Wywiad z programistami AbiWord na łamach RH Magazine

Red Hat Magazine przeprowadził wywiad z programistami AbiWord: Marc Maurer i Martin Sevior. Poruszono tematy początków, rozwoju najnowszej wersji oraz przyszłości AbiWorda.

AbiWord, procesor tekstu wchodzący w skład GNOME Office doczekał się wersji 2.6 (2,5 roku od ostatniej wersji 2.4.x). W związku z tym wydarzeniem Red Hat Magazine przeprowadził wywiad z programistami AbiWord. Opowiedzieli oni m.in. o:

  • początkach aplikacji (na początku był plan stworzeni przez AbiSource Inc wieloplatformowego zestawu narzędzi dla biura o nazwie AbiSuite; otwarcie kodu StarOffice zmusiło do opublikowania kodu AbiSuite, a dokładnie procesora tekstu)
  • o opóźnieniu w rozwoju wersji 2.6.x (zarówno prace nad wtyczką dla pracy wielu użytkowników nad jednym dokumentem – abicolab, jak i dostosowaniu aplikacji dla potrzeb projektu OLPC zajęły 2,5 roku pracy deweloperów AbiWord),
  • o wtyczce AbiColab (pozwala ona na pracę w czasie rzeczywistym wielu użytkowników nad jednym dokumentem; wykorzystuje do tego protokół XMPP lub TCP lub implementacje Telepathy),
  • o planach rozwoju następnej wersji oznaczonej numerkiem 2.8.x (stworzenie widgetu GTK pozwalającego korzystać z dobrodziejstw AbiWord oraz dodawaniu notatek do dokumentów, wykorzystaniu Pango i Cairo jako silników renderujących działających na platformach: Windows, Mac OS, Linux),
  • o współpracy z innymi twórcami innych procesorów tekstu: KWord i OOo Writer (obecnie programiści AbiWord nie współpracują z innymi projektami, ale ich programy – biblioteka libwpd służąca do importu dokumentów WordPerfect oraz framework Enchant służący do sprawdzania pisowni – są chętnie wykorzystywane przez “konkurencję”),
  • o dostępności w dystrybucjach aplikacji (Marc zajmuje się tworzeniem pakietów dla RH i Fedora, ale narzeka na jakość paczek pod Ubuntu)
  • o GNOME Office (obecnie nie ma aplikacji na miarę OOo Impress czy MS Office Power Point i nikt obecnie nie jest zainteresowany stworzeniem takiej aplikacji; Marc zauważa, że idea GNOME Office ogranicza się do wspólnego hostingu webowego oraz biblioteki libgoffice pozwalającej na wklejanie arkuszu kalkulacyjnych Gnumerica wewnątrz dokumentów AbiWord – poza tymi dwoma przykładami idea jest raczej martwa),
  • o uczestnictwie w rozwoju ODF (programiści AbiWord odrzucili zaproszenie do komentowania prac nad ODF z powodu braku czasu, a także uważając, że kierunek rozwoju tego formatu podąża w błędnym kierunku; programiści AbiWord uważają, że ze względu na ilość błędów ODF nie może zostać domyślnym formatem dla dokumentów tekstowych),
  • o pracach nad wsparciem dla formatu OOXML (obecnie prace toczą się w ramach Google Summer of Code w celu poprawy filtru importu, a także stworzeniem możliwości zapisu do tego formatu; Marc uważa, że choć sam proces standaryzacyjny ISO był farsą to ze względu na ilość użytkowników MS Office, obsługa OOXML będzie rozwijana w AbiWord),
  • o tworzeniu paczek AutoPackage i PackageKit,
  • o wynagrodzeniu za prace nad AbiWord

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar rorio
    rorio

    Na pewno nie będę tego używał. Ciekawe ile płaci im microsoft?

    1. Awatar trasz
      trasz

      Gdyby wybrali ODF, tez bys spytal, ile im zaplacil Sun?

      1. Awatar rorio
      2. Awatar aix
        aix

        ja też nie. ISO też zatwierdziło ODF półtora roku wcześniej.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @aix: A taki DOC byl standardem de facto kolejne piec lat wczesniej. Co w zwiazku z tym?

        2. Awatar Tor
          Tor

          Nie był raczej standardem ISO. WG Twojego rozumowania standardem jest protokół gadu-gadu.

    2. Awatar qwak
      qwak

      Tego edytora i tak nikt nie używa bo to ma funkcjonalność worda z windowsa 3.11

      1. Awatar Tor
        Tor

        Zdziwiłbyś się. Sam go używam, moja siostra go używa… Bo np na linuksie do tej pory nie miał konkurencji w swojej kategorii – oo w porównaniu z nim to kobyła, która odpala się latami. A do napisania tekstu, w którym wstawia się najwyżej kilka akapitów jest ok.

    3. Awatar jellonek
      jellonek

      twoj komentarz, po za tym ze jest chamski, nic nie wnosi.
      pytanie naszego macoesowego trolla jest tu jak najbardziej na miejscu.
      btw. wyglada na to ze abiwordowcy chca nie tyle implementowac OXML, ile implementowac microsoftowa wersje formatu (ta zaimplementowana w office – czyli znacznie sie rozniaca od rozwijanego standardu OXML)

    4. Awatar rorio
      rorio

      To smutne, że ludziom zupełnie nie zależy na ich własnej wolności. W sprawie wspierania zamiast ODF OOXML ze względu na ilość użytkowników windows powiem tylko tyle: co z tego? Zamiast promować ODF lepiej wspierać niewolny format monopolisty? To głupota i podcinanie gałęzi na której się siedzi. Ale niech 'robią swoje'.

      1. Awatar jellonek
        jellonek

        to smutne ze ludzie wypowiadaja sie na temat, na ktory nie maja bladego pojecia.
        OXML nie jest juz niewolnym formatem monopolisty – co wiecej, ms tez nie ma jego implementacji.
        ODF mimo wszystko ma rowniez bardzo duzo wad, ale skad mozesz to wiedziec, skoro nie interesuje ciebie kod, a jedynie idee?

        1. Awatar rorio
          rorio

          To smutne, że to smutne:
          # OOXML has patent issues. the BRM has adopted, contrary to the requests of some National Bodies, to recommend patented and royalty bearing audio (MP3) and video (MPEG2) formats for producers [and consumers] that want interoperability. Even though the word should is used it is, in practice, a must since the purpose of a standard is interoperability.
          # OOXML still requires undisclosed copyrighted material from Microsoft Office. The previous problem of Border Style art being undisclosed was acknowledged and fixed on February 22nd 2008 however Part 4 2.18.94 ST_TextEffect (Animated Text Effects) describes VML art that is not included in the specification. The end result is identical to ECMA-376 (see http://openiso.org/ECMA/376/Part4/2.18.101 ) in which copyrighted material is referenced only by name and without disclosing the material.

        2. Awatar rorio
          rorio

          Jellonek i inni, zanim zaczniecie mówić, że ooxml jest wolny przeczytajcie: http://www.noooxml.org/patents FSF chyba wie lepiej, prawda?

        3. Awatar trasz
          trasz

          @rorio: Wlasnie problem w tym, ze FSF podaje bledne informacje nawet na temat licencji GPL, ktora niby sami opracowali (konkretnie chodzi o kwestie tego, czy kod zlinkowany z czyms jest derived work, czyli o tzw. wirusowosc – FSF twierdzi, ze tak, reszta swiata, ze nie). Jesli maja problem nawet z tym, to trudno posadzac ich o bycie wiarygodnym zrodlem na inne tematy.

        4. Awatar Tor
          Tor

          Stary, znowu piszesz o wirusowości gpl? Pokaż mi, gdzie fsf twierdzi, że gpl jest wirusowa?

        5. Awatar trasz
          trasz

          @Tor: http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#IfLibrar…

          Q: If a library is released under the GPL (not the LGPL), does that mean that any program which uses it has to be under the GPL?

          A: Yes, because the program as it is actually run includes the library.

        6. Awatar Thar
          Thar

          trasz, prawnicy FSF lepiej się na tym znają od ciebie.

        7. Awatar trasz
          trasz

          @Thar: To nie ma znaczenia. Istotne jest to, ze FSF twierdzi w linku powyzej, ze GPL jest wirusowa – oczywiscie nie uzywajac tego okreslenia wprost.

  2. Awatar Adrian
    Adrian

    Niech programisci AbiWord robia swoje – czas pokaze efekty.

    Obecnie do poważniejszych celów pozostaje OpenOffice.org bądz UX.

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      poki co – przynajmniej dla mnie, abiword pozostaje bardzo dobrym notatnikiem, do notatek, w ktorych tekst musi byc formatowany (do zwyklych tekstow gvim lepiej sie nadaje sie 😉 )
      podobnie z gnumericem – spokojnie zaspokaja wszelkie moje potrzeby zwiazane z arkuszami kalkulacyjnymi…

  3. Awatar sirmacik
    sirmacik

    Witam.
    Osobiście wykorzystuję ten edytor już od ponad 2 lat i bardzo go sobie chwalę szczególnie za jego lekkość w porównaniu z niesamowicie ociężałym OOo. Program posiada wszystkie potrzebne mi do codziennego użytku funkcje. Zapewnia mi też kompatybilność dokładnie w takim stopniu jakiego od niego wymagam. Polecam i pozdrawiam!

  4. Awatar sirmacik
    sirmacik

    Chodzi oczywiście o kompatybilność z MS Office 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *