Zmiany w numeracji telefonów krajowych

Wraz z końcem września rozpocznie się ostatni etap zmian w Planie Numeracji Krajowej. Polega ona na usunięciu zera przed resztą numeru. Ma to na celu wprowadzenie w przyszłości dziesięciocyfrowej numeracji telefonów.

Od 30 września 2009 roku do 15 maja 2010 roku zacznie się stopniowe wprowadzanie zmian. W tym okresie będą działały dwa sposoby wybierania – z zerem i bez. Niektóre centrale jednak nie będą oferowały dwóch sposobów wybierania.

Jeżeli centrala nie obsługuje wybierania przez zero, użytkownik bezpłatnie poinformowany zostanie o zmianach przy wyborze z zerem.

Całkowita likwidacja zera zacznie się wraz z końcem okresu przejściowego, 15 maja 2010 roku. Informowanie o zmianach skończy się z 15 stycznia 2011 roku.

Kolejną zmianą wprowadzoną Rozporządzeniem w sprawie Planu Numeracji Krajowej wynikającą z likwidacji prefiksu krajowego „0” jest stopniowa likwidacja cyfry „0” w prezentacji numeru, która ostatecznie nastąpi z dniem 15 lutego 2010 r. Zmiana ta została wprowadzona m.in. w tym celu, aby numer prezentowany na wyświetlaczu telefonu był zgodny ze schematem wybierania realizowanym przez centralę telefoniczną obsługującą danego użytkownika.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar D3X
    D3X

    LJZ, patrz i ucz się jak się pisze newsy 🙂

    1. Awatar Zombiak
      Zombiak

      CTRL+C, CTRL+V?

  2. Awatar Emdé
    Emdé

    W sumie to dosyć dobra sprawa. Zamiast przedstawiać numer stacjonarny jako "0-22 123 45 67" bądz "0-22 12 34 567" lepiej będzie przedstawiać go jak komórkowy: "221 234 567". Będzie jakieś ujednolicenie.

    1. Awatar mario
      mario

      Nie ma znaczenia gdzie dajesz spacje – numer 9 cyfrowy (bez zera) to po prostu plan numeracyjny NATIONAL, a zero jest tylko po to aby centrala "wiedziała", że ma czekać na 9 cyfr. Potrzebne jest to do rozróżnienia numerów krótkich jak 997 itp. W komórkach numery wybiera się zawsze bez zera, bo numer nie jest przesyłany w kanale głosowym jako DTMF, tylko cyfrowo – wprost cały (np. stos DSS1 w komunikacie SETUP (rozpoczęcie nawiązania rozmowy) ma pole Called Party Number, które zawiera cały numer – nie przesyła się go sekwencyjnie). Niestety linie analogowe nie potrafią tak przesyłać numeru, stąd 0, które upraszcza konfigurowanie central. Jak potem rozmowa jest przesyłana liniami cyfrowymi to tego zera nie ma, bo nie jest ono częścią numeru, służy jedynie do przełączenia centrali w tryb zbierania numeru 9 cyfrowego.

      1. Awatar Zbigniew Braniecki
        Zbigniew Braniecki

        czy to oznacza, ze w 2010 roku Polska przestanie korzystac z central analogowych? :))

        1. Awatar Cieniek
          Cieniek

          Ewentualnie centrale analogowe będą musiały poradzić sobie bez tej dodatkowej informacji – 0.

        2. Awatar morsik
          morsik

          Marzenia…

        3. Awatar D3X
          D3X

          W newsie jak byk stoi "Ma to na celu wprowadzenie w przyszłości dziesięciocyfrowej numeracji telefonów"

  3. Awatar JK
    JK

    Przecież analogowych central już dawno nie ma. Nawet na najmniejszych centralach jest już wszędzie cyfrowo. A cyfrowa centrala nie oznacza przecież ISDN…

    1. Awatar norbert_ramzes
      norbert_ramzes

      analogowych central już dawno nie ma

      Ale nadal są analogowe linie telefoniczne.

      1. Awatar ps
        ps

        no i? DTMF to niby jak jest posylany? cyfrowo? :>

        1. Awatar gotar
          gotar

          Tak na prawdę nie jest ważne, jakim kanałem przesyła się numer, lecz dostępna po stronie centrali LOGIKA. Jakiejś Pentaconty z wybierakiem nie można było zapewne nauczyć skomplikowanych reguł, centrale cyfrowe pod tym względem można zaktualizować softowo.

  4. Awatar Edi
    Edi

    Nie rzebym się czepiał ale tak jest od co najmniej kilkunastu lat.

    Jedynie TP S.A. jest zacofana względem pozostałych operatorów.

    1. Awatar nub
      nub

      nie zebym sie czepial, ale slownik ortograficzny czasami sie przydaje.

  5. Awatar tarkowski
    tarkowski

    hmm mnie zastanawia jeden fakt
    weźmy pod uwagę niemcy – tam od wielu lat, do teraz numery telefonu dla normalnych gospodarstw domowych mają długość od 4 cyfr. czyli twój numer telefonu może być przykładowo "6698" i jak sąsiad z drugiej klatki do ciebie dzwoni to nie musi kręcić żadnych kierunkowych czy innych bzdurnych jedynek przed numerem – kręci 6699, a u ciebie dzwoni telefon.
    taki sam efekt będzie jeśli wykręcimy 73926699 (7392 to kierunkowy miejscowości) czy 004973926699 (ten z kierunkowym kraju).
    czyli łatwo wywnioskować, że jeśli centrala otrzyma jakikolwiek numer to od razu go do czegoś dopasuje i tam się dodzwonimy. proste, łatwe i przyjemne dla użytkownika.

    skoro tam się dało tak zrobić ponad 10 lat temu i działa wszystko do teraz bez zmian to dlaczego u nas ciągle muszą nam fundować takie kwiatki? to jest bez sensu – za chwilę żeby zadzwonić do sąsiada będziesz musiał kręcić 10 cyfrowy numer. panowie – to jest kompletna bzdura! zamiast upraszczać życie tylko nam je utrudniają.

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      czyli przenoszac sie miedzy miastami powiedzmy co pol roku (ze wzgledu na typ pracy) – mialbym zmieniac ciagle nr tel?

      1. Awatar norbert_ramzes
        norbert_ramzes

        Nie musisz. Przyjęło się że pierwsze cyfry oznaczają region/konkretną centralę a pozostałe oznaczają numer slotu. Można to zmienić programowo – czyt. można o to poprosić, ale ile to potrwa to jest wielka niewiadoma.

        Zostają jeszcze "komórki".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *