Freelancer – jak dać sobie rade w tym biznesie

Ciekawy artykuł jakich błędów unikać rozpoczynając karierę freelancera i niezależne świadczenie usług informatycznych. Przykłady i spostrzeżenia które mogą przydać się każdemu początkującemu freelancerowi.

Natchnieniem do napisania tego artykułu były dla mnie doświadczenie ostatnich kilku lat mojej pracy i to że mówienie NIE przynosiło mi często więcej pożytku od mówienia tak. Ostatnio znalazłem też w sieci artykuł 10 Absolute “Nos!” for Freelancers który pokazuje że nie tylko ja miałem podobne problemy, a kluczem do ich rozwiązania jest asertywność.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar dzierzkowski
    dzierzkowski

    Gdzieś już to kiedyś czytałem… Fajne.

    1. Awatar xahil
      xahil

      Też miałem takie wrażenie.
      http://webhosting.pl/blogi/rozmaitosci_dariusz_na…

      1. Awatar Ktoso the Ryba
        Ktoso the Ryba

        Uprzedziłeś mnie eh ;> Właśnie miałem zamiar podać link… Swoją drogą to dość dobre rady.

  2. Awatar kell99
    kell99

    Dziwne. Wiec klient zaplacil za napisanie programu i nie dajesz mu kodu zrodlowego, co jest tym za co on wlasciwie zaplacil? To znaczy, ze pracownicy klienta potem nie maja zadnej mozliwosci rozszerzania i poprawiania ewentualnych bledow?

    Czy to jest jakas instrukcja dla cwaniakow? Dostac zaplate z gory, nie dac kodu zrodlowego i nie podawac telefonu kontaktowego? Akurat w branzy gdzie pracuje kod zrodlowy daje sie zawsze – zreszta nie ma mozliwosci ukrycia kodu przed klientem 🙂

    1. Awatar yogii
      yogii

      Nie wiem gdzie wyczytałeś tam żeby nie dawać komuś kodu źródłowego?
      Chyba jest różnica między kodem źródłowym a prawem autorskim?

    2. Awatar dna
      dna

      Chodziło raczej o niesprzedawanie (a co najwyżej licencjonowanie) klientowi napisanych przez siebie bibliotek, żeby można je było wykorzystać w przyszłości w innych projektach…

    3. Awatar CoYoT
      CoYoT

      Nie ma możliwości ukrycia kodu? No chyba, że pracujesz w Webdesignie.
      Ja bym na pewno nie dał jawnie mojego framework'u, żeby ktoś ogrom pracy włożonej w to wykorzystał. Mogę co najwyżej dać jawny kod szkieletu zamówionego projektu z opisem API.

      1. Awatar kell99
        kell99

        Oczywiscie zakladasz, ze Twoje API jest w 100% bezbledne. Mnie widac do perfekcji brakuje sporo, bo podczas testow bledow wylapywanych jest sporo, a serio bym nie chcial gdyby krytyczna aplikacja z ktorej korzysta kilka tysiecy osob miala bledy z ktorymi nie potrafia sobie poradzic osoby odpowiedzialne za jej utrzymanie w systemie produkcyjnym.

        A udostepnianie wszelkich zrodel jest rzecza zupelnie normalna gdy pracujesz "w SAP", nie wazne czy kod jest w abap czy w java.

        A nawet, to sadzilem, ze gdy ktos lubi open source, to nie bedzie utrzymywal sie z klepania tego samego kodu opartego o tajne API.

  3. Awatar Deathplanter
    Deathplanter

    W tytule: s/tymi/tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *