Dlaczego dyski SSD do laptopów są droższe?

Mimo rosnącej popularności dysków SSD w laptopach, dalej w ofertach wielu sklepów dostępne są urządzenia ze standardowymi dyskami HDD lub w konfiguracji z zapasowym dyskiem SSD i głównym dyskiem HDD. Wynika to głównie z ceny tych pierwszych. Skąd jednak ta różnica?

Technologia i wykonanie

Główną zaletą dysków SSD w laptopach jest wykorzystanie pamięci Flash przy ich budowie. Eliminuje to całkowicie liczbę ruchomych części, które są głównym mankamentem dysków HDD. Te drugie składają się bowiem z talerzy, obracających się z bardzo dużą prędkością (nawet 10000 obrotów na minutę) i głowicy magnetycznej, dzięki której możliwy jest odczyt danych. Laptopy ze względu na swój mobilny charakter i pracę w trakcie wykonywania operacji (przenoszenie urządzenia) narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne powstałe na przykład wskutek upadku. Gdy dysk w laptopie pracuje na pełnych obrotach (można to łatwo poznać po charakterystycznym dźwięku), a ten drugi gwałtownie zetknie się z ziemią, to może wtedy dojść do zniszczenia dysku, co poskutkuje utratą części lub nawet wszystkich danych.

W laptopie wyposażonym w dysk SSD utrata danych w wyniku uszkodzeń mechanicznych jest praktycznie niemożliwa, a wraz ze zwiększoną wytrzymałością, rosną też możliwości techniczne takich dysków. Ich główną zaletą jest przede wszystkim szybki czas zapisu, jak i odczytu, a także zwiększona kultura pracy. Dzięki obecności dysku SSD w laptopie możliwe jest za zastosowanie chłodzenia półpasywnego lub nawet pasywnego. Gdy laptop nie pracuje zbyt intensywnie – przeglądamy witryny internetowe lub pracujemy na jednej, mało wymagające aplikacji jednocześnie – to zatrzymuje on pracę wentylatora w układzie chłodzenia, co praktycznie eliminuje odgłosy wydawane przez urządzenie.

Czas to pieniądz

Dobierając dysk SSD do laptopa należy kierować się wieloma kryteriami, takimi jak rozmiar czy rodzaj interfejsu. Najważniejszym czynnikiem zdaje się być jednak szybkość działania takiego dysku, co znacznie zwiększa jego wydajność. Dzięki wykorzystaniu pamięci półprzewodnikowej, a nie, tak jak w dysku HDD, magnetycznej jesteśmy w stanie uzyskać nawet sześciokrotny wzrost prędkości podczas codziennej pracy na laptopie z dyskiem SSD. Cena dalej przemawia jednak na korzyść dysku HDD – gigabajt w SSD jest ciągle droższy od tego w HDD. Co wtedy zrobić? Możemy zastosować tak zwaną konfigurację mieszną i na jednym urządzeniu posiadać zarówno dysk SSD, jak i HDD. Ten pierwszy służyłby jako miejsce dla systemu operacyjnego czy innych wymagających programów lub aplikacji. Zaś drugi spokojnie można wtedy przeznaczyć do składowania wszelkiego rodzaju zdjęć czy innych mniej wymagających plików.

Wszystko ma jednak swoje wady i nie uniknęły ich również dyski SSD do laptopów. Ciągłe zapisywanie danych w pamięci Flash powoduje jej stopniowe uszkadzanie. Zdaniem producenta, przeciętny użytkownik nawet tego nie odczuje – ponoć takie dyski mają żywotność kilku dziesięcioleci.

Czy warto wybrać dysk SSD do laptopa?

Zdecydowanie tak, mimo że jest znacznie droższy od dysku HDD. Dzięki zastosowanej technologii dyski SSD w laptopach stanowią idealny wybór dla osób, które chcą przyspieszyć swoje kilkuletnie urządzenie. Ciągle wypada to lepiej niż kupno nowego laptopa lub wymiana procesora czy karty graficznej.

Artykuł partnera

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *