BBC opublikowało artykuł o Wolfram Alpha — nowym produkcie który ma, według niektórych, stać się dla Internetu równie ważny jak wyszukiwarka Google.
Pan Wolfram we własnej osobie
Wolfram Alpha to — w skrócie — internetowy robot odpowiadający zwięźle na każde pytanie, zadane po angielsku. Stworzony przez brytyjskiego fizyka, Stephena Wolframa (obecnie w Berkman Center Uniwersytetu w Harwardzie), produkt ma ujrzeć światło dzienne w połowie maja tego roku.
Korzystanie z serwisu ma być “jak dyskusja z ekspertem”, który cierpliwie odpowiada na każde zadane pytanie. Wynikiem działania Wolframa ma być zawsze pojedyncza, jednoznaczna odpowiedź, a nie jak w przypadku Google, lista odnośników do stron mniej lub bardziej powiązanych z tematem.
Jak ma działać nowy rewolucyjny system? Dokładnie nie wiadomo, bo artykuł na BBC jest dość zdawkowy i mało techniczny. Wynika jednak z niego, że pytania mają być analizowane w czasie rzeczywistym, a odpowiedź na bieżąco wyliczana na podstawie specjalnie skonstruowanej w tym celu bazy danych, wykorzystującej wiele źródeł, w szczególności zawierającej uporządkowane w kategorie fakty historyczne, dane geograficzne, biologiczne czy ogólnie: naukowe.
Alfatestrzy systemu są podzieleni w reakcjach . Entuzjastycznie o Wolframie wypowiada się m.in. Nova Spivak, twórca Twine, który to właśnie porównał potencjał serwisu do wyszukiwarki Google.
Mniej podnieca się nowym produktem Dr Boris Katz z Massachusetts Institute of Technology (co zresztą zrozumiałę, bo jest twórcą konkurencyjnego projektu “Start”), który neguje stosowaną przez Dr Wolframa zasadę usuwania zbędnych części pytania napisanego po angielsku, twierdząc, że każda część zdania może mieć znaczenie. Powołuje się tu na przykład: “When did Barack Obama visit Nicolas Sarkozy?” vs “When did Nicolas Sarkozy visit Barack Obama?”. Czy w Wolfram Alpha zapytania te zwrócą różne wyniki? Przekonamy się w maju.
Więcej informacji
- Prezentacja Wolframa (Klip Youtube)
- Zrzuty ekranu Wolfram Alfa (ReadWriteWeb)
Dodaj komentarz