10 milionów plików w Wikimedia Commons!

16 kwietnia 2011 r. o godzinie 1:12 (czasu polskiego) załadowano dziesięciomilionowy plik. Jego autorem jest wikipedysta Leinad, a przedstawia ono wieżę widokową przy jeziorze Lipno we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Wikimedia Commons to najwartościowsza baza wolnych grafik, plików audio i wideo tworzona przez międzynarodową społeczność wolontariuszy. Jest także siostrzanym projektem Wikipedii!

Zbiór Wikimedia Commons powstał we wrześniu 2004 roku i przez następne lata jego wartość systematycznie rosła. W maju 2005 r. osiągnięto poziom stu tysięcy wolnych mediów, aby w przeciągu zaledwie 30 miesięcy dobić do miliona. Półmetek obecnego sukcesu osiągnięto już we wrześniu 2009 roku. W połowie 2006 roku rozpoczęła się akcja odchudzania lokalnych wersji Wikipedii i przerzucania multimediów do globalnego zasobu Commons. Obecnie wszystkie lub prawie wszystkie zasoby zgromadzone przez społeczność Czech, Polski, Holandii, krajów Skandynawskich i hiszpańskojęzycznych wolontariuszy zostały przeniesione do ogólnodostępnego magazynu.

wykres

Od 2007 roku trwa cykliczny konkurs, w ramach którego członkowie Commons wybieraja najlepszą grafikę udostępnioną w roku poprzednim. Konkurs ten nazywa się Grafiką Roku (ang. Picture of the Year) i rozpoczyna się w okolicach marca i kwietnia, podczas którego trwają przygotowania do plebiscytu. W finale wybierane są trzy najlepsze prace, których autorzy zostają wyróżnieni.


Grafika Roku 2009. Autor: Paulrudd. Licencja: CC BY-SA 3.0

Wikimedia Commons pomimo tego, że jest najbardziej wartościową bazą mediów, to jednak wciąż nie jest największą. „Konkuruje” z nią serwis Flickr, którego zasoby szacuje się na 5 mld plików, z czego 40 milionów jest na wolnych licencjach (~0,8%). W Commons następuje ich kategoryzacja, a następnie zamieszczanie w innych projektach Wikimedia.

To nie jedyny przykład współpracy między serwisami. Ponad 2 miliony zdjęć obiektów ma przypisaną geolokalizację, dzięki czemu są one widoczne na mapach Google, czy polskiego serwisu Targeo. Można je też zobaczyć w tworzonym przez wolontariuszy i dostępnym na wolnej licencji serwisie OpenStreetMap.

Commons jest także platformą wspierającą wolność i różnorodność. Wszystkie udostępnione materiały wideo zostały zakodowane w wolnym kodeku Ogg Theora, dzięki czemu każdy Internauta może je swobodnie odtworzyć w dowolnej nowoczesnej przeglądarce internetowej (wykluczając Internet Exrplorera). Udostępnione zostały także narzędzie do grupowego dzielenia się własnymi zasobami, tj. program Commonist (międzyplatformowy, w Javie) oraz narzędzie UploadWizard dla całkowitych nowicjuszy, które poprowadzi ich krok po kroku przez proces wysyłania danych.

Commons to nie tylko zdjęcia wykonane przez ludzi takich jak my, ale także różnorakie, ciekawe nagrania (np. wyrzutu masy na Słońcu od NASA), czy archiwalne materiały udostępnione przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Dołącz do Commons i pomóż nam pokonać barierę 20 milionów wartościowych mediów! :)