Giełda w Johannesburgu przechodzi na Linuksa

Według serwisu heise-online.pl, giełda papierów wartościowych w Johannesburgu (Johannesburg Stock Exchange) przenosi platformy handlowe z platformy TradElect (opartej na .NET Framework i SQL Server 2000) na platformę linuksową Millenium Exchange firmy Millenium IT, która zapewniać ma do 400 razy szybsze przeprowadzanie transakcji.

JSE zainspirowała się wynikami giełdy w Londynie, która wskutek rezygnacji z TradElect pod koniec 2009 roku zanotowała oszczędności 16 milionów USD rocznie.

Jak informuje firma Heuthes, pierwsze wdrożenie „linuksowego” systemu – zastosowano wtedy oprogramowanie Gateway ATB, odbyło się w 2000 roku, w banku GBW SA. Zdaniem jej przedstawicieli, z powodu obowiązujących stereotypów dotyczących stacji roboczych większość pracuje jednak wciąż w środowisku Microsoft Windows, mimo przewag technologicznych Linuksa. Firma liczy również, że osoby odpowiedzialne za kreowanie strategii informatycznych w bankach wprowadzą rozwiązania „zgodnie z trendem wyznaczonym przez obydwie giełdy”.

Źródło: Heuthes

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

7 odpowiedzi na „Giełda w Johannesburgu przechodzi na Linuksa”
  1. Awatar john doe #1
    john doe #1

    I nikt tego jeszcze nie skomentował? …
    Można się cieszyć z wygranej, ale pieniądz zrobi swoje.

    1. Awatar owczi
      owczi

      Nie wiem co masz na mysli mowiac “pieniadz zrobi swoje”, ale Linux to dzisiaj standard dla instytucji gieldowych – w wiekszosci Red Hat, zwykle na serwerach HP. Mysle, ze tutaj nie ma sensu mowic o jakichs wygranych i nie ma miejsca na ideologiczne debaty Windows vs. Linux – po prostu lepsza platforma dominuje. Lepsza to jest wydajniejsza, bezpieczniejsza, i przede wszystkim o przewidzialnym zachowaniu jesli chodzi o przepustowosc i czas wykonywania transakcji. Linux jest dzisiaj takim samym komercyjnym narzedziem jak kazdy inny system operacyjny. Banki ciagle uzywaja systemow mainframe bo potrzebuja duzej mocy obliczeniowej w krotkim czasie i przetwarzaja ogromne ilosci danych offline. Gieldy za to potrzebuja duzej przepustowosci w czasie rzeczywistym, i to z mniejszym naciskiem na moc obliczeniowa, poniewaz obok dopasowywania cen sprzedazy do cen kupna co jest w miare prosta operacja, generuja strumienie danych gieldowych ktore maja jak najszybciej dotrzec do odbiorcow podejmujacych decyzje na ich podstawie – a to jest walka o kazda mikrosekunde, ktora przy rosnacym zapotrzebowaniu na kolokacje serwerow w siedzibach gield, w ciagu nastepnych lat zejdzie do rzedu nanosekund – chyba ze instytucje nadzoru finansowego w koncu poloza na tym lapy i zaczna zadac normalizacji czasu dostepu. Tak czy inaczej, mozna spokojnie powiedziec ze dzisiaj gieldy == Linux.

    2. Awatar mazdac
      mazdac

      faktycznie, można zrobić to samo kupując 400 razy mniej wydajny sprzęt 🙂

  2. Awatar dave
    dave

    a w jakiej technologii działa ta nowa “platforma linuksowa” jesli mozna zapytac?

  3. Awatar CuCu
    CuCu

    Tutaj skrótowy opis technologii zastosowanej na giełdzie londyńskiej:
    http://www.computerworlduk.com/in-depth/open-source/3246835/london-stock-exchange-linux-record-breaking-system-faces-new-challengers/?intcmp=in_article;related

    a tutaj opis osiągów tej technologii i porównanie do poprzedniego rozwiązania opartego na .NET i MSSQL2000 – które nigdy nawet się nie zbliżyło się do założeń projektowych:
    http://www.computerworlduk.com/news/networking/3244936/london-stock-exchange-smashes-world-record-trade-speed-with-linux/?intcmp=in_article;related

  4. Awatar owczi
    owczi

    dave: C++, jak wiekszosc platform gieldowych w dzisiejszych czasach. Czego ten artykul nie mowi to to, ze Millennium IT zostalo przejete przez LSE podczas migracji LSE na ich system. Egyptian Exchange tez na tym dziala. Jesli chodzi o sama technologie, to wielka wage odgrywa multicast ktorym ida dane gieldowe, i ktory jest kluczem do algorithmic trading i high frequency trading. A wydajnosc i zachowanie Windows przy generowaniu multicastu sa tragiczne, takze ktokolwiek jeszcze uzywa TradeElect, wczesniej czy pozniej sie ewakuuje.

  5. Awatar borizm
    borizm

    LSE jedzie już na C++ + Oracle Database i pewnie tak samo zrobią w RPA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *