Google Chrome wspiął się na podium

Agencje analityczne podały do wiadomości, iż Google Chrome wspiął się na podium przeglądarek internetowych – znajduje się na trzecim miejscu najczęściej wykorzystywanych przeglądarek na świecie, przekraczając 10% udziału w światowym rynku.

Zdania na temat dokładnych liczb są podzielone, ale jedno jest pewne – Chrome ma już ponad 10% rynku, przy czym Net Applications mówi o 10,7% rynku, natomiast StatCounter aż o 16%! Statystyki mówią także o tym, iż Internet Explorer kontynuuje spadek udziałów w rynku. Czasy świetności IE6 już minęły – w Polsce dość dawno, gdyż mamy świadomych użytkowników, w Stanach i krajach Europy Zachodniej – dlatego, że nowe wersje Windowsa sprzedawane w sklepach zawierają już nowe wersje przeglądarki Internet Explorer. Wpływ na mniejszą popularność przeglądarki Microsoftu ma także z pewnością wpływ pojawienia się ekranu wyboru przeglądarki. Mimo tego na świecie IE wciąż ma ponad połowę rynku, za to w Polsce udziały przeglądarki Microsoftu na tym polu spadły poniżej 50% już w 2008 roku, w tym samym roku Firefox jako grupa (wszystkie wydania przeglądarki) przekroczył na polskim rynku barierę 40%.

Fundacja Mozilla w 2008 roku zorganizowała akcję Download Day 2008, której celem było dotarcie z nową wersją Firefoksa do jak największej liczby osób – liczone było każde pobranie, by pobić rekord Guinessa w liczbie pobrań aplikacji w ciągu 24 godzin. Firefox został wtedy pobrany przez 8 milionów osób. „Trójka” stała się w szybkim czasie najpopularniejszą przeglądarką w Polsce. Według najnowszych badań najpopularniejszym na świecie wydaniem Firefoksa jest wersja 3.6.

Mimo tego, wszystkie oczy zwrócone są teraz na nową gwiazdę – Google Chrome, która podobnie jak Android wzięła się „znikąd” i zdobywa coraz więcej rynku. Konserwatyści i zwykli użytkownicy zostają przy Firefoksie ze względu na przyzwyczajenia, jednak duża liczba internautów przesiada się na przeglądarkę giganta wyszukiwania ze względu na prostotę i szybkość działania. Już na początku 2010 roku Grzegorz Marczak pisał, iż 18% jego czytelników korzysta z przeglądarki Google’a.

Pierwsza wersje Chrome pojawiła się w 2008 roku. Od tamtego czasu nie raz pisaliśmy o tej przeglądarce, gdyż budziła szum medialny. W maju 2009 roku pojawiły się pierwsze rozszerzenia, pierwsza niestabilna wersja pod Linuksa i MacOSX pojawiła się w czerwcu 2009 roku. Zeszły rok przyniósł natomiast przeglądarce wiele nowych funkcji, takich jak np. OCR i czytnik PDF wbudowany w przeglądarkę.

Kod Google Chrome jest udostępniony na wolnej licencji jako projekt Chromium, co napędza rozwój przeglądarki. Motorem napędowym są także nagrody wypłacane programistom-hobbystom przez giganta. Czas pokaże, czy Chrome stanie się naprawdę realnym zagrożeniem dla przeglądarki Fundacji Mozilla.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

15 odpowiedzi na „Google Chrome wspiął się na podium”
  1. Awatar morsik
    morsik

    Używam Chrome. Może jest szybszy niż Firefox, ale jednak RAM-u dalej dużo zżera (10-15 kart). 1G do 1.5G często.
    Mam Gentoo x86_64.

    1. Awatar misha
      misha

      No straszne. I po co Ci ten ram? Nie bój się. Jak będzie potrzeba to system każe mu zwolnić.

    2. Awatar mee
      mee

      To raczej nie jest normalne, właśnie otworzyłem 15 niezbyt lekkich stron, także z flashem w aktualnym rozwojowych chromium 32bit i po zamknięciu ubyło ok 300MB.

    3. Awatar agt
      agt

      moze i wiecej, ale wydajniej

    4. Awatar lukas
      lukas

      Za co te minusy?

      Notebook z Pentium M4 i tylko 512MB (DDR2) pamięci RAM wyraźnie zwalania jeśli używam Chrome. Dysk się budzi, a system zrzuca co może do SWAPA'a. Różnica pomiędzy Swiftfoksem a Chrome od razu zauważalna.

  2. Awatar Paweł
    Paweł

    No tak Microsoft rządzi światem i jeszcze długo porządzi nie ma co ukrywać na komputerach PC znajdziesz wyłącznie systemy Microsoftu.

  3. Awatar aix_Wolna_Głupota
    aix_Wolna_Głupota

    Google Chrome po 2 latach ma 10%, a Linux po 20 latach ma aż 1% :).

  4. Awatar Otaq
    Otaq

    Ostatnio z powodu kaprysu przesiadłem się z Opery na Chromium. Może i jest szybsze (chociaż ciężko powiedzieć – Opera też jest szybka) ale niestety dużo mniej wygodne. Żeby Chromium doprowadzić do stanu jako takiej używalności zajęło mi dwa dni szukania i testowania dodatków. Niestety idealnie nadal nie jest – m. in. dodatki nie działają na stronach "wbudowanych w przeglądarkę" (np. stronie startowej) z powodu "bezpieczeństwa"… Jak na razie jedynym plusem jest zajmowanie mniej miejsca w pionie na ekranie panoramicznym.

    1. Awatar Qba
      Qba

      To może zamiast Chromium używaj Chrome 🙂

    2. Awatar misha
      misha

      Hej hej hej:) Opera w pionie też mało zajmuje. Równie mało co Chromium. Wystarczy ściągnąć to rozszerzenie:
      https://addons.opera.com/addons/extensions/detail…

      I już nie mamy paska stanu. Pojawia się tam tylko jak najedziemy na link i wyświetla adres. Dodatkowo spokojnie możemy wyłączyć jeszcze obramowanie okna. ALT+F3 -> zaawansowane -> brak obramowania. Potem trzymając lewy alt można spokojnie przesuwać okno, a jak się myszką najedzie na górę ekranu to się zmaksymalizuje:) Nie wiem jak w innych środowiskach, ten sposób działa na pewno w KDE i ja z tego korzystam.

    3. Awatar Paweł
      Paweł

      O to to właśnie. Ja zainstalowałem na Windowsie, zamiast IE, w ramach testu. Poza tym strony w Chrome ładują mi się zauważalnie wolniej niż w FF.

  5. Awatar Speaktrap
    Speaktrap

    Jedyny dodatek do Chrome'a, jakiego potrzebuję, to SmoothScroll. Nie potrzebne mi żadne inne bajery. Cenię sobię szybkość działania Chrome'a, ale tylko dlatego że mam dobrego kompa – aby szybciej wyświetlać strony Chrome zżera niebotyczne ilości zasobów, więc Firefox jest popularny szczególnie wśród użytkowników słabszych komputerów. Dobrze więc, że Firefox jest i nawet jeśli straci popularność, to szybko nie upadnie!

  6. Awatar jarek
    jarek

    Czasy świetności IE6 już minęły – w Polsce dość dawno, gdyż mamy świadomych użytkowników, w Stanach i krajach Europy Zachodniej – dlatego, że nowe wersje Windowsa sprzedawane w sklepach zawierają już nowe wersje przeglądarki Internet Explorer.

    Potrafisz to czyms konkretnym podeprzec, czy to projekcja nadwislanskiego nacjonalizmu?

  7. Awatar jarek
    jarek

    Google Chrome, która podobnie jak Android wzięła się „znikąd” i zdobywa coraz więcej rynku.

    Kolejne naginanie faktow pod wlasne widzimisie?
    Jak wchodze na google.com uzywajac niechrome to pojawia mi sie pokazny banner
    reklamujacy chrome – potrafisz podaj bardziej nosne miejsce na zareklamowanie
    czegokolwiek w internecie? Przeciez to ludzie widza mniej wiecej tak czesto jak
    swoj desktop z ikonka msie.

  8. Awatar heniuus
    heniuus

    Jezeli Chrome dostosuje sie do wymogów firm (GPO) to ma spora szanse na pozycje lidera. Ostoja IE sa niestety firmy (czesto duze firmy) bo jest mozliwosc zarzadznia przegladarka poprzez domenowe polisy jak i aplikacje ie-only – ale to juz sie zmienia i producenci oprogramowania rezygnuja z activex. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *