Linux Mint 10

Clement Lefebvre ogłosił wydanie nowej wersji Linuksa Mint o nazwie kodowej Julia. Jest to już dziesiąte wydanie tej dystrybucji. Linux Mint 10 bazuje na najnowszej wersji Ubuntu, czyli 10.10.

Nowy Mint bazuje na jądrze w wersji 2.6.35, serwerze Xorg 7.5, środowisku graficznym GNOME 2.32. System ten jest znany z tego, iż tuż po zainstalowaniu jest gotowy do pracy – zawiera wszystkie potrzebne komponenty. Deweloperzy nie zawiedli również przy tym wydaniu i dołączyli do systemu najnowszą wersję Adobe Flash, działającą natywnie zarówno w wersji 32- i 64-bitowej. Oprócz tego dodano m.in. paczkę virtualbox-nonfree do repozytorium, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z Virtualboksa od Oracle.

Kolejną ciekawą zmianą, z myślą o użytkowniku, jest dodanie opcji „Add Multimedia Codecs” oraz „Upgrade to the DVD Edition” w ekranie powitalnym. Jest to niezwykle użyteczne w przypadku krajów, gdzie niemożliwe jest dostarczanie systemu operacyjnego z preinstalowanymi kodekami, dlatego czasopisma dołączają na płycie okrojoną wersję Minta. Do tej pory użytkownicy musieli sami kombinować z kodekami – od teraz jest to tylko jedno kliknięcie na ekranie powitalnym. Oczywiście wersja nieokrojona ma te kodeki już zainstalowane.

Menu Minta doszukało się kilku nowości. Pojawiła się funkcja znana z Windowsa – podświetlanie nowo zainstalowanych aplikacji. Do wyszukiwarki zostały też dołączone silniki wyszukiwarek internetowych. Dodatkowo, wyszukiwarka przeszukuje też repozytoria, dzięki czemu użytkownik nie jest zmuszony do uruchamiania Synaptica.

Oprócz tego, do bocznego panelu Mint Menu można teraz dodać w łatwy sposób zakładki z Nautilusa. Wystarczy po prostu postawić haczyk przy „Show GTK Bookmarks”.

Nowego interfejsu doczekała się także aplikacja Software Manager.

Więcej informacji na temat wydania można znaleźć na oficjalnej stronie, skąd też można pobrać nową wersję.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar ehhh
    ehhh

    czy tylko u mnie mintmenu pobiera 90 mega ramu ?

  2. Awatar tolep
    tolep

    Podoba mi się bardzo, a jestem zatwardziałym windziarzem. W każdym razie znacznie bardziej niż standardowe Ubuntu 10.10 i wersja netbookoowa tego ostatniego.

    1. Awatar mc
      mc

      Linux Mint Debian Edition. Lubię to!

  3. Awatar reboot
    reboot

    Za @tolep.

  4. Awatar facet
    facet

    bardzo dobrze że są alternatywy na ubuntu.Przynajmniej jak im się pochrzani z ubuntu 11.04 (a na pewno tak będzie) to będzie jakaś alternatywa.Mam nadzieję że mint nie pójdzie ślepo drogą canonical i nie zaimplementują od razu nowych okien- dadzą trochę czasu canonicalowi na ich dopracowanie 🙂

    1. Awatar Kenji
      Kenji

      Twórca Minta już gdzieś pisał, że póki co nie planują wprowadzać ani Unity, ani G Shell.

  5. Awatar oO
    oO

    „Virtualboxa od Suna”
    To, że Oracle przejął Suna, nie znaczy, że jest autorem Virtualboxa. Autorem pozostaje zespół Suna i będzie tak jeszcze przez długi czas, dopóki Oracle nie będzie miało w tym produkcje odpowiednio dużo własnego wkładu, aby na prawdę móc brandować go swoją marką.

    1. Awatar Kenji
      Kenji

      Aj dont tink soł… VirtualBox został przejęty przez Sun wraz z firmą innotek.

      1. Awatar oO
        oO

        Ale dużo w niego włożyli. Nie zdziwiłbym się, gdyby przy przejęciu go przez Suna ktoś też mówił, że to nie jest jeszcze „Sun VirtualBox”.

        1. Awatar karafior
          karafior

          Ma ologowanie Oracle oraz dystrybuuje go Oracle – można więc śmiało mówić że jest „od Oracle”. Nie jest napisane że został stworzony przez Oracle (nieprawdą również byłoby napisanie że został stworzony przez Sun) więc nie ma się o co burzyć. Jest po prostu ich własnością. Tak jak Virtual PC Microsoftu stworzony przez Connectix.

        2. Awatar borizm
          borizm

          Pamiętam, że VirtualBox od Innotek działał mi bardzo dobrze, a po przejęciu przez Sun na początku było coraz gorzej ze stabilnością działania, a całość przypominała jedynie rebrand, ale po jakimś pół roku stabilność wróciła do normy 😉 i rzeczywiście zaczął się aktywny rozwój (np.: przejście na Qt 4, dodanie optymalizacji dla technologii wirtualizacji od AMD [którą ma teraz także Intel] i 3D).

    2. Awatar luk3Z
      luk3Z

      Dobra nie przesadzajmy. To tak jakby nazwać dzisiejsze państwo Polskie państwem Wiślan, bo Polanie mieli za mały wkład w rozój naszego kraju.

  6. Awatar oO
    oO

    Kiedy Mint planuje porzucić Gnome i przejść całkowicie na KDE4?

    1. Awatar oO
      oO

      Jest już jakaś oficjalna data?

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        Tak nigdy

        1. Awatar oO
          oO

          Pytam poważnie.

        2. Awatar Reddie
          Reddie

          A on ci poważnie odpowiada.

        3. Awatar oO
          oO

          Niezbyt.
          „Nigdy” nie istnieje. Jeśli już, to można nie planować. Ale nie można planować nie przejścia nigdy, bo w tak długim okresie czasu jak wieczność wiele rzeczy może się zmienić i takie plany byłyby po prostu głupie.

        4. Awatar Ło$
          Ło$

          Nigdy nie polecę na Marsa, nigdy nie będę wykładał filozofii na UJ, nigdy nie przekonam oO, że „nigdy” istnieje.

        5. Awatar oO
          oO

          Bo umrzesz, zanim to zrobisz. Rozumiem, że wieszczysz koniec Minta?

        6. Awatar Reddie
          Reddie

          Kiedyś na pewno nastąpi 😉

        7. Awatar JR
          JR

          @oO : Wyjdź pan z otchłani solipsyzmu i przemyj sobie kernele. Wyjdzie ci to na lepsze niż ukazywanie bezmiarów swej wiedzy w miejscu, które tego nie wymaga. Ot co.

    2. Awatar mby7930
      mby7930

      Wydawane są różne wersje Minta, wśród jest jedna, która opiera się na KDE, wchodzi zwykle trochę później niż oficjalna z GNOMEm.

      1. Awatar oO
        oO

        Nie pytam o miernej jakości remixy. Tylko o całkowite przestawienie się na nowoczesne środowisko i dostosowanie do niego systemu. W tym naprawienie wielu pozostałych po mariażu z gnome błędów i niezgodności ze standardami.

        1. Awatar mati75
          mati75

          Ja pier.ole, co za kretyn. Nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz to nie pisz. W.urwaiają mnie tacy jak ty.

        2. Awatar oO
          oO

          O, mentalność gnomowca…

    3. Awatar Hydra
      Hydra

      kiedy fedora planuje porzucic KDE i przejsc calkowicie na gnome?

      1. Awatar oO
        oO

        RedHat zrobił to dawno temu, a sama Fedora od początku używa Gnome. Ale niedługo wrócą do KDE.

    4. Awatar oO
      oO

      http://www.petitiononline.com/ubuntu4/

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        Parafrazując
        „KDE, on the other hand, is closed environment targeting only Qt purists who hate anything outside the K* world, especially Gtk+”
        Zdanie tak samo prawdziwe jak to z petycji czego przykładem sam jesteś.

        1. Awatar oO
          oO

          Nic nie wiesz, a piszesz.

          Qt obsługuje stylowanie GTK. Idealnie się komponuje. Przestrzega ustawień środowiska Gnome (kolejność przycisków w dialogach, ikonki na przyciskach, ikonki w menu, …). Eksportuje wszystkie swoje ustawienia do standardowych Atomów i właściwości utrzymywanych w X’ie.
          kdelibs są kompatybilne z Qt i nie psują w/w kompatybilności.

          A Gnome/GTK? Leje równo na cokolwiek co nie jest napisane w GTK i obsługiwane przez Metacity. Compiz oczywiście też jest pisany jako zamiennik Metacity, a nie porządny menadżer okien.

