Agencje analityczne podały do wiadomości, iż Google Chrome wspiął się na podium przeglądarek internetowych – znajduje się na trzecim miejscu najczęściej wykorzystywanych przeglądarek na świecie, przekraczając 10% udziału w światowym rynku.
Zdania na temat dokładnych liczb są podzielone, ale jedno jest pewne – Chrome ma już ponad 10% rynku, przy czym Net Applications mówi o 10,7% rynku, natomiast StatCounter aż o 16%! Statystyki mówią także o tym, iż Internet Explorer kontynuuje spadek udziałów w rynku. Czasy świetności IE6 już minęły – w Polsce dość dawno, gdyż mamy świadomych użytkowników, w Stanach i krajach Europy Zachodniej – dlatego, że nowe wersje Windowsa sprzedawane w sklepach zawierają już nowe wersje przeglądarki Internet Explorer. Wpływ na mniejszą popularność przeglądarki Microsoftu ma także z pewnością wpływ pojawienia się ekranu wyboru przeglądarki. Mimo tego na świecie IE wciąż ma ponad połowę rynku, za to w Polsce udziały przeglądarki Microsoftu na tym polu spadły poniżej 50% już w 2008 roku, w tym samym roku Firefox jako grupa (wszystkie wydania przeglądarki) przekroczył na polskim rynku barierę 40%.
Fundacja Mozilla w 2008 roku zorganizowała akcję Download Day 2008, której celem było dotarcie z nową wersją Firefoksa do jak największej liczby osób – liczone było każde pobranie, by pobić rekord Guinessa w liczbie pobrań aplikacji w ciągu 24 godzin. Firefox został wtedy pobrany przez 8 milionów osób. „Trójka” stała się w szybkim czasie najpopularniejszą przeglądarką w Polsce. Według najnowszych badań najpopularniejszym na świecie wydaniem Firefoksa jest wersja 3.6.
Mimo tego, wszystkie oczy zwrócone są teraz na nową gwiazdę – Google Chrome, która podobnie jak Android wzięła się „znikąd” i zdobywa coraz więcej rynku. Konserwatyści i zwykli użytkownicy zostają przy Firefoksie ze względu na przyzwyczajenia, jednak duża liczba internautów przesiada się na przeglądarkę giganta wyszukiwania ze względu na prostotę i szybkość działania. Już na początku 2010 roku Grzegorz Marczak pisał, iż 18% jego czytelników korzysta z przeglądarki Google’a.
Pierwsza wersje Chrome pojawiła się w 2008 roku. Od tamtego czasu nie raz pisaliśmy o tej przeglądarce, gdyż budziła szum medialny. W maju 2009 roku pojawiły się pierwsze rozszerzenia, pierwsza niestabilna wersja pod Linuksa i MacOSX pojawiła się w czerwcu 2009 roku. Zeszły rok przyniósł natomiast przeglądarce wiele nowych funkcji, takich jak np. OCR i czytnik PDF wbudowany w przeglądarkę.
Kod Google Chrome jest udostępniony na wolnej licencji jako projekt Chromium, co napędza rozwój przeglądarki. Motorem napędowym są także nagrody wypłacane programistom-hobbystom przez giganta. Czas pokaże, czy Chrome stanie się naprawdę realnym zagrożeniem dla przeglądarki Fundacji Mozilla.
Dodaj komentarz