Komenda Główna Policji wskazuje konkretne modele komputerów

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg, w którego specyfikacji znajdujemy nie tylko system MS Windows i pakiet MS Office, ale także padają nazwy konkretnych modeli zamawianych komputerów.

Przetarg nieograniczony, zatytułowany Dostawa stanowisk mobilnych z oprogramowaniem dla pracowników laboratoriów kryminalistyki KGP i KWP realizowana w ramach „dostawy zestawu bazodanowych urządzeń informatycznych obsługujących tworzone zespoły techniczno-eksperckie oraz modułu do badań komputerowych, w tym mobilnych zestawów oględzinowych” został ogłoszony 5 lutego 2011 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wartość zamówienia wynosi między między 185 a 191 tys. euro netto. Ogłoszenie o przetargu oraz SIWZ można pobrać ze stron internetowych Policji.

Przedmiotem zamówienia jest m. in.  49 komputerów typu tablet. W specyfikacji technicznej tabletów znajdujemy następujące wymagania:

1.1.8 Windows 7 Professional BOX PL (…)
1.1.9 MS Office 2010 Professional BOX PL (…)
ze wskazaniem: na przykład Lenovo ThinkPad X201

Podobny zapis znajdujemy w specyfikacji 14 notebooków:

Nazwy własne zamawianego sprzętu padają także w odniesieniu do nagrywarek blue-ray (np. SONY BDX-S500U), kart dźwiękowych (np. Echo Digital Audio INDIGO IOx), pamięci RAM (np. GOODRAM GR1333D364l9/6GTC). Co prawda – jak widać na powyższych ilustracjach – wskazania mają charakter przykładowy, a na końcu specyfikacji znajdujemy informację, że zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne lub wyższe, niemniej jednak takie sformułowanie specyfikacji nie powinno mieć miejsca.

Wynika to wprost z przepisów Prawa zamówień publicznych, które w art. 29 ust. 3 pozwala na przykładowe wskazanie znaków towarowych, z zastrzeżeniem dopuszczenia produktów równoważnych jedynie w sytuacji, gdy zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń.

* * *

Projekt „Monitorowanie zamówień publicznych na oprogramowanie komputerowe przeprowadzanych przez jednostki administracji rządowej i samorządowej” jest realizowany przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania przy wsparciu udzielonym przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *