Pięć dni temu zapadło ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, w którym sąd stanowczo opowiedział się przeciwko nakładaniu na sieć społecznościową obowiązku tworzenia antypirackiego systemu filtrowania danych użytkowników.
Sprawę zainicjował SABAM, tj. belgijskie stowarzyszenie autorów, kompozytorów i wydawców, dążące do narzucenia popularnej sieci społecznościowej Netlog NV obowiązku instalowania systemu służącego do bieżącego monitorowania danych użytkowników serwisu. Głównym celem była chęć zapobieżenia naruszeniom praw własności intelektualnej. Stowarzyszenie domagało się również grzywny w wysokości 1,000 euro (828 funtów) za każdy dzień zwłoki w przypadku niezastosowanie się do wspomnianego wymogu.
Sąd w Luksemburgu w orzeczeniu podkreślił, że wymóg prewencyjnego monitorowania treści zamieszczanych przez użytkowników jest niezgodny z prawem unijnym, w szczególności narusza zasadę ochrony danych osobowych, a także może przyczynić się do udaremnienia wolności informacji (poprzez omyłkowe blokowanie treści zgodnych z prawem).
To już drugie orzeczenie Trybunału dotykające kwestii wolności internetu dotyczące SABAM (w listopadzie w sprawie Scarlet Extended Trybunał uznał, że prawo unijne wyklucza obowiązek filtrowania sieci przez dostawców usług internetowych w celu ochrony praw autorskich).
Z pewnością orzeczenie utwierdzi przeciwników ACTA w przekonaniu o słuszności walki przeciwko rozwiązaniom służącym zwiększeniu nadzoru w sieci.
Dodaj komentarz