Wirusy to powszechny problem dla każdego użytkownika komputera. Jest często bardzo poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twoich danych, więc warto dowiedzieć się o najczęstszych objawach zainfekowania – 4 najczęściej spotykane wirusy!
Baza i rozpiętość tematyki związanej z wirusami komputerowymi czy też złośliwym oprogramowaniem jest bardzo duża. Istnieje wiele podziałów, które można by przytoczyć, jednak najważniejszym podziałem jest to, w jaki sposób dany rodzaj jest rozpowszechniany oraz ze względu na działania, jakie konkretny program podejmuje na zainfekowanym sprzęcie.
Jednym z bardziej niebezpiecznych wirusów jest trojan, który przenosząc się na inne urządzenia pod postacią pozornie przydatnego lub interesującego dla konkretnego użytkownika programu przejmuje kontrolę nad niektórymi funkcjami systemu. Jego działanie na zainfekowanym sprzęcie może przyjąć wiele postaci, od operowania działaniem programów, przez ukrytą obecność i aktywację dopiero pod konkretnymi warunkami, aż po zbieranie osobistych danych i przekazywanie ich nieupoważnionym osobom trzecim.
Robaki internetowe działają na nieco zmodyfikowanej zasadzie względem innych wirusów komputerowych. O ile większość z nich potrzebuje nosiciela, w którego kodzie źródłowym dokonuje zmian, robaki są samodzielne w tej kwestii i replikują się oraz przemieszczają używając luk w systemie operacyjnym. Ich działanie polega zazwyczaj na tworzeniu backdoora – tylnego wejścia do systemu, jak również niszczenie plików lub wysyłanie spamu.
DDoS – to bardziej zaawansowany i zmasowany atak na system lub sieć IT. Przeprowadzany jest on z wielu komputerów na raz, powodując zajęcie wszelkich wolnych zasobów w atakowanym organizmie, przez co korzystanie z niego staje się niemożliwe. Taki typ ataku jest szczególnie często wykorzystywany przeciw dużym sieciom, np. sieciom firmowym, co w efekcie paraliżuje działalność do czasu interwencji specjalistów.
Keylogger to jeden z bardziej niebezpiecznych wirusów z perspektywy indywidualnego użytkownika. Program ten rejestruje, które z klawiszy zostają wciskane, przez co w bardzo łatwy sposób może przechwycić nasze hasła do różnorakich serwisów i systemów. Może to bezpośrednio spowodować np. kradzież środków z konta internetowego lub kradzież istotnych danych personalnych, wpisywanych np. w formularzu. Ma on wiele bardziej rozbudowanych form, które dają więcej możliwości kradzieży danych – wykonywanie zrzutów ekranu, pobieranie informacji o aktywnych oknach czy programach itp.
Dodaj komentarz