Wolny sterownik Xorg do kości VIA

Po kilku miesiącach od ogłoszenia, że zamierza blisko współpracować ze środowiskiem FLOSS, firma VIA wydała wolny sterownik dla swoich zintegrowanych kości graficznych pod Xorg.

Sterownik wydany przez VIA wykorzystywany będzie m.in. w małych przenośnych notebookach takich jak Everex gPC2, 15.4″ gBook czy CloudBook.

Jest to okrojona wersja obecnego sterownika własnościowego VIA. Nowy sterownik — a raczej uwolnienie części kodu  — należy traktować raczej jako dowód, że firma dotrzymuje obietnicy i że możemy liczyć na więcej, niż jako bezpośredni powód do radości. Aktualnie sterownik obsługuje CRT, LCD i DVI, a także akcelerację 2D, X-Video i akceleracją kursora. Brak mu na razie obsługi 3D czy sprzętowego kodowania obrazu, czyli jest to dopiero fundament dalszych zmian.

VIA zapowiada jednak, że kolejnym krokiem będzie właśnie dodanie obsługi akceleracji 3D (można już obejrzeć pokazowe wideo), TV-out oraz sprzętową implementację kodeków, a także integracja kodu z innymi projektami open source.

Aktualne wersje sterowników ściągnąć można z VIA Linux Portal.

VIA w ostatnim czasie wydaje się spełniać swoje zapowiedzi większego wsparcia wolnego oprogramowania. Oprócz otwarcia sterowników kart graficznych, firme aktywnie pomaga portować CoreBoot BIOS (wcześniej LinuxBIOS) na kilka swoich płyt głównych.

Firma niedawno opublikowała dokumentację do swoich układów a także zatrudniła Haralda Welte, jedną z bardziej znanych postaci z kręgu FLOSS. To on poinformował o wydaniu sterownika.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Zajec
    Zajec

    Czym jest "kodowanie sprzętowe"?

    Na blogu developera pojawiło się wytłumaczenie, czemu VIA nie zaczęło rozwijać isteniejącego już otwartego sterownika (np. openChrome) a wydało własny. Okazuje się że opublikowany kod to kod sterownika, który już posiadali tylko publikowali do tej pory w zamkniętej formie.

    1. Awatar kocio
      kocio

      Chodzi o "hardware video codec".

      1. Awatar Zajec
        Zajec

        Tu będzie raczej chodziło o kodek działający na hardware do przerzucenia dekodowania odtwarzanych filmów z CPU na GPU.

        1. Awatar flumbert
          flumbert

          To ja już chyba wolę "kodowanie sprzętowe" do "kodek działający na hardware"

        2. Awatar Zajec
          Zajec

          Nazwać możesz to sobie inaczej, mi chodzi o znaczenie. Dobrze nazwał to michuk: "sprzętową implementację kodeków"

        3. Awatar jellonek
          jellonek

          to nie jest sprzetowa implementacja, a co najwyzej sprzetowa akceleracja procesu kodowania/dekodowania. implementowane to jest nadal programowo, tyle ze z "podpórką" sprzetowa (zupelnie tak samo jak w przypadku innych gpu).

  2. Awatar michuk
    michuk

    Zaktualizowałem nico niusa dodając trochę szczegółow odnośnie tego gdzie ten sterownik będzie mógł być wykorzystany oraz co VIA planuje wydać w kolejnej wersji (+ link do video preview).

  3. Awatar fragger
    fragger

    To się VIA obudziła po czasie. A ja nadal mam mieszane uczucia związane z serią płyt EPIA i ich wsparciem pod czymkolwiek. A tak się fajnie zapowiadały… ale widząc co to jest zrezygnowałem. Ale niedługo przyjdzie czas na Atoma jak zrobią jakąś płytę główna pod niego z energooszczędnym mostkiem a nie takim ciągnącym 30W w idle.

    1. Awatar zyga
      zyga

      Fragger: to prawda, że trochę przyspali. Już 5 lat temu to obiecywali.

      Wtedy, żeby mieć więcej wiedzy od nich, trzeba było podpisać papierek.

      I nie wiem z czym masz problemy na płytce VIA.

      Wszystko działa, a ktoś kto marudzi o grafice 3D jest po prostu głupcem.

      Na 600MHz procesorze divxy odtwarzane są płynnie w fullscreen.

      Problemem są tylko filmy DVD mające ratio 16:9 (zacinają się).

      Na płycie z zegarem 933MHz problemem są filmy DVD z ratio powyżej 1.85:1.

      A 30W to pobiera cała płyta z czytnikiem dvd podczas odtwarzania filmu!

      1. Awatar jellonek
        jellonek

        dziwne, ale przy procesorze core2duo 1.8GHz mam problemy z odtwarzaniem filmow w wiekszych rozdzialkach (film kodowany z rozdzielczoscia pozioma okolo 1920 px) i to bez roznicy jakie sa proporcje obrazu…

        wydaje sie ze nie bardzo wiesz o czym piszesz 😉

        btw. z tym wyzywaniem od glupcow nieco przesadzasz – zmien moze ton…

        1. Awatar zyga
          zyga

          Dobrze mi się wydaje, bo jestem współtwórcą pewnego systemu na płytach M9000.

          Ja piszę o filmach DVD, a nie o HD-DVD, czy BR!

          W DVD rozdzielczość pionowa jest na poziomie 576 (480).

          Głupcem jest ktoś, kto się spodziewa cudów z tak słabego sprzętu.

          Nawet płemier nie pomoże.

          😉

          Na athlonie64 3200 z grafiką gf4mx filmy 1920×1080 działają bez problemu.

          A po za tym intel ssie!

          😉

        2. Awatar kell99
          kell99

          Te nowe low-endowe platformy zapowiadaja sie swietnie. Sam zastanawiam sie czy nie zainwestowac w jedna z nich. Jezeli bede mogl miec maly, pobierajacy malo energii i cichy komputer, to nadaje mozna go wlasciwie trzymac wlaczonego 24h/7. Brak zabawy kernel – zamkniety modul przy nowej wersji jadra czy X.org bylby sporym plusem). Moglbym przeniesc sshd, NX serwer z pozerajacego duzo wiecej energii desktopa (z 500W zasilaczem) na takiego malucha.

          A co do odtwarzania BR, to ciekawe kiedy doczekam sie softu do odtwarzania pod linuksem. Napedy tanieja, filmy tanieja, nagrywalne nosniki tanieja, a filmu nie da sie odtworzyc (pomijajac zrzucanie na dysk itd).

          Cudowny swiat DRM.

        3. Awatar trasz
          trasz

          @kell99: Och, zrob jak mowi Stallman – zbojkotuj wszystkie media chronione DRM-em. Przeciez tyle fajnych filmow niezaleznych jest 😉

    2. Awatar bixbite
      bixbite

      945GSE ciągnie maks 6W. Jest tylko polityką Intela, że nie oferują lepszych chipsetów dla Atoma (przynajmniej nie dla wszystkich jak Poulsbo). Zresztą i tak po przejściu na proces 32nm Atomy będą już kompletnie zintegrowane.

  4. Awatar rampage
    rampage

    hehe – to 3D na oko działa 6 razy szybciej niż AIGLX na własnościowym sterowniku ATi, który IMHO jest skandalem, przynajmniej w kwestii obsługi nowych radeonów z serii R600 i RV770 w włączonym AIGLX czy chociażby composite realizowanym przez xrender. A otwarty? Podobno będzie, ale też podobno napisać go ma być ciężej niż ten pod r5xx

  5. Awatar bixbite
    bixbite

    Mnie osobiście te "przepychanki" ze sterownikami dawno już zmęczyły. Kernel ma mieć odpowiedni (czyli działający!) moduł standardowo a nie cały ten cyrk, który zresztą jest jeszcze gorszy pod Windowsem (co chwila nowe stery, które coś łatają, psują i dodają "cheat" do kolejnego benchmarku, a wszystko to równocześnie!)

    Sprzęt jest tani a czas nie. Jeśli hardware nie działa teraz to jest to strata czasu IMHO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *