O filtrach do wody

Artykuł sponsorowany

Filtry do wody i systemy uzdatniające wodę to dziś rzecz powszechna i najlepsza droga do uzyskania wody o właściwych parametrach. Miejsca, w których czysta woda jest sprawą bardzo ważną to szpitale, hotele, restauracje, myjnie samochodowe, pralnie czy firmy działające w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Aktualnie wiele firm na rynku oferuje analizę parametrów wody i dobór odpowiedniego sprzętu.

RODZAJE FILTRÓW DO WODY

Filtry do wody można podzielić na filtry mechaniczne oraz filtry węglowe. Te pierwsze służą do filtracji wstępnej i usuwania zanieczyszczeń stałych, takich jak piasek czy rdza chroniąc tym samym inne urządzenia do uzdatniania wody i całą instalację wodną domu. W tego typu filtrze umieszcza się odpowiedni wkład filtracyjny, który dzięki mikroporom zatrzymuje dane zanieczyszczenia. Filtry te montuje się od razu na rurach wodociągowych, do działania wykorzystują ciśnienie instalacji wodociągowej. W dobrych filtrach mechanicznych istnieje możliwość przepływu zwrotnego wody, dzięki czemu woda z wypłuczynami jest odprowadzana do kanalizacji. Drugi rodzaj filtrów, to wspomniane wcześniej filtry węglowe. Filtry węglowe są używane i w domu, i w przemyśle, usuwają chlor, związki organiczne oraz metale ciężkie. W tego typu urządzeniach używany jest węgiel aktywny, który dodatkowo można bardzo łatwo uzyskać – otrzymuje się go z drewna i odpadów organicznych. Jego właściwości filtracyjne można odzyskać dzięki regeneracji, jednak w zastosowaniach domowych bardziej opłaca się wymiana wkładu po upływie określonego okresu czasu.

Co więcej węgiel aktywny ma dużą powierzchnię (chłonność) w przeliczeniu na masę. Węgiel aktywny, podobnie jak filtry do wody, można podzielić na kilka rodzajów: węgiel sprasowany, węgiel granulowany i węgiel kokosowy. Pierwszy rodzaj węgla ma postać ubitą i może również służyć do filtracji wstępnej, gdyż zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne, jednak ciała obce osadzone na złożu ograniczają jego efektywność. Węgiel granulowany jest najbardziej popularny jeśli chodzi o wkłady filtracyjne, ponadto poprawia smak i zapach filtrowanej wody. Węgiel sprasowany jest bardziej podatny na zatykanie od węgla granulowanego. Najlepszym rodzajem węgla aktywnego jest węgiel kokosowy, który jest dostępny w postaci sprasowