Jive Software ogłasza: XMPP fundamentem nowej Sieci

Jive Software opublikowała w swym blogu informację o wykorzystaniu XMPP (czyli m.in. komunikatora Jabber) jako szkieletu usług komunikacyjnych hostowanych w rozproszonym środowisku informatycznym – chmurze. Pierwszym praktycznym zastosowaniem XMPP będzie narzędzie pracy grupowej Clearspace 2.0

Chmury to fundamentalna zmiana architektury Sieci. Do tej pory metaforą infrastruktury internetowej były połączone ze sobą silosy. Metaforą chmury jest współpracująca ze sobą sieć usług, w której zachodzi efekt synergetyczny: całość jest większa niż suma części. Problem jednak w tym, że odziedziczone po starym Internecie protokoły komunikacyjnej oparte na HTTP niespecjalnie służą nowej architekturze. Usługi chmury nie działają w czasie rzeczywistym, nie skalują się i często mają problemy z firewallami.

Szersze wykorzystanie XMPP w systemach chmury pozwoli na budowę systemów opartych na szybkiej i skalowalnej komunikacji pomiędzy maszynowymi agentami, co może mieć krytyczne znaczenie dla budowy Sieci 3.0.

Sama firma Jive Software jest finansowo powiązana z pierwszymi sponsorami Google i YouTube – Sequoia Capital, a wśród jej klientów moża znaleźć tak znane korporacje jak Intel, Citrix, IBM,RedHat, VMWare, Sun czy Oracle. Można się zatem spodziewać, że przy tak dużych wpływach w przemyśle IT, jest w stanie sforsować swą wizję wykorzystania XMPP do budowy aplikacji sieciowych nowej generacji.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

5 odpowiedzi na „Jive Software ogłasza: XMPP fundamentem nowej Sieci”
  1. Awatar http://nintyfan.open
    http://nintyfan.open

    Mógłbym się dowiedzieć, czym są te "chmury". Nie za bardzo zrozumiałem. Z góry dziękuję za odpowiedzi!!

    1. Awatar ktoś
      ktoś

      Chyba jabber jest przykładem chmury, podobnie jak @ albo projekty@HOME – rozproszone siecie realizujące pewne usługi do tej pory scentralizowane w postaci serwerów.
      Czyli generalnie chodzi o rozproszenie architektury. A czy dobrze rozumiem / interpretuję szczątkowe informacje zaraz odpowie Incal, webhosting, albo google 🙂
      Oczywiście odpowiedź ze strony innych użytkowników czy gości osnews także jest możliwa i mile widziana 🙂

      1. Awatar ktoś
        ktoś

        Chyba trafiłem, przynajmniej częściowo:
        "O tym, dlaczego systemy oparte na przetwarzaniu rozproszonym – chmury – są fundamentem Internetu nowej generacji,(…)"
        systemy oparte na przetwarzaniu rozproszonym.

  2. Awatar Deathplanter
    Deathplanter

    Hm, na podstawie streszczenia totalnie nie byłem w stanie zrozumieć, jak miałoby to działać. Polecam przeczytać pełny artykuł dla rzeczowych przykładów 😉

  3. Awatar harnir
    harnir

    Biorąc porównania z artykułu: dzisiejsze usługi są jak połączone silosy, czyli między poszczególnymi aplikacjami (digg, facebook, nasza-klasa, email, im, blogi, itp.) informacje są wymieniane bardzo wąskimi kanałami i większość działań użytkowników dzieje się w poszczególnych, oddzielonych od siebie aplikacjach (silosach). Chmury natomiast będą składać się z "agentów" takich jak komunikatory internetowe, przeglądarki, małe programy patrzące gdzie użytkownik komputera klika, pozycjonery gps, telefony komórkowe, które będą wymieniać informacje między sobą. Może być też np. taki agent-aggregator który będzie zbierał dane z innych agentów i prezentował je użytkownikowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *