'maciek' , a jutro ten komentarz gdzieś podlinkował.
        Jeśli chodzi o plazmoidy to był to temat rzucony mimochodem, żeby rozruszać trochę towarzystwo, i w nadziei, że może trafi się na jakiegoś fachowca od którego się człowiek coś ciekawego dowie.
        Ale jedyne na co tu trafiłem to stado błaznów.
        Jeden napisał dwa wierszyki, z których pewnie sam tylko się śmieje i to po kilku głębszych, drugi 'geniusz' raczył mnie poinformować o istnieniu google, trzeci to polonista – oj sorki nie zauważyłem od razu, że poeta i polonista to ta sama osoba – a więc jeden błazen – dwie specjalizacje.
        No i zostajesz jeszcze ty – mimo wszystko wypadłeś najkorzystniej z całej grupy,
        ale to co podałeś to widzę po rozpakowaniu pierwszego lepszego plazmoida.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *