50% użytk. nie potrafi rozpoznać fałszywej wiadomości

Zdecydowana większość wiadomości phishingowych jest dostarczana za pośrednictwem poczty elektronicznej lub portali społecznościowych. Przyczyna jest prosta: obecnie są to najpopularniejsze środki komunikacji. To samo badanie pokazuje, że 86% użytkowników komputerów PC regularnie sprawdza swoją pocztę e-mail, a 73% komunikuje się za pośrednictwem portali społecznościowych.

54% użytkowników regularnie rozmawia przez internet za pomocą swoich smartfonów. Cyberprzestępcy, którzy wykorzystują phishing jako narzędzie do kradzieży danych, są głównie zainteresowani uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do kont na portalach społecznościowych, kont w systemach bankowości online oraz systemach płatności, jak również sklepach internetowych. Według Kaspersky Lab w czerwcu celem 68% wiadomości phishingowych związanych z takimi serwisami była kradzież danych.

Wyniki stanowią bezpośredni dowód na to, że metoda wykorzystująca masowe wysyłki przynosi efekty: około połowa respondentów badania O+K Research przyznała, że trafiła już na podejrzaną korespondencję na portalach społecznościowych i w poczcie e-mail. 47% użytkowników komputerów PC otrzymało wiadomość z podejrzanym odsyłaczem lub załącznikiem, a 29% respondentów dostało wiadomość wysłaną w imieniu banku, portalu społecznościowego lub innego portalu wyglądającego na wiarygodny.

Ponadto, 26% użytkowników przyznało, że ich komputery zostały zainfekowane w wyniku otworzenia załącznika do wiadomości, a 13%respondentów podało osobiste oraz finansowe dane na podejrzanych stronach.Dlatego też jeżeli chodzi o ochronę

przed fałszywymi i zainfekowanymi wiadomościami oraz stronami internetowymi, zamiast polegać na własnych siłach, lepiej jest wykorzystywać określone rozwiązania bezpieczeństwa. Nowa technologia?Bezpieczne pieniądze?, wchodząca w skład Kaspersky Internet Security 2013,pomaga wykrywać i blokować próby kradzieży poufnych danych użytkownika za pośrednictwem stron phishingowych i szkodliwego oprogramowania związanego ze sklepami online oraz serwisami bankowymi.

Dość wysoki odsetek użytkowników padł ofiarą ataków phishingowych na swoje urządzenie mobilne. 24% użytkowników tabletów i 18%właścicieli smartfonów otrzymywało korespondencję zawierającą podejrzane odsyłacze i załączniki. Odpowiednio 14 i 11% respondentów dostało wiadomości wysłane w imieniu banku lub portalu społecznościowego. Można przyjąć, że w miarę jak coraz więcej urządzeń mobilnych ma dostęp do internetu, liczba wiadomości phishingowych dla platform mobilnych będzie rosła. Dlatego warto zastanowić się nad wyposażeniem swoich urządzeń mobilnych w oprogramowanie chroniące przez phishingiem, takie jak Kaspersky Mobile Security.

Pełna wersja raportu z badania przeprowadzonego przez O+K Research znajduje się tutaj: http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky-lab_ok-consumer-survey-report_eng_final.pdf.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

10 odpowiedzi na „50% użytk. nie potrafi rozpoznać fałszywej wiadomości”
  1. Awatar Darkhog
    Darkhog

    Yyyy…. Ale co spam robi na głównej?

    1. Awatar Piotr
      Piotr

      Yyyy widocznie 50% użytkowników nie potrafi rozpoznać spamu.

  2. Awatar Wizard
    Wizard

    Dlaczego spam? Ja nie mam nic przeciwko takim reklamom. Podają sporo informacji ze swojego raportu, nawet normalnie opisani. A to, że to pisał ktoś z firmy Kaspersky? Jak Michuk cytuje jakąś firmę i powołuje się na ich dane, to jest dobrze, a jak to robi ktoś z Kaspersky, to już be?

    1. Awatar Darkhog
      Darkhog

      Bo Michuk, czy Piotr Konieczny nic na tym nie zarabiają, a Kaspersky i inne firmy z branży AV to robią i specjalnie straszą takimi raportami coby więcej ludzi kupowało ich superbezpieczny i hack-proof software.

      1. Awatar Wizard
        Wizard

        Nie wydaje mi się, żeby to było dobre miejsce do zarzucania wędki na leszcze 😀

  3. Awatar travis
    travis

    1% użytkowników nie wie co to bezpieczny system

    1. Awatar 123qwe
      123qwe

      Chyba mialo byc, ze jeden procent uzytkownikow WIE co to bezpieczny system 😉

      1. Awatar Frędzel
        Frędzel

        Nie istnieją bezpieczne systemy.

        Pytanie do OS News – chciałem się zalogować przez FB, czemu Wasza apka wymaga ode mnie zgody na postowanie w moim imieniu? Nie chcę jej wyrazić… 😉 Naprawdę tego potrzebujecie?

        1. Awatar Artwi
          Artwi

          "Nie istnieją bezpieczne systemy." – to prawda, a co gorsza, gdyby istniały, to byłby praktycznie nieużywalne. Np. trzeba by poprzestać na sofcie dostarczanym z systemem, bo samodzielna instalacja softu na "bezpiecznym" systemie i potem ustalanie uprawnień tego softu i użytkownika przekroczyłoby możliwości 99.9% użytkowników, a pozostali nie mieliby paru tygodni czasu na doprowadzenie do udanej instalacji… 🙂
          Prościej inwestować w dobry system backupów i wykrywania zagrożeń.

  4. Awatar Artwi
    Artwi

    TYLKO 50% użytkowników nie potrafi rozpoznać podejrzanej wiadomości? Szczerze pisząc, dotąd uważałem współczesne społeczeństwa za znacznie durniejsze… :-)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *