Henrik Rydberg w ramach projektu badawczego ShareIT zaimplementował obsługę multitouch dla systemu wejścia w jądrze Linuksa.
Multitouch, czyli jednoczesna obsługa wielu punktów sterowania (np. dwóch palców czy rysików) na ekranie dotykowym, został spopularyzowany przez Apple dzięki implementacji w telefonie iPhone. Swoją wersję ma również Android (lecz ze względu na patent nie jest ona oficjalnie wspierana). Teraz doczekał się jej sam Linux.
Demo możecie obejrzeć na YouTube:
Jeśli chcecie przetestować multitouch u siebie, będziecie potrzebować jądro 2.6.30, komputer z urządzeniem Broadcom 5974, Stantum, NTrig lub DiamondTouch (np. HP TouchSmart z podmienionym firmware NTrig), odpowiedni sterownik oraz kod demonstracyjny.
Kod demo działa bezpośrednio z urządzeniem /dev/input/eventX
. Rozpoznawane są proste gesty, a następnie informacja przez DBus wysyłana jest do Compiza, który wyświetla ładne efekty.
Oczywiście to dopiero początek natywnej obsługi multitouch w Linuksie. Kod musi dojrzeć, zanim trafi do oficjalnej gałęzi jądra. Otwartą sprawą jest również to w jaki sposób realizowana będzie współpraca z systemem X.org, gdyż aktualna implementacja zupełnie go pomija.
Dodaj komentarz