        2. Awatar Reddie
          Reddie

          @oO: i to co napisałeś jest argumentem… Na rzecz GNOME. Skoro Qt integruje się z GTK lepiej niż GTK z Qt, środowisko oparte na tej „gorszej” bibliotece będzie bardziej spójne między aplikacjami niż środowisko oparte na Qt.

        3. Awatar marcinsud
          marcinsud

          @Oo nie wiem co ma twoja wypowiedz wspólnego z tym co napisałem wyżej. Patrz taka Chakra zero gtk w utrzymywanym przez deweloperów repo i kto tu jest purystą nie lubiącym gtk+? Jakoś nie moge sobie przypomnieć dystrybucji bez qt.
          Poza tym chciałbym, żeby Qt się idealnie komponowało z gnome, dobrze jest, ale do idealności brakuje dużo. Ciemne motywy źle się integrują, nie pobiera informacji o zastosowanej czcionce, z motywów pobiera tylko kolor, więc jeśli motyw wykorzystuje gradient jako tło okna to już nie działa jak należy. Jeśli nie wiesz co mam na myśli to patrz screen. Po prawej Gtk+ po lewej Qt4
          http://i53.tinypic.com/25oz593.png

    5. Awatar ja
      ja

      Dałbyś już sobie spokój z tym trollowaniem pro-kde. Sam używam i lubię KDE, ale przez takich ludzi jak Ty mamy potem taką opinię a nie inną.

      1. Awatar oO
        oO

        Jaką opinię?! Posiadanie własnej opinii wymaga znajomości tematu.

        A ja widzę, że gdyby nie ja, to Gnomowe trolle nic nadal by nie wiedziały o KDE i o tym, jak zacofane i kulawe jest Gnome.

        Chyba lepiej napisać prawdę, nawet jeśli mnie za nią oplują, niż siedzieć cicho.

        1. Awatar Marcin Wilk
          Marcin Wilk

          Haha „Gnomowe trolle nic nadal by nie wiedziały o KDE i o tym, jak zacofane i kulawe jest Gnome”. Faktycznie, jak zawsze wszystko wiesz najlepiej, i trollom, ktorych tu nie ma, to udowodnisz. Nie no, powodzenia 😀 Przepraszam wszystkich za dokarmianie 😛

        2. Awatar oO
          oO

          Poszukaj sobie moich komentarzy dotyczących standardów w gnome.
          A nawet lepiej poszukaj w necie jak gnome jest, całkowicie zasłużenie, mieszane z błotem przez programistów (tylko nie tych gnome-only) za nieprzestrzeganie standardów.

        3. Awatar AdamK
          AdamK

          oO: już raz ci wykazałem, co warte są twoje komentarze nt. nieprzestrzegania standardów przez Gnome. Więc albo zapodaj nowy materiał do analizy, albo przestań trolować.

        4. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Jaką opinię?! Posiadanie własnej opinii wymaga znajomości tematu.

          Właśnie z tego powodu Twoje komentarze nie mają racji bytu.

          Poszukaj sobie moich komentarzy dotyczących standardów w gnome.

          Tych, które mogłyby trafić do słownika jako przykład użycia słowa „kompromitacja”?

          A tak na poważnie, skoro KDE jest takie cudowne, nic nie stoi na przeszkodzie samemu stworzyć remix Ubuntu/Minta. Biorąc pod uwagę jakość KDE jak i Twoje umiejętności programistyczne oraz znajomość zarówno Qt jak i samych X-ów, na pewno nie będzie to „marny remix”. Pewnie wiele osób przyłączy się do projektu, mogąc dzięki niemu uwolnić się od katastrofalnego Gnome.

          Tak więc, zamiast marudzić po forach, bierz się do roboty, a sam będę trzymać kciuki.

        5. Awatar oO
          oO

          @AdamK
          Co zrobiłeś?!
          Dla twojej informacji: to już nie jest sen. Piszesz te bzdury w rzeczywistym świecie.

  7. Awatar mby7930
    mby7930

    U mnie po instalacji pojawił się problem z GRUBem, wyświetlony został komunikat

    „error: the symbol 'grub_xputs’ not found”

    Poszperałem trochę w sieci i wyszło, że trzeba jeszcze przede uruchomieniem świeżo zainstalowanego systemu wydać w terminalu uruchomionym na systemie z płyty instalacyjnej (Live CD) następujące komendy (chodzi o naprawienie instalacji GRUBa):

    sudo mount /dev/sdXY /mnt
    sudo grub-install –root-directory=/mnt /dev/sdX

    gdzie,
    sdXY – partycja, na której jest zainstalowany Mint
    SdX – dysk, na którym jest zainstalowany Mint

  8. Awatar piotr
    piotr

    Jako że mint długo był moim głównym systemem zainstalowałem na próbę AMD 5200+ 2g ramu i mułowaty systemik na starcje ok 500 m ramu zabiera wygląd jak zawsze w porządku
    mint na debianie trochę żwawszy ale chyba wolę sprawdzić samego debiana lub aptosid-a
    z tak zwanych gotowych systemów to najszybszy jest w moim odczuciu turecki pardus zaczyna mi jednak przeszkadzać mała ilość pakietów

    1. Awatar borizm
      borizm

      Tak, Pardus mnie także pozytywnie zaskoczył, ale ma własny system pakietów, a jego repo pustkami świeci w miejscach dla mnie ważnych – nie tego się spodziewa leniwy linux’siarz-developer.

  9. Awatar aniou
    aniou

    Prawdę mówiąc, ta wersja jest zwyczajnie nieładna. Helena (8) i Isadora (9) są naprawdę urodziwe – Julia mnie rozczarowała. To brzydactwo pozbawione własnego stylu.

    1. Awatar Raffael
      Raffael

      No bez przesady, przecież wygląda można sobie samemu dostosować bez większych problemów.

    2. Awatar marcinsud
      marcinsud

      z tego co pamiętam często były w mincie themy z poprzednich wydań, więc zmiana to 2 kliki.

  10. Awatar M$
    M$

    @oO
    Nie martw się. Z twoją wiedzą na pewno bezzwłocznie zatrudnią cię w Canonical / Red Hat / Novell i wtedy wywalisz te badziewne GNOME z ich systemów i zainstalujesz swoje idealne KDE.

    1. Awatar oO
      oO

      Myślę, że bym się nadawał. Ale mam już dobrą pracę, więc nie skorzystam.

      1. Awatar wredota
        wredota

        Niech zgadnę: przewodniczący klasy? 😀

        1. Awatar oO
          oO

          Rotfl. Lecz kompleksy gdzie indziej 😉

  11. Awatar grzesiek82
    grzesiek82

    lubie i ubuntu i tego nowego minta, jednak niestety na nowym ubuntu jak i mint 10 niestety nie dziala mi srodkowy klawisz myszy w touchpadzie synaptica gdzie w poprzednich wersjach nie bylo problemu i nie wiem jak to zmienic

    1. Awatar erh
      erh

      Wlasnie – a nie blokuje Ci sie klawiatura/mysz przy wylaczeniu touchpada przyciskiem (jesli taki masz przy touchpadzie) – musze przejsc do konsoli i potem znow na X’y i jest ok.

  12. Awatar seos
    seos

    Przepraszam że rozwinę trochę burzę która była wyżej wymieniana jaki GNOME taki KDE posiadają błędy nic z tym nie zrobimy, obydwa środowiska rozwinęły się bardzo dużo nożna spojrzeć na WIN to jest już tylko kopiowanie nic więcej, co do systemów GNOME i KDE pracuję na obydwóch i zawsze coś nie tak wyjdzie jak się chce.

  13. Awatar 3ED
    3ED

    oO: Mówisz o qgtk-style czy o gtk-qt-engine? 🙂
    Tak btw. w aplikacjach gtk można podmienić „wybierz plik” na ten z kde ( http://kde-apps.org/content/show.php?content=36077 ). A jak na odwrót?

  14. Awatar 3ED
    3ED

    eh, głupi system komentarzy, miało być do komentarza gdzieś tam wyżej ale razem z systemem – zgubiliśmy.. 😉

  15. Awatar grzesiek82
    grzesiek82

    nie wiem tego nie testowalem a guzika nie posiadam do blokowania

  16. Awatar Clive Codringher
    Clive Codringher

    Jestem starym Windowsiarzem i już od jakiegoś czasu szukałem jakiejś fajnej dystrybucji Linuksa, która by mi przypasowała. Po przeglądnięciu kilku (m.in. Ubuntu, Puppy, Fedora) dopiero Mint przypadł mi do gustu. Przede wszystkim wszystko działa od kopa!! Wszystkie programy jakie potrzebowałem, znalazłem w repozytorium, konfiguruje się wszystko bardzo łatwo, no i wygląda naprawdę ładnie. A najbardziej mnie szokuje to, że uruchamia się poniżej 1 minuty!! Naprawdę jestem zachwycony, świetna dystrybucja!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *