Zwykle po odebraniu karty SIM i włożeniu jej do telefonu można o niej zapomnieć. Bywają jednak sytuacje, w której taką kartę trzeba wymienić. Jak się do tego zabrać?
Karta SIM to malutki kawałek plastiku z chipem, który umożliwia identyfikację abonenta sieci telefonii komórkowej. Po umieszczeniu aktywnej karty SIM w telefonie można zacząć wykonywać połączenia głosowe, wysyłać wiadomości SMS i MMS oraz łączyć się z internetem.
O karcie SIM szybko się zapomina
Obecnie w użyciu są trzy rodzaje kart SIM, które wyłamuje się z plastiku o wielkości karty kredytowej. Te karty różnią się przede wszystkim wielkością plastiku, w którym umieszczony jest chip.
Zwykle użytkownicy zapominają o karcie SIM zaraz po tym, jak włożą ją do telefonu. Nic zresztą dziwnego – służy ona tylko i wyłącznie identyfikacji użytkownika, który chce uzyskać dostęp do wykupionych przez siebie usług telekomunikacyjnych.
Bywają jednak sytuacje, w której kartę SIM trzeba wymienić. Konieczność wymiany karty SIM nie zdarza się co prawda często, ale warto wiedzieć, co robić w sytuacji, gdy trzeba pozyskać nową kartę od operatora dla tego samego numeru.
Jakie mogą być przyczyny wymiany kart SIM?
- bliżej nieokreślona awaria łączności;
- fizyczne uszkodzenie karty SIM;
- zgubienie karty SIM;
- zakup telefonu, który wymaga karty w innym standardzie.
Konieczność wymiany karty SIM może nastąpić, gdy operator nie jest w stanie zidentyfikować i usunąć awarii trapiącej użytkownika. Zdarza się, że konsultant zleca wymianę karty SIM, bo po swojej stronie nie jest w stanie usunąć usterki, a wymiana rozwiązuje problemy z zasięgiem bądź jakością połączeń.
Kartę SIM trzeba wymienić na nową także wtedy, gdy zostanie ona fizycznie uszkodzona. Może tak się stać np. w wyniku złamania podczas wyjmowania karty z telefonu lub podczas nieudanej próby przycięcia większej karty do mniejszego rozmiaru – Mini SIM do Micro SIM, Micro SIM do Nano SIM bądź z Mini SIM do Nano SIM.
Jakie są inne powody wymiany karty SIM?
Swojego operatora można poprosić też o wyrobienie duplikatu karty SIM, jeśli się ją zgubi bądź zostanie skradziona z całym telefonem. Trzeba tylko pamiętać, że duplikat utraconej karty można wyrobić tylko wtedy, gdy numer był uprzednio zarejestrowany.
Konieczność wymiany karty SIM na nową może też wystąpić po zakupie nowego telefonu, który wymaga karty SIM w nowszym, mniejszym standardzie – Micro SIM lub Nano SIM. Nie zawsze można mniejszą kartę wyłamać z większej, a samodzielne przycinanie może doprowadzić do uszkodzenia karty SIM.
Jak się wymienia kartę SIM?
W celu wymiany karty SIM najlepiej udać się bezpośrednio do salonu swojego operatora i zgłosić taką potrzebę obsłudze. W większości wypadków nie będzie to żadnym problemem, ale może wiązać się z niewielką opłatą. Uzyskać nową kartę można od ręki, ale pozostaje jeszcze kwestia aktywacji.
Alternatywnym sposobem jest skontaktowanie się z operatorem drogą telefoniczną. W ten sposób można zgłosić prośbę o wydanie duplikatu karty SIM, który zostanie przesłany do klienta drogą pocztową. Można dzięki temu zaoszczędzić czas na wycieczce do salonu swojej sieci.
Zdarza się, że nowa karta nie działa od razu po wydaniu jej przez pracownika obsługi salonu. W takim przypadku trzeba poczekać – zwykle kilka minut, chociaż może to trwać kilka godzin – aż stara karta przestanie działać. W tym samym momencie nowa karta SIM powinna być już aktywna.
Obecnie operatorzy wydają karty SIM tzw. 3 w 1. Kartę z plastiku można wyłamać ją w każdym z trzech rozmiarów – Mini SIM, Micro SIM i Nano SIM. Aby ponownie użyć mniejszej karty w telefonie ze slotem na SIM o większym rozmiarze, nie trzeba jej wymieniać. Wystarczy wyposażyć się w plastikowy adapter.
Artykuł partnera
Dodaj komentarz