Asus przedstawia Eee PC T91

Po miesiącach oczekiwania, firma Asus nareszcie przedstawiła nowy model swojego netbooka – Eee PC T91.

Nowy produkt Asusa to netbook ważący zaledwie niecały kilogram, posiadający dotykowy, obrotowy ekran o wielkości 8,9 cala. Jest oparty na rozwiązaniu firmy Microsoft – Windowsie XP i jest dostarczony z pakietem aplikacji Touch Suite, który to pakiet zwiększa zakres możliwości zastosowania dotykowego ekranu w tym urządzeniu. Pakiet oprogramowania zawiera aplikację FotoFun, IE Toolbar, programy Memo i Touch Gate.
T91 posiada procesor Atom Z520 1,33GHz, jeden gigabajt pamięci RAM, układ graficzny GMA 500, pamięć dyskową typu SSD o pojemności 16GB, kamerę o rozmiarze matrycy 0,3 megapiksela, WiFi, Bluetooth, czytnik kart i baterię pozwalającą na pracę urządzenia przez pięć godzin.

Asus Eee PC T91

T91 będzie dostępny w kolorach białym i czarnym, a spodziewana cena w Zjednoczonym Królestwie wynosić będzie 449 funtów.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar bartmarian
    bartmarian

    z XP ? dziękuję, nie kupię, tzn nie rozważę przy kolejnym zakupie, mam msi z suse

    1. Awatar vries
      vries

      A z czym byś chciał? Z linuksem? Intel zawalił tutaj sprawę i GMA 500 nie ma sprawnego sterownika pod linuksem (te dla win też nie są najlepsze). Tablet działający na vesa nie ma sensu a otwarty sterownik pewnie będzie się robił jeszcze jakiś czas…
      Patrząc na tą kwestię z tej strony wcale się nie dziwię, że Asus zrezygnował z linuksa.

      1. Awatar janc
        janc

        @vries jest driver dla linuksa, dziala 2d oraz hdmi(+audio).
        nie ma 3d…

        1. Awatar popo
          popo

          łooooooooooooooooł :O
          Po co komu 3d no nie? Płynne odtwarzanie filmów tez zbędne.

        2. Awatar jellonek
          jellonek

          sugerujesz ze 3d jest niezbedne do plynnego odtwarzania filmow?

        3. Awatar vries
          vries

          xv nie działa, więc jesteśmy zdani na opengl (o ile ten działa). Poza tym to chyba jest binarny blob, który nie działa z nowymi kernelami i wersjami xorga.

    2. Awatar tarabaz
      tarabaz

      mi sie podoba to co robi hp. jeden model a do wyboru:

      1) XP,
      2) Vista,
      3) SLED,
      4) Free DOS.

      Mimo tego, ze jestem wielkim zwolennikiem Linuksa – nie mam nic przeciwko sprzetom z windowsem – ja sam HP kupilem z Free DOS tylko dlatego, ze oferowany SLED jest w wersji 10 (troche juz leciwa), XP jeszcze bardziej – Vista – zbyt ociezala. Ale to byl moj wybor – nie mozna wpychac userom Linuksa na sile – niech maja wybor, a za wyborem Linuksa niech przejawiaja miliony zadowolonych userow i cena przy zakupie sprzetu.

      1. Awatar megaloman
        megaloman

        zgadzam się – HP daje duży wybór, ale np. dell już nie – albo windows xp/vista albo ubuntu – bez systemu kupić kompa nie można.

        1. Awatar maciek
          maciek

          Nie ma problemu. Ubuntu to "jak za darmo". I zawsze możesz odinstalować. Jak by co: technicznie ubu-dell jest to wersja ubuntu zgodna z darmową, więc nie ma powodu do obaw, że "w cenie ukryte są koszta licencji". W tej cenie ukryte są najwyżej koszta dostosowania linuksa do laptopa lub odwrotnie.

        2. Awatar norbert_ramzes
          norbert_ramzes

          Może koledze chodziło o to że dokładany jest koszt 'preinstalacji'.

        3. Awatar Pyoter
          Pyoter

          Może się mylę, ale Dell doinstalowywał do Ubuntu komercyjny program LinDVD. Być może też to kilka dolarów licencji kosztuje dla OEMowca. Może napiszecie po co komu LinDVD, ale to chyba jedyny program na Linuksa, którym obecnie można legalnie (bez łamania zabezpieczeń css) odtwarzać DVD na Linuksach.

        4. Awatar Gunther
          Gunther

          libdvdcss nie zawsze radzi sobie z otwieraniem niektórych płytek (są to przypadki sporadyczne, ale się zdarza), po drugie w niektórych krajach jego używanie nie jest legalne

      2. Awatar marcinsud
        marcinsud

        a gdzie na Internecie mogę sobie zamówić tego HP z Free DOSem, bądź SLEDEM wchodzę na ich stronę wybieram komputer pierwszy z brzegu, i wszystko windows, wyboru nie widzę. Byłbym rad za link do polskiego sklepu, w którym rzeczywiście mogę wybrać HP z niewindowsem.

      3. Awatar Moro
        Moro

        HP ja już nigdy nie kupię bo musiałem serwisować swojego laptopa od razu po zakupie i mam bardzo złe doświadczenia z ich serwisem. Tam pracują jakieś półgłówki, którzy czytać nie potrafią i 3 razy musiałem im laptopa odsyłać.

  2. Awatar ith
    ith

    Rynek zweryfikowal przydatnosc linuksa na takich maszynkach. Na poczatku byl to sam linux, teraz w ogromnej wiekszosci jest to windows.
    Dalej uwazam ze linuks nie nadaje sie jeszcze dla zwyklego usera, ktory chce wlozyc kabel od drukarki, kliknac 3 razy dalej i drukowac.

    1. Awatar xeros
      xeros

      Akurat co do drukarki to niebardzo trafiłeś. W wielu dystrybucjach Linuksa wystarczy już włożyć kabel, potwierdzić kilka razy i drukować, czego nie można powiedzieć o Windowsie – tam bez sterowników nie ruszysz prawie żadnej drukarki, a jakość sterowników pozostawia wiele do życzenia…

      1. Awatar Porn
        Porn

        "czego nie można powiedzieć o Windowsie – tam bez sterowników nie ruszysz prawie żadnej drukarki"

        Ty również nie trafiłeś tym stwierdzeniem. U mnie w firmie dokładnie wszystkie drukarki można zainstalować na sterownikach dostępnych w Windowsie XP. Są to w większości różne modele Kyocery i OKI.

    2. Awatar tarabaz
      tarabaz

      I znowu uogulnienia – Linux to jadro – nie system.
      System to GNU/Linux, ktory mamy do wyboru w wielu dystrybucjach.
      Kazda dystrybucja byla stworzona z mysla o innym zastosowaniu.
      CentOS sie nie nadaje na desktop, Debian stabilny tez srednio, natomiast dystrybucje takie jak wlasnie SLED i Ubuntu – sa stworzone na desktopy – przy czym ten pierwszy jest distrem naprawde sprawdzonym i ze wsparciem stojacym na bardzo wysokim poziomie.
      Jesli chodzi o mnie – korzystam z Ubuntu (na desktopie juz przesignelo w tym wydaniu Debiana), ale to dlatego, ze sam potrafie rozwiazywac problemy. Mamie zainstalowalem SLED – czemu? Bo jak sobie nie poradzi – wysyla maila lub dzwoni do supportu…

    3. Awatar revcorey
      revcorey

      O'Rly? Rynek zweryfikował, czyli użytkownicy w których w 90% wiedza na temat ogólnie z czego korzystają ogranicza się do stwierdzenia no "windows", i pytanie za 100 punktów. Mam do wyboru nowy netbook z ms windows XP lub nowy netbook z SLED, stawiam się w pozycji przeciętnego użytkownika i co wybieram co znam? Ludzie są ogólnie konserwatywni i nie lubią w większości nowości ani rzadko co ich dogłębnie ich interesuje.
      Naprawdę generalizowanie w większości przypadków zamiast przybliżyć oddala prawdę.

      1. Awatar trasz
        trasz

        @revcorey: Czyli po raz kolejny okazuje sie, ze Linux jest cudowny, tylko swiat jest do kitu. 😉

        1. Awatar revcorey
          revcorey

          z innej strony świat,ludzie,kod są podli a pośrodku ja równie podły 🙂 Generalnie uważam że nie ma się czym ekscytować to kawałek kodu i tyle, aczkolwiek nie lubię ogólnie głoszenia opinii o czymś o czym nie ma się pojęcia, ty przynajmniej trasz przyznam masz jakieś racjonalne zazwyczaj powody do krytyki linuksa(zresztą ja też mam), no i nie widzę w tym problemu ale jak ktoś zaczyna tekstem "Wpisać_co_się_chce jest złe" no to ręce opadają, jak by świat był prościutki i mało skomplikowany ileż to było by lżej

    4. Awatar JG
      JG

      Rynek zweryfikowal przydatnosc linuksa na takich maszynkach. Na poczatku byl to sam linux, teraz w ogromnej wiekszosci jest to windows.

      Sądząc po ostatnim porozumieniu Asus – M$, to nie koniecznie rynek. Nie ma żadnych wiarygodnych danych na ten temat. Ja bym stawiał raczej na M$, a M$ != rynek. M$ to monopol przecież (sorry for łopatology). M$ zweryfikował juz wiele produktów konkurencyjnych – z OS-ów mozna wymienić chocby OS/2 i BeOS. Wątpię, żeby się z tego można było cieszyć.

      Co do użyteczności "linuksa" (jest całemnóstwo różnych linuksów) "dla zwyklego usera", to też można dyskutować.

      1. Awatar cutugno
        cutugno

        "Sądząc po ostatnim porozumieniu Asus – M$, to nie koniecznie rynek. Nie ma żadnych wiarygodnych danych na ten temat"

        Bzdura. Cały zeszły rok jest historią upadku Linuksa na netbookach bez żadnych teorii spiskowych. Ot, miał Linux prawie-że-monopol w tym kawałku rynku, Microsoft się obudził i Linuksa zdmuchnął.

  3. Awatar tarabaz
    tarabaz

    Rany – ale przeklamana fotka pod marketing.

    Ja mam hp mini 2140, ktory ma matryce wieksza niz nadchodzacy eee a wierzcie mi na slowo – proporcje reki do ekranu sa zupelnie inne.

    Po zmierzeniu reki mojej dziewczyny (jest dosc filigranowa) i wyliczeniu proporcji z tym zdjeciem – wynika ze prezentowany na zdjeciu eee ma od 14 cali (kobieta filigranowa) do 15 (kobieta przecietnych rozmiarow).

    Ja rozumiem – marketing, reklama, ale powinni wlasnie zachwalac mobilnosc i maly rozmiar, a nie tak podpuszczac – widac ucza sie od swojego softwareowego partnera 😉

    1. Awatar Otaq
      Otaq

      Bo to jest widok w 3D: komputerek jest blisko a ręka daleko… Ej zaraz… 😉

      Przy okazji, czy na ekranie nie widać przypadkiem Moblina? Może jest to coś innego ale nie wygląda mi na WinXP 😛

      1. Awatar Bananikus
        Bananikus

        mi to wygląda na przeglądarkę zdjęć, a nie część systemu operacyjnego…

  4. Awatar Paweł Ciupak
    Paweł Ciupak

    „Jest oparty na rozwiązaniu firmy Microsoft – Windowsie XP”

    Czyli wrzucają starą, ośmioletnią, niewspieraną wersję Windowsa? Ładnie.

    1. Awatar Lewy
      Lewy

      niedługo będzie można windowsa zaktualizować do Win7 – a wtedy jeszcze przyspieszy 😉
      Ciekawe kiedy przestaną wspierać..

    2. Awatar Quinn
      Quinn

      Czyli wrzucają starą, ośmioletnią, niewspieraną wersję Windowsa? Ładnie.

      Nie mają wyboru, po instalacji Visty zostałoby niewiele miejsca na dysku. Jeszcze kilka punktów przywracania i nie byłoby gdzie zapisywać danych, a skoro ma to być maszynka dla "zwykłego użytkownika"… 😉

    3. Awatar cutugno
      cutugno

      "Czyli wrzucają starą, ośmioletnią, niewspieraną wersję Windowsa? Ładnie."

      Skoro stara, ośmioletnia, niewspierana wersja Windowsa totalnie zmasakrowała nowego, właśnie wydanego, wspieranego jak cholera Linuksa to co mają wrzucić jeśli nie właśnie to, co kupują klienci?

  5. Awatar Pyoter
    Pyoter

    Ale ekstra! 16 GB! Kupie se, wgram 5 zdjęć i będę je obracać na ekranie dotykowym. Ale czad! 😛

    1. Awatar Gunther
      Gunther

      To raczej nie jest sprzęt, który w normalnych krajach używa się jako główny komputer. Raczej mobilny notatnik, z dostępem do sieci. Dysk właściwie potrzebny na najbardziej podstawowe pliki. Do kompletu kupujesz zewnętrzny dysk, do wymiany z komputerem podstawowym, albo ustawiasz sobie sieć domową z repozytorium plików.

    2. Awatar el.pescado
      el.pescado

      Niezłe masz foty;)

  6. Awatar Michał Olber
    Michał Olber

    Taaa, a po ostatnich testach SSD, okazuje się, iż dyski zwalniają :/ Świetne podejście do klienta i uważne czytanie wszystkich testów. Dopóki nie naprawią tego błędu z pamięciami SSD, dopóty będę używał starych, sprawdzonych HDD :]

  7. Awatar d4rky
    d4rky

    Słabo, oj słabo, ten lapek to trochę krok w tył. Mniejszy ekran to akurat nie jest problem, sam wolę wersję mniejszą, ale już procesor 1.3, słabsza karta grafiki i 5-ciogodzinna bateriia robią z tego laptopa co najwyżej przenośny tablet.

    Boli też brak wsparcia dla Linuksa, chociaż podejrzewam, że community szybko wystosuje odpowiedź i zrobi jakieś sterowniki (które dopiero za dwa modele będą działały poprawnie, ale pomińmy 😉 ).

    Poza tym mocno bałbym się o mocowanie ekranu, bo to co jest teraz wygląda jakby zaraz miało się urwać.

    Trzeba będzie poczekać na kolejny model, który parametrami będzie podobny do Eee PC 901, będzie działał dobrze pod Linuksem i będzie miał lepiej pomyślane mocowanie ekranu. Zapewne zajmie to minimum półtora roku – dwa lata, ale czego to się nie robi dla idealnego notebooka, prawda? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *