Internet – czas na globalne zmiany?

Z końcem września wygasa umowa pomiędzy rządem USA, a ICANN* – Korporacji powołanej dekadę temu do przyznawania nazw domen internetowych, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie. W tej sytuacji unijna komisarz Viviane Reding zaproponowała przeprowadzenie gruntownej reformy odnośnie zarządzania Internetem, ktora weszłaby w życie już 1-go października.

Viviane Reding Komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów w swoim oświadczeniu wezwała rząd USA do pełnej prywatyzacji ICANN, która miałaby zarządzać Internetem, a jednocześnie posiadać wysoki standard ładu korporacyjnego, przejrzystości finansowej i wewnętrznej odpowiedzialności, podlegającą skutecznej kontroli sądowej.

Dodatkowo na sposób w jaki zarządza się zasobami globalnej Sieci miałoby wpływ gremium nazwane roboczo “G12 na rzecz zarządzania Internetem”. Ameryka Północna, Południowa, Europa i Afryka maiłyby w nim po dwóch przedstawicieli, Azja i Australia trzech. Do gremium wszedłby również prezes ICANN ale bez prawa głosu. Dołączyć by mogli też przedstawiciele międzynarodowych organizacji powiązanych z tematyka Internetu o statusie obserwatora.
To szerokie gremium spotykałoby się co najmniej dwa razy do roku omawiając ogólne sprawy odnoszące się do zarządzania Siecią i w razie potrzeby wydawać zalecenia dla ICANN ustalane większością głosów.

W swoim wystąpieniu Viviane Reding odniosła się też do roli prezydenta USA w tej sprawie:
– Ufam, że prezydent Obama będzie miał odwagę, mądrość i szacunek dla globalnego charakteru Internetu, konieczne do przygotowania podstaw dla stworzenia we wrześniu nowego, bardziej odpowiedzialnego, przejrzystego, demokratycznego i wielostronnego modelu zarządzania Internetem.
-Nadszedł czas działania. A Europa będzie gotowa wesprzeć prezydenta Obamę w jego wysiłkach.

W opinii unijnej komisarz trudny do zaakceptowania jest fakt, iż rząd jednego państwa faktycznie sprawuje nadzór nad usługa internetowa z której korzystają miliony ludzi na całym świecie. Czas wygaśnięcia umowy ICANN wydaje się być dość sensownym terminem jeśli chodzi o przeprowadzenie zmian. Jak to sama ujęła:
– Chwila prawdy nadejdzie dnia 30 września, kiedy upłynie okres obowiązywania umowy między ICANN a rządem USA.

W dniu 6 maja w Brukseli Komisja Europejska odbędzie się pierwsze otwarte posiedzenie, które umożliwi społeczności internetowej w Europie przedstawienie swoich oczekiwań dotyczących zarządzania Internetem w przyszłości.
Komisja Europejska od lat podtrzymuje swoje stanowisko odnosnie pełnego powierzenia systemu zarządzania Internetem sektorowi prywatnemu, bez interwencji państwa w codzienne zarządzanie Internetem.

* – ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów)

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar melhiore
    melhiore

    No jak Komisja Europejska i na tym lape polozy to spadam na Marsa… Tam przynajmniej przez jakis czas ich nie bedzie…

    1. Awatar limak41
      limak41

      Lepiej żeby wszystko kontrolował rząd USA? Z tego co zrozumiałem to chcą całkiem sprywatyzować ICANN, więc chyba dobrze – tak mi się przynajmniej wydaje, choć nigdy nie wiadomo co będzie dobre a co złe.

      1. Awatar TPJ
        TPJ

        Jeśli już miałbym wybierać pomiędzy UE i rządem USA, to zdecydowanie wolałbym USA…

        1. Awatar DeBill
      2. Awatar Magnes
        Magnes

        Gdybym miał wybierać między korporacjami (które w razie prywatyzacji będą miały w rękach internet bardzo szybko, w końcu mają najwięcej kasy), a rządem USA, wybrałbym rząd USA, chociaż może różnica byłaby złudna.

      3. Awatar Apage
        Apage

        Osobiście zdziwił bym się gdybu USA wypuściły z ręki takie coś, o tak strtegicznym znaczeniu, i oddały w ręce murzynów, chińczyków, Hugo Cziaweza i ruskich

        1. Awatar gothmori
          gothmori

          też jestem za USA… To co rządowe rządzi się (może i ułomnie i nieudolnie a nawet kiepsko) potrzebami obywatelskimi a to co korporacyjne rządzi się prawami zysku – czyli, nie ważny interes obywatela tylko zarobek… ;/

        2. Awatar mantrid
          mantrid

          "To co rządowe rządzi się (…) potrzebami obywatelskimi a to co korporacyjne rządzi się prawami zysku"

          ROTFL co za bzdura! to co rządowe rządzi się wg widzimisię urzędasów albo ulega uprzywilejowanym grupom społecznym, które mają wpływ na rządzących. a to co korporacyjne rządzi się prawami zysku, zysk to z kolei pieniądze konsumentów, czyli rządzi się tym, czego wymagają konsumenci (obywatele). władza kocha obywatela raz na 4 lata, korporacje kochają konsumenta cały czas. tylko sektor prywatny gwarantuje, że sieć będzie miała taki kształt, jaki my – konsumenci i obywatele – chcemy. jeśli korporacje chcą naszych pieniędzy, to muszą zaoferować nam to, czego chcemy.

          polecam dokształcić się z zakresu wolnego rynku.

        3. Awatar gothmori
          gothmori

          szkoda że wyciąłeś z cytatu nawias.
          Zupełnie nie zrozumiałeś o co chodzi.

          Instytucja rządowa ma pewne obowiązki i obywatel ma prawo do rządań ← tu działanie na rzecz obywatela! A korporacja może powiedzieć: "nie podoba sie to proszę do konkurencji" (której nie ma) bo sama ustala warunki…
          Polecam dokształcić się z logiki i zorientować się, jakie skutki przyniosły korporacje m.in w amerykańskiej służbie zdrowia – chodzi o ubezpieczenia. Szukasz dymu i nic nie rozumiesz a zadzierasz nosa… ;/ U nas NFZ lepiej funkcjonuje niż przynajmniej połowa amerykańskich ubezpieczalni. W przypadku NFZ'tu możesz negocjować, strajkować i rządać a w przypadku ubezpieczalni możesz pocałować ich w d***, taka jest właśnie zaleta państwowych instytucji! Owszem w pewnych miejscach prywatne spółki to na prawde dobre rozwiązanie ale nie w przypadku tak fundamentalnych instytucji!

    2. Awatar kell99
      kell99

      Eh ci wszyscy politycy. Po co psuc cos co dziala. Moze niech unijni biurokraci raczej skupia sie na problemach dlugosci marchewek i bananow.

  2. Awatar eee
    eee

    "Australia trzech"?

  3. Awatar bigos222
    bigos222

    Wieprzki poczuły kasiorkę i władze więc zaczynają głośno chrumkać.

  4. Awatar groszek
    groszek

    Niech moot tym zarządza 🙂

  5. Awatar Sławek
    Sławek

    To w końcu będą brzydkie sufiksy? Może jednak nastąpi całkowite porzucenie współczesnego modelu?

    1. Awatar sierra_papa
      sierra_papa

      Kuszące. I przy okazji masowa migracja na ipv6. Ech, się rozmarzyłem…

  6. Awatar Sławek
    Sławek

    Zastanawia mnie jedna sprawa. Czy przypadkiem ICANN(jak również cały internet) teraz nie będzie bardziej zależny od władzy/prawa w USA. Swoją siedzibę w końcu mają w tym kraju.

  7. Awatar Queight
    Queight

    > Dodatkowo na sposób w jaki zarządza się zasobami globalnej Sieci miałoby wpływ gremium nazwane roboczo “G12 na rzecz zarządzania Internetem”.

    Prywatna to ta firma nie będzie w ten sposób…

    > Do gremium wszedłby również prezes ICANN ale bez prawa głosu.

    Tym bardziej nie będzie. Więc kto będzie decydował? G12? Czyli najbardziej zadłużone kraje świata? Wg. artykułu:

    > Ameryka Północna, Południowa, Europa i Afryka maiłyby w nim po dwóch przedstawicieli, Azja i Australia trzech.

    Czyli USA, Kanada, może Brazylia i jakiś Ekwador, RPA i może Egipt, Niemcy i/lub Francja i/lub UK i/lub Hiszpania (czyli kraje nie szanujące woli obywateli). Azja i Australia po trzech, czy razem trzech? No to załóżmy Chiny, Japonia, Australia, Indie (?) i kilka do trójek. Tak czy siak większość jest raczej mniej pozytywnie nastawiona do wolności Internetu.
    Z Internetem nie trzeba nic wielkiego robić wystarczy go zostawić w spokoju. Jednak jak powstanie ten moloch to będzie musiał udowodnić swoją przydatność, więc wprowadzą swoje "globalne zmiany".
    O obserwatorach nie ma co wspominać, bo ich nikt nie słucha 😉

    W sumie to wolę jedno państwo, bo w razie czego tyłek trzeba sprać jednemu rządowi, a tak to najmniej pewnie 7 😛

    1. Awatar mantrid
      mantrid

      "Prywatna to ta firma nie będzie w ten sposób…"

      dokładnie, hehe, czyli G12 to będzie taka ukryta rada nadzorcza.

  8. Awatar dfghfgjgjf
    dfghfgjgjf

    Komuchy won!
    Jak działa nie ruszać.

    A po cichu można postawic drugi dns 😉

  9. Awatar Zeitgeist Movement
    Zeitgeist Movement

    Gdzie jesteś o wielki CERNie ze swoim szuper szybkim internetem ;(

  10. Awatar Cheap ugg snow boots
    Cheap ugg snow boots

    it's always great awesome gratification to check your blog post and also experience any awesome reports right. I recommend the software a whole lot. I am aware of you ought to use a whole lot curiosity just for all of these articles or reviews, like each seem sensible consequently they are worthwhile.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *