Wikipedia w przyszłości z większą ilością materiałów wideo

Czytanie, szczególnie ostatnio, zdecydowanie nie przyciąga młodszych ludzi do przeglądania zasobów największej encyklopedii tworzonej przez użytkowników. Planowane jest zatem znaczne zwiększenie ilości materiałów wideo.

Wikipedia chce w przyszłości położyć większy nacisk na materiały wideo, które obecnie są w opłakanym stanie a do tego jest ich bardzo niewiele. Całe to ożywienie w kwestii wideo jest spowodowane wprowadzeniem nowych znaczników do specyfikacji HTML, które akceptowane są już przez wszystkie najnowsze wersje popularnych przeglądarek internetowych.

Szczegóły dotyczące takich a nie innych planów rozwoju encyklopedii zdradził w wywiadzie dla Beet.tv Erik Möller — jeden z dyrektorów Wikimedia Foundation. Aby materiały tworzone przez użytkowników reprezentowały odpowiedni poziom, całe zadanie zostało rozbite na kilka etapów, w których wikipedyści krok po kroku oswajają się z wizualnymi treściami.

Najpierw powstanie dodatek do Firefoksa (od razu widać tu, że Wikimedia zdecydowanie faworyzuje tą przeglądarkę) pozwalający na prostą konwersję wideo do wolnego formatu Ogg. Następnie zostanie wprowadzony dedykowany dla Wikipedii odtwarzacz multimediów, by wreszcie udostępnić specjalne narzędzie do edycji filmów w sposób tak łatwy, jak tekstowe artykuły. Tutaj jednak nietrudno doszukać się dużego teoretycznego uproszczenia, które w rzeczywistości może być bardzo trudne w realizacji.

Aby całość stała się popularna musi być prosta w obsłudze, stosunkowo szybka i oczywiście działać z poziomu przeglądarki. Dodatkowo rozmiar operacji, która przecież dotyczy jednej z najpopularniejszych witryn na świecie, będzie wymagał bardzo dobrej infrastruktury technicznej. Jak mówi we wcześniej wspomnianym wywiadzie Möller, obecnie trwają dopiero prace nad znalezieniem odpowiedniego dostawcy niezbędnych usług.

W całej sprawie najbardziej cieszy mnie fakt trzymania się otwartych standardów, które dla Wikipedii są przecież priorytetowe. Dzięki takiej postawie, użytkownicy większości linuksowych dystrybucji nie będą musieli instalować żadnego dodatkowego oprogramowania czy sterowników by odtworzyć film bezpośrednio w przeglądarce.

fot: Foofy, za: Filckr.com

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar revcorey
    revcorey

    to dobrze ze w wolnych formatach. Bo ostatnio Bill Gaets udostępnił na stronach ms wykłady Feynmana oczywiście chcesz oglądnąć zainstaluj sobie silverligth

    1. Awatar vries
      vries

      Nie dość, że udostępnił, to jeszcze ludzie narzekają 😉

      1. Awatar revcorey
        revcorey

        ciesze się ale mógł by to na jakiejś znanej wolnej licencji czy to creative commons(?) bo podobno mu zależy na edukacji no ale to taka polityka trzymania w pewien sposób wiedzy(jestem ciekaw jak np. ktoś by chciał użyć tych materiałów na lekcjach chociaż niby są ustawy regulujące prawa autorskie w takich sprawach). Wiadomo wiedza to potęga.

        1. Awatar vries
          vries

          Trudno powiedzieć na jakich zasadach kupił prawa do tych nagrań. Nie zawsze masz możliwość udostępnienia wszystkiego na CC. A kwestie naukowe/dydaktyczne załatwia dozwolony użytek o ile mi wiadomo.

        2. Awatar mby7930
          mby7930

          "A kwestie naukowe/dydaktyczne załatwia dozwolony użytek o ile mi wiadomo."

          Zależy gdzie, w UK np. kazali płacić szkole od DVD wyświetlanych w ramach lekcji.

  2. Awatar Sławek
    Sławek

    Czytałem już o tym, lecz chyba nie na osnews.

  3. Awatar Sławek
    Sławek

    Co do edycji filmów, to pewnie wystarczy możliwość dodawania adnotacji. Świetnie się to pewnie sprawdzi w przypadku wikinews.

    1. Awatar stronger
      stronger

      Z doświadczeń z mojej poprzedniej pracy wiem, że Wikimedia prowadziła testowy program osadzania video za pomocą widgetu Kaltury. Ich narzędzie do montażu video jest stworzone w Adobe AIR i imponuje możliwościami. Oprócz standardowego uploadu plików dostępna jest linia czasu, klipy można docinać, dodawać przejścia, podkładać własną ścieżkę dźwiękową i napisy. Dodatkowo można osadzać materiały bezpośrednio z kilkunastu serwisów za pomocą wbudowanej wyszukiwarki, oraz publikować w niezliczonej ilości agregatorów, blogów, serwisach społecznościowych, itp. Całość dopełnia edytor skórek dla playera. API Kaltury (oraz SDK dla PHP) jest bardzo przyjemne w użyciu. Niemniej – jest to zamknięta technologia i bez pluginu od Adobe ani rusz.

  4. Awatar kj
    kj

    "Czytanie, szczególnie ostatnio, zdecydowanie nie przyciąga młodszych ludzi" – oj, rośnie nam pokolenie młodych inteligentów…

    1. Awatar revcorey
      revcorey

      czyt. Pokolenie magistrów pedagogiki bądź innego trendy kierunku.

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        ostatnio w modzie jest zarządzanie, jak tak dalej będzie, to w firmach będzie więcej kierowników niż "pracujących" pracowników

        1. Awatar yantar
          yantar

          "Jeszcze nigdy w historii korporacji tak niewielu nie było zarządzanych przez tak wielu" 😉

          Co do tego pierwszego zdania artykułu to coś to dziwnie brzmi. Rozumiem, że chcą szerzej wprowadzić multimedia, skoro są to czemu nie skorzystać. Ale powód z "młodymi" jest delikatnie mówiąc denny. Co oni z Youtube chcą konkurować, a może Wikipedia ma robić za pudelka? Era Homo videoticus?

        2. Awatar i
          i

          jeszcze tylko zautomatyzować wszystko i 'praca' oraz 'zarządzanie'
          będą synonimami

        3. Awatar Budyń
          Budyń

          Zautomatyzować. LOL 😀
          Znasz taki dowcip z czasów PRLu ?
          – Zbudowalismy urządzenie które zastępuje 6 robotników.
          – A ile osób je obsługuje ?
          – 7 inżynierów…
          I tyle w temacie automatyzacji :>

        4. Awatar abcman
          abcman

          @Budyn – mówisz o PRL i jego księżycowej gospodarce.

        5. Awatar Budyń
          Budyń

          @abcman

          Znaczy się wiesz niewiele lub nic o PRLu i o obecnej gospodarce, szczególnie korporacyjnej.

      2. Awatar revcorey
        revcorey

        marcinsud zarządzanie zawsze było popularne, szczególnie w połowie lat 90 kiedy się okazało że pełno ludzi od zarządzania a jedna fabryka, tacy ludzie od zarządzania się jeszcze na jakieś stanowisko załapią może nie w zawodzie dokładnie ale coś zawsze. Teraz to pedagogika,administracja itp. W zasadzie potrzeba też tego typu fachowców ale nie tylu i będzie krzyk "mam magistra i nie mam roboty!" jak taki z ciebie magister. No ale trudno lepiej dla mnie żeby było zapotrzebowanie na inżynierów 🙂

  5. Awatar szatox
    szatox

    Wiki jednak ma również pewien problem związany z jej rozmiarem… Zaczyna być przesadnie zbiurokratyzowanym molochem.

  6. Awatar pawo12
    pawo12

    Boże, do czego to dochodzi… Żeby ludziom się nie chciało nawet krótkiego artykułu przeczytać? Szok! Ja mam 21 lat i gdyby nie książki i czasopisma – umarłbym. Bez przerwy czytam, a na każdy wyjazd na wakacje zabieram ze sobą kilka książek. Czytanie to dla mnie ogromna przyjemność chociaż bardzo czasochłonna, ale za to jaka pozyteczna 🙂 Nie rozumiem ludzi, którzy nie cierpią czytać czegokolwiek, a juz wogóle tych, którym nie chce się przeczytać zwykłego artykułu. To jest smutne i przerażające! Dodam, ze nigdy nienawidziłem czytać lektur szkolnych – zamiast nich czytałem masę innych książek znacznie bardziej interesujących, a lektury dla mnie to była strata czasu, poza tym nie lubię jak się mnie zmusza do czytania czegoś co mnie nie interesuje zbytnio. Jakbym nie mógł czytać np w skutek choroby wzroku to bym sobie dał kulkę w łeb.

    1. Awatar zk
      zk

      nigdy nienawidziłem czytać lektur

      To widać, czytać i czuć. Zapewne chciałeś napisać, że "zawsze nienawidziłeś czytania lektur…", ale zabrakło Ci erudycji, by myśl tę wyartykułować w literackim języku polskim 😉

      1. Awatar i
        i

        niezupełnie, to tylko jedna z możliwych teorii 😉

  7. Awatar Zbigniew Braniecki
    Zbigniew Braniecki

    @autor:
    "Najpierw powstanie dodatek do Firefoksa (od razu widać tu, ze Wikimedia zdecydowanie faworyzuje tą przeglądarkę) pozwalający na prostą konwersję wideo do wolnego formatu OGG"

    Mozesz wskazac na podstawie czego widac i dlaczego uwazasz, ze faworyzuje? Firefox jako jedyny obsluguje OGG i jako jedyny obsluguje rozszerzenia (na poziomie pozwalajacym pisac transkodery). Co mialaby zrobic Wikimedia Foundation, abys nie pisal o faworyzowaniu? :/

  8. Awatar Budyń
    Budyń

    Google do YouTube'a dopłaca 0,5 mld USD rocznie.
    Kiedy następna zbiórka na Wikipedię ?

  9. Awatar jarek
    jarek

    Nie rozumiem co konkretnie chca zrobic?
    Przeciez podlinkowac wideo juz chyba mozna.
    Chca zastapic tekst nagraniami, czy jak?

    > Całe to ożywienie w kwestii wideo jest spowodowane wprowadzeniem nowych znaczników
    > do specyfikacji HTML, które akceptowane są już przez wszystkie najnowsze wersje
    > popularnych przeglądarek internetowych.

    A to juz zupelnie niezrozumiale. To teraz trzeba wszedzie
    wpierdolic videło po pojawily sie znaczniki w html?

    1. Awatar reader
      reader

      A to juz zupelnie niezrozumiale. To teraz trzeba wszedzie
      wpierdolic videło po pojawily sie znaczniki w html?

      Bo sporej ilości osób nie chce się czytać. Lub też ta umiejętność
      jest w zaniku (zwłaszcza jeśli chodzi o wersję czytania ze zrozumieniem 🙂

      Ot smutny postęp cywilizacyjny w połączeniu z "marketingiem" wikipedii

      1. Awatar quest
        quest

        To jak w filmie Idiocracy. Ludzie będą tumanami, którzy nie rozumieją co się do nich mówi.

        http://www.google.pl/search?hl=pl&safe=off&client…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *