Z końcem września wygasa umowa pomiędzy rządem USA, a ICANN* – Korporacji powołanej dekadę temu do przyznawania nazw domen internetowych, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie. W tej sytuacji unijna komisarz Viviane Reding zaproponowała przeprowadzenie gruntownej reformy odnośnie zarządzania Internetem, ktora weszłaby w życie już 1-go października.
Viviane Reding Komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów w swoim oświadczeniu wezwała rząd USA do pełnej prywatyzacji ICANN, która miałaby zarządzać Internetem, a jednocześnie posiadać wysoki standard ładu korporacyjnego, przejrzystości finansowej i wewnętrznej odpowiedzialności, podlegającą skutecznej kontroli sądowej.
Dodatkowo na sposób w jaki zarządza się zasobami globalnej Sieci miałoby wpływ gremium nazwane roboczo “G12 na rzecz zarządzania Internetem”. Ameryka Północna, Południowa, Europa i Afryka maiłyby w nim po dwóch przedstawicieli, Azja i Australia trzech. Do gremium wszedłby również prezes ICANN ale bez prawa głosu. Dołączyć by mogli też przedstawiciele międzynarodowych organizacji powiązanych z tematyka Internetu o statusie obserwatora.
To szerokie gremium spotykałoby się co najmniej dwa razy do roku omawiając ogólne sprawy odnoszące się do zarządzania Siecią i w razie potrzeby wydawać zalecenia dla ICANN ustalane większością głosów.
W swoim wystąpieniu Viviane Reding odniosła się też do roli prezydenta USA w tej sprawie:
– Ufam, że prezydent Obama będzie miał odwagę, mądrość i szacunek dla globalnego charakteru Internetu, konieczne do przygotowania podstaw dla stworzenia we wrześniu nowego, bardziej odpowiedzialnego, przejrzystego, demokratycznego i wielostronnego modelu zarządzania Internetem.
-Nadszedł czas działania. A Europa będzie gotowa wesprzeć prezydenta Obamę w jego wysiłkach.
W opinii unijnej komisarz trudny do zaakceptowania jest fakt, iż rząd jednego państwa faktycznie sprawuje nadzór nad usługa internetowa z której korzystają miliony ludzi na całym świecie. Czas wygaśnięcia umowy ICANN wydaje się być dość sensownym terminem jeśli chodzi o przeprowadzenie zmian. Jak to sama ujęła:
– Chwila prawdy nadejdzie dnia 30 września, kiedy upłynie okres obowiązywania umowy między ICANN a rządem USA.
W dniu 6 maja w Brukseli Komisja Europejska odbędzie się pierwsze otwarte posiedzenie, które umożliwi społeczności internetowej w Europie przedstawienie swoich oczekiwań dotyczących zarządzania Internetem w przyszłości.
Komisja Europejska od lat podtrzymuje swoje stanowisko odnosnie pełnego powierzenia systemu zarządzania Internetem sektorowi prywatnemu, bez interwencji państwa w codzienne zarządzanie Internetem.
* – ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów)
Dodaj komentarz