Jak to się robi w Estremadurze

Jest rzadka okazja przeczytać po angielsku wywiad z liderem linuksowego wdrożenia w słynnej już hiszpańskiej prowincji Estremadura, Danielem Camposem. Wywiad jest bardzo obszerny i pozwala poznać tamtejsze doświadczenia od kuchni.

Zaczęło się od tego, że w tym słabo zaludnionym i zarazem jednym z najbiedniejszych regionów w całej UE (!) w 2001 roku nie było szans na standardową informatyzację. Wykorzystanie Linuksa oraz własnych zasobów — firmy nie mogły liczyć na odpowiednie zyski, aby przedstawić ofertę komercyjną — było wówczas jedyną sensowną opcją dla wykonania technologicznego skoku. Z czasem okazało się, że również niezwykle elastyczną.

Dla potrzeb projektu powstała specjalna zlokalizowana dystrybucja LinEx, oparta na Debianie. Jej odbiorcami są uczniowie, ponieważ w systemie edukacji — jak twierdzi Campos — wystarczy jeden standard, podczas gdy w administracji trzeba by było zająć się specjalizowanymi wdrożeniami. Dziś w Estremadurze każdy z 80 tysięcy komputerów przypada na dwóch uczniów, co jest rekordem na skalę kraju — a wkrótce już każdy uczeń będzie miał dostęp do komputera!

LinEx ma być w przyszłości połączony z projektem Debian EDU, Skolelinux, który współpracuje już m.in. z Norwegią, Francją czy Niemcami. Zatem edukacja pod Linuksem połączy z tymi krajami także Hiszpanię. Ale wymiana doświadczeń i tak trwa już na dobre. Estremadura współpracowała dotąd z Kolumbią, Brazylią, Wietnamem, Włochami, Grecją i Portugalią, a na szczeblu krajowym kontaktowały się z nimi Andaluzja (ich Guadalinex powstał w oparciu o LinEx), wspólnota autonomiczna Kastylia-La Mancha (Molinux) oraz Katalonia.

Dopiero gdy okazało się, że eksperyment w szkołach się powiódł, rozpoczęły się wdrożenia dystrybucji także w administracji i ośrodkach zdrowia. Przy okazji potwierdził się argument, że “przyjazność” systemu jest w dużym stopniu efektem przyzwyczajeń użytkownika — osoby, które zaczynają od LinEx, uważają MS Windows za trudniejsze w obsłudze.

Interesującym projektem, nad którym pracuje obecnie Daniel Campos, jest przygotowanie standardowej platformy dla różnych systemów operacyjnych oraz urządzeń różnej wielkości i przeznaczenia. Przy jej tworzeniu wykorzystywane są standardy XBL, SVG, HTML i JavaScript. Pierwsze prototypy przeznaczone do prezentacji na zewnątrz mają być gotowe za około rok.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

6 odpowiedzi na „Jak to się robi w Estremadurze”
  1. Awatar http://nintyfan.open
    http://nintyfan.open

    "Dziś w Estremadurze każdy z 80 tysięcy komputerów przypada na dwóch uczniów, co jest rekordem na skalę kraju — a wkrótce już każdy uczeń będzie miał zapewniony komputer!"
    Gdyby w naszym kraju państwo dawało każdemu uczniowi komputer do domu, byłoby fajnie 😉 . Czy na pewno to autor miał na myśli? Nie wydaje mi się, że w chciano by tworzyć tak duże pracownie komputerowe lub tyle pracowni komputerowych. Chyba, że oszczędzają na wykładowcach/nauczycelach. Jedna duża pracownia, jedna godzina informatyki w całej szkole, jeden nauczyciel … ?

    1. Awatar kocio
      kocio

      Nie sądzę, żeby do domu — pewnie raczej w szkole, ale zapewniają. Pamiętaj, że Estremadura jest słabo zaludniona, a te dziesiątki tysięcy stanowisk nie wynika pewnie z wielkości sal, tylko z tego, że to cały lokalny system szkolnictwa.

    2. Awatar arek
      arek

      Pewnie chodzi o to, że każdy uczeń na lekcji informatyki współdzieli komputer tylko z jednym innym uczniem.

  2. Awatar 1hero2
    1hero2

    Według angielskiej Wiki Estremadura należy do Portugalii. Extremadura znajduje się w Hiszpanii. http://en.wikipedia.org/wiki/Estremadura

    cytując "Estremadura should not be confused with Extremadura, an autonomous community of Spain."

    1. Awatar kocio
      kocio

      Wedle polskiej Wikipedii po polsku oba regiony mają taką samą nazwę:

      http://pl.wikipedia.org/wiki/Estremadura http://pl.wikipedia.org/wiki/Estremadura_%28Hiszp… http://pl.wikipedia.org/wiki/Estremadura_%28Portu…

  3. Awatar tru
    tru

    I’m impressed, I will need to say. Genuinely hardly actually do I encounter a weblog that may be both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail around the head. Your assumed is remarkable; the situation is one thing that not ample individuals are speaking intelligently about. I’m incredibly blissful that I stumbled throughout this in my search for 1 thing referring to this

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *