Co to jest VPN? Jak działa? Jak wybrać dostawcę?

Artykuł partnera

Oznaczenie VPN jest skrótem od angielskiego określenia Virtual Private Network i w dosłownym tłumaczeniu oznacza wirtualną sieć prywatną. Podobne rozwiązanie stanowi innowacyjny sposób na zapewnienie anonimowości każdemu użytkownikowi internetu. Najczęściej spotykane okazuje się określenie VPN jako tunelu, który zapewnia ochronę i bezpieczeństwo przesyłanych danych – wobec podobnego zastosowania usługi VPN wydaje się ona wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem.

Czy faktycznie warto korzystać z VPN?

W odniesieniu do rosnących zagrożeń w wirtualnej rzeczywistości, polegających na kradzieży danych i haseł, w celu ich późniejszego wykorzystania, istotne staje się wprowadzenie zabezpieczeń, mających na celu zagwarantowanie prywatności w przestrzeni internetowej. Usługa VPN staje się więc odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie użytkowników sieci internetowej, którzy pragną bezpieczeństwa swoich danych, jak również swobody podczas poruszania się w wirtualnym świecie.

Wydaje się więc, że warto podjąć próbę skorzystania z usług VPN, która staje się gwarancją bezpieczeństwa i anonimowości w sieci.

Zalety wdrożenia usługi VPN dla każdego użytkownika

Może się wydawać, że omawiana sieć prywatna cechuje się funkcjonalnością głównie w odniesieniu do potrzeb firmowych – faktycznie bowiem, jej częstym zastosowaniem staje się zapewnienie pracownikom dostępu do danych firmowych z ich komputera domowego. Okazuje się jednak, że podobne rozwiązanie staje się również funkcjonalne i coraz częściej wykorzystywane przez prywatnych użytkowników.

Wśród mocnych stron, z pewnością zachęcających do skorzystania z usług VPN wymienia się najczęściej:

  • wspomnianą powyżej anonimowość i prywatność użytkownika w sieci internetowej, uzyskiwaną dzięki zmienionemu adresowi IP
  • dostępność sieci VPN, do której można podłączyć się bez względu na odległość oraz lokalizację
  • możliwość skorzystania z sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych – wśród nich powszechnie wykorzystywanymi są laptopy, notebooki, smartfony i tablety
  • nieograniczoną ilość użytkowników, uzyskujących dostęp do wirtualnej sieci prywatnej
  • możliwość ominięcia blokad regionalnych nakładanych przez dostawców treści wideo (VOD)
  • globalny zasięg sieci VPN
  • różnorodna celowość wdrażania zaszyfrowanej sieci prywatnej, wpływająca na uniwersalność omawianego rozwiązania

Zastosowanie sieci VPN – nie tylko dla firm

Jak wspomniano powyżej, pomimo częstego kojarzenia prywatnych połączeń VPN z działalnością firmową, zastosowanie sieci wirtualnej okazuje się dużo szersze i staje się dostępne oraz polecane również prywatnym użytkownikom.

Popularnym powodem wdrażania VPN wśród osób prywatnych jest odblokowanie dostępu do krajowych serwisów internetowych podczas pobytu za granicą – trafnym przykładem okazują się portale umożliwiające oglądanie programów telewizyjnych za pośrednictwem internetu, które nie są dostępne użytkownikom zagranicznym. Skorzystanie z prywatnego połączenia VPN umożliwia więc uzyskanie dostępu do polskich programów, filmów i seriali, co okazuje się wysoce zachęcające w pewnych grupach internautów.

Jednocześnie ciekawym zastosowaniem VPN okazuje się stworzenie prywatnej sieci wśród znajomych, umożliwiając im dostęp do określonych danych, które nie powinny zostać upublicznione – zdjęcia oraz filmy, jak również materiały edukacyjne zostają zabezpieczone, będąc chronionymi przed osobami nieuprawnionymi do ich oglądania. Przywołując w tym miejscu nieograniczony dostęp użytkowników, możliwych do przyłączenia do sieci VPN, można uznać, że podobne rozwiązanie staje się wysoce zasadne i wygodne wobec działalności zawodowej, naukowej oraz rozrywkowej.

Wydaje się więc, że spektrum zastosowania wirtualnej sieci prywatnej jest szerokie, a stały rozwój tej technologii informatycznej sprawia, że powiększa się zakres oraz funkcjonalność omawianego rozwiązania.

Jak odpowiednio wybrać usługę VPN?

Decydując się na skorzystanie z usług VPN warto wybierać w świadomy i rozważny sposób, w celu zapewnienia sobie satysfakcji z użytkowania wirtualnej sieci prywatnej.

Kluczowym aspektem podczas wyboru wspomnianej usługi okazują się parametry, dotyczące prędkości oraz stabilności połączenia, które w znaczący sposób wpłyną na komfort korzystania z sieci oraz jej skuteczność – generalnie rzecz ujmując, im lepsze są wspomniane parametry, tym lepsza jakość usługi VPN.

Ponadto istotne okazują się funkcje, jakie spełnia sieć VPN – można bowiem wybierać, spośród dodatkowych opcji, oferowanych przez wielu usługodawców w tej dziedzinie. Ukrywanie prawdziwego adresu IP to podstawowa funkcjonalność, dostępna w usłudze VPN, jednak nie jest ona jedyną pożądaną opcją, poszukiwaną przez użytkowników. Warto przy wyborze rozwiązania VPN zwracać uwagę na rankingi usług VPN takie jak np. TopVPN.pl i czytać testy, oraz recenzję poszczególnych dostawców.

Warto więc również zwrócić uwagę, czy wszystkie potrzebne czynności, wykonywane przez konkretnego internautę będą dostępne za pośrednictwem wybranego VPN – najczęściej pożądanymi funkcjami okazuje się wymiana plików oraz bezawaryjne działanie platform komunikacyjnych. Niezaprzeczalnym jest fakt, że warto wybierać usługi, posiadające alternatywę przetestowania przed zakupem – możliwość realnej oceny i sprawdzenia faktycznej funkcjonalności usługi wydaje się bowiem wysoce zasadna.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *