Artykuł partnera
Własny dom to marzenie, które staramy się przez lata wcielić w życie. Kiedy dysponujemy już odpowiednimi środkami finansowymi na budowę, przychodzi czas na zastanowienie się nad tym, jaki dom warto wybudować nie tylko w ujęciu metrażowym, ale także projektowym i technologicznym. Czy warto decydować się na budowę domu energooszczędnego? Jakie zalety i wady posiadają domy energooszczędne?
Dom to nie tylko miejsce do życia, ale i spore wydatki. Już na etapie jego budowy trzeba przygotować się na niemałe inwestycje związane z zakupem działki, wyborem projektu i samą budową. Od momentu podjęcia decyzji o budowie własnego domu trzeba stale kalkulować i dokonywać kolejnych wyborów. Niektóre z nich wpłyną jedynie na funkcjonalność i wygląd budynku, inne pozwalają sporo zaoszczędzić na jego codziennym użytkowaniu i nie tylko dbają o stan naszego portfela i komfort zamieszkania, ale także środowisko naturalne.
Dom energooszczędny czy tradycyjny?
Coraz rzadziej budujemy domy systemem gospodarczym, który dominował kilka dekad temu. Dzieje się tak ze względu nie brak czasu oraz jedynie pozorne oszczędności. Domy tego typu powstają też znacznie dłużej, nawet kilkanaście lat, co kiedyś nie stanowiło większego problemu. Dziś jest inaczej – żyjemy intensywnie oraz przyzwyczailiśmy się do tego, że mamy większe możliwości szybkiej realizacji naszych marzeń m.in. ze względu na możliwość wzięcia kredytu hipotecznego.
Czym tak naprawdę różni się dom energooszczędny od tradycyjnego?
Jedyną różnicą nie jest tutaj cena – koszt budowy domu energooszczędnego jest średnio o 30% wyższy, ta różnica zwróci się w ciągu 5-7 lat. Ponadto, domy tradycyjne nigdy nie zapewnią nam takiego komfortu zamieszkania oraz stałych oszczędności – tradycyjna technologia generuje duże straty ciepła, więc koszty ogrzania domu są zdecydowanie wyższe, a to właśnie wydatki na ogrzewanie pochłaniają największą część naszego domowego budżetu. W obecnej sytuacji alarmująco złego stanu powietrza w Polsce i niszczącego nasze zdrowie smogu, do którego powstawania przyczyniają się w dużej mierze prywatne gospodarstwa domowe, a także rosnących cen paliw stałych, dom energooszczędny wydaje się najlepszym wyborem.
Nowoczesne technologie pozwalają zadbać o środowisko poprzez zmniejszoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery, więc dbają także o nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich. Co więcej, budując dom energooszczędny, stawiamy na odnawialne źródła energii, ekologiczne sposoby oczyszczania produkowanych przez gospodarstwo domowe ścieków, a także możemy cieszyć się przyjaznym dla domowników mikroklimatem. Zyskują więc wszyscy zarówno mieszkańcy, jak i ich otoczenie.
Domy budowane w tradycyjnej technologii są tańsze, ale koszty ich utrzymania z roku na rok wzrastają. Ma to związek m.in. z niższą jakością wykorzystywanych do ich budowy materiałów, które szybko ulegają zużyciu. Skutkuje to pojawieniem się mostków termicznych, gorszą termoizolacją budynku oraz stanowiącym ogromny problem wielu właścicieli domów zawilgoceniem ścian i stropów, które nie sprzyja zdrowiu domowników. Problem pleśni i grzyba w domach energooszczędnych niemal nie istnieje i to nie tylko ze względu na zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych, ale także innowacyjne systemy wentylacyjne, które dbają o jak najlepszy mikroklimat w pomieszczeniach.
Technologie wykorzystywane przy budowie domu energooszczędnego
Domy energooszczędne budowane są w technologii murowanej (ściany warstwowe) i drewnianej szkieletowej. Przewagą nowoczesnych technologii nad typowymi, tańszymi, ale i mniej odpornymi na zużycie materiałami tradycyjnymi jest to, że gwarantują one niską przewodność cieplną, doskonałą szczelność, a także brak mostków termicznych.
W technologii murowanej wyróżnia się kilka rodzajów ścian – jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trzywarstwowe. Technologia drewniana szkieletowa pozwala na osiągnięcie standardów cieplnych porównywalnych ze ścianami murowanymi dwuwarstwowymi.
Na jaką technologię się zdecydować?
Wybór technologii budowy domu energooszczędnego jedynie z pozoru jest trudny. Specjalizujące się w przygotowywaniu projektów domów energooszczędnych biura projektowe gwarantują wsparcie i dopasowanie projektu do wymagań przyszłych właścicieli budynków. Gotowe projekty domów energooszczędnych można znaleźć na stronie https://www.domoweklimaty.pl/; z pomocą specjalistów wybór idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb projektu oraz technologii budowy nie będzie stanowił żadnego problemu.
Dla zainteresowanych tematem domów energooszczędnych polecamy także lekturę artykułu “Domy energooszczędne – korzyści nie tylko dla środowiska”.