Dystrybucje Linuksa przeznaczone do rosyjskich szkół dostępne do pobrania

Od 20 stycznia na witrynie grupy Armada są dostępne pierwsze oficjalne dystrybucje Linuksa, które będą wykorzystane w rosyjskich szkołach.W listopadzie zeszłego roku konsorcjum pod przewodnictwem firmy Armada wygrało konkurs Ministerstwa Edukacji Rosji na dostawę otwartego oprogramowania.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Armady przekazali państwowemu zleceniodawcy trzy komplety dystrybucji Linuksa od firmy Alt Linux. Następny etap polega na wprowadzeniu Linuksa do szkół republiki Tatarstanu, kraju Permskiego oraz rejonu Tomska. Firmy wchodzące w skład konsorcjum w ciągu 2008 roku zamierzają zaopatrzyć w komplety dystrybucji Linuksa nie mniej niż 50% miejskich i 20% wiejskich szkół w wyżej wymienionych regionach. Konsorcjum będzie zapewniać wsparcie techniczne dla projektu, przygotuje program nauczania, który będzie realizowany w szkołach, otworzy „gorącą linię”,na którą będzie można dzwonić z występującymi problemami.

Wszyscy, którzy chcą mogą pobrać i wypróbować trzy dystrybucje Linuksa przeznaczone do rosyjskich szkół – Linux Lite, który jest przeznaczony na komputery o pamięci od 128 MB i procesorze o częstotliwości taktowania od 233 MHz, Linux Junior dla komputerów o pamięci od 256 MB do 1 GB i częstotliwości procesora 667 MHz minimum i Linux Master wymagający nie mniej niż 1 GB pamięci i procesora 1500 MHz. Więcej szczegółowych informacji o dystrybucjach można znaleźć pod tym adresem.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

16 odpowiedzi na „Dystrybucje Linuksa przeznaczone do rosyjskich szkół dostępne do pobrania”
  1. Awatar aix
    aix

    życzę im powodzenia.

    1. Awatar cybermaniek
      cybermaniek

      dołączam sie do życzeń 🙂

  2. Awatar Microsoft
    Microsoft

    Z czego mogą wynikać wymagania wersji Master (1 GB, 1,5 GHz)?

    1. Awatar lukasz
      lukasz

      Byc moze zastosowanie takich dodatkow jak Compiz-Fusion zwieksza wymagania wersji Master. Ponadto wymagania moga odnosic sie do programow znajdujacych sie w takiej dystrybucji.
      Stad przykladowo w wersji Lite mozesz miec edytor tekstu Kate, a w wersji Junior – Writer z pakietu OpenOffice

      1. Awatar vytah
        vytah

        Bez przesady, Writer na 256 MB też się odpali. A poza tym te 2 programy służą do zupełnie czego innego. A zresztą zobaczcie na tej ruskiej stronie – nawet do wersji Lite wcisnęli OOo

        No i autor newsa przegapił (choć może pojawiło się to po napisaniu newsa) o Linux Terminal.

        1. Awatar Maciek
          Maciek

          U mnie OpenOffice minimalnie sprawnie zaczął działać po dołożeniu 2 GB RAM. KOffice jest już mniej zachłanny.

      2. Awatar abc
        abc

        Może po prostu podano prawdziwe wymagania wszystkich dołączonych programów tak, aby praca z nimi nie była męką.

        1. Awatar Maciek
          Maciek

          otóż to.

  3. Awatar noworuski
    noworuski

    Ruskie wyprzedzaj Europe. Dzieki Linuksowi kazdy kraj moze posiadac swoja wersje OSa pod swoje potrzeby, to jest bardzo dobre bo nie uzaleznia zadnego panstwa/organizacji/firmy od jednego dostawcy. Wydaje mi sie ze teraz jest bardzo dobry okres na popularyzacje Linuksa, jest wiele dystrybucji bardzo przyjaznych dla uzytkownika np. ubuntu, suse. Sam zainstalowalem kolezance suse jakies 1,5 roku temu to wolala mnie tylko raz, zebym jej stery do nowej drukarki wgral. Jak siedziala na windowsie to zycia nie mialem.

  4. Awatar Cyber Killer
    Cyber Killer

    A to tak właściwie ciekawe z tymi wymaganiami odnośnie RAM'u. Ja mam kompa z 256 MB (na Rambus'ach 433 MHz) od 7 lat(!) i ustawiony 1 GB swap'a (z którego zwykle jest wykorzystane raptem 300 MB) i jakoś szczególnie nie narzekam o ile nie odpalę pod GIMP'em jakiegoś obrazka o rozmiarach liczonych w wielu tysiącach pikseli. Siedzę na KDE3, niedługo będzie to KDE4 i nie planuję kupna pamięci, bo to wszystko śmiga w miarę szybko ;-).

    1. Awatar nat
      nat

      pogratulowac, ale zgaduje, ze nie masz tam ani suse, ani
      ubuntu, ale pewnie slacka albo debiana?.. choc 300MB swapa
      do dosc duzo. mam pod opieka jedna maszynke ze 128 MB ram,
      ale kde bym tam nie puszczal, fluxbox wystarcza.

      1. Awatar Cyber Killer
        Cyber Killer

        Debiana używałem przez długie lata, ale kilka miesięcy temu odpuściłem go na rzecz Kubuntu (uznałem, że jak przez tyle czasu nie udało mi się go skonfigurować w 100% tak jak chcę (szwankowały mi przede wszytkim peryferia jak skaner czy drukarka) to trzeba sobie ułatwić zadanie). Przyzwyczajeń jednak nie zmieniłem i dalej siedzę na 8 zapchanych pulpitach, odpalonej jednocześnie muzie (amarok), przeglądarce (opera), komunikatorze, edytorze tekstowym, file browserze, a w tle chodzi boinc-client, itd… Wydajność jest całkiem niezła, chociaż farba na procku dawno się stopiła ;-). Do tego wszystkiego dorzuciłbym jeszcze compiz'a, ale kde-decorator się wysypuje na starcie ;-P. A procek P4-1,7 GHz i karta nvidii GF5500. Jedynie Sauerbraten się muli ;-).

        Stary fakt pozostaje faktem – Linux, bo to żal marnować sprawne 486 ;-).

        Screenshot → http://img250.imageshack.us/my.php?image=ckpulpit… (tak, ja lubię wysokie rozdzielczości)

        1. Awatar vampire
          vampire

          nie jest to znow az tak wysoka rozdzielczosc :] Poza tym cos jakies dziwne czcionki ma ten Twoj ubunciak.

    2. Awatar Moarc
      Moarc

      A ja działam na Fedorze z 2GB swapa (używane 200-300) i 512M RAM-u. Procek – stare Pentium III 800MHz, karta graf. – Riva TNT2 Model 64. Srodowisko graf. – KDE 3.5.6. Działa świetnie.

    3. Awatar Memphis
      Memphis

      A ja pracowałem na procku 1,6 GHZ i 256 MB RAM pod Ubuntu aż do serii 7.04 i to była dla mnie katastrofa. Każdy ma swoje wymagania ;). Ale dzisiaj, gdy 1 GB kosztuje 65 zł to na szczęście nie jest taki wielki problem.

      1. Awatar Maciek
        Maciek

        :)))))))))))

        dla mnie może być i 200 MHz, ale RAMu musi być dużo jak się nie chce regularnie przymykać "nadliczbowych" programów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *