Linux Foundation opublikowało kolejny raport na temat twórców Linuksa – kto, ile, kiedy, z jakiej firmy? – dzięki któremu możemy dowiedzieć się, komu przysługują laury za rozwój tego popularnego systemu operacyjnego.
Jednym z wniosków Linux Foundation jest fakt, iż zauważalnie rośnie liczba firm współtworzących Linuksa, a zajmujących się w głównej mierze branżą urządzeń mobilnych. Tego typu firmy najczęściej wykorzystują Linuksa na swoich urządzeniach, dlatego zatrudniają programistów tworzących kod, który potrzebny jest do zastosowań danej firmy, a zostaje udostępniony wszystkim użytkownikom, zgodnie z zasadami Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Firmami, które nie są ściśle związane z Linuksem, a jednak utrzymują się na szczycie pod względem wkładu w jego rozwój, są Oracle, Intel oraz IBM, do których grona dołączyły firmy zajmujące się branżą mobilną – TI, Analog Devices, Qualcomm, Nokia oraz inni. Google, pomimo szerokiego wykorzystania systemu operacyjnego z pingwinkiem w logo, m.in. podczas rozwijania Androida, systemu bazującego na Linuksie, nie wkłada od siebie zbyt wiele w rozwój jądra. Znajduje się dopiero na czternastym miejscu rankingu.
Wbrew powszechnej opinii, Linux nie jest tworzony w większości przez pryszczatych nastolatków. Według Linux Foundation tylko 19% deweloperów to osoby niezależne. Pozostali programiści to pracownicy opłacani przez poszczególne firmy, więc rozwijają Linuksa i zarabiają na tym. Firma wkładająca w rozwój Linuksa najwięcej to od dawien dawna Red Hat i sytuacja ta nie zmieniła się. Jeśli mowa o tym dostawcy Linuksów dla biznesu – jego pracownicy stworzyli aż 12% nowego kodu (licząc od 2.6.30 do 2.6.35) najpopularniejszego otwartego systemu operacyjnego.
Najnowsza wersja Linuksa składa się z 13 milionów linii kodu znajdujących się w ponad 33 tysiącach plików. Od wydania 2.6.30 szybkość rozwoju jądra wzrosła – jego mierzalną, średnią wartością jest 6,4 łaty na godzinę.
Więcej informacji na temat raportu można uzyskać na blogu Ars Technica, natomiast sam raport jest już dostępny na serwerach Linux Foundation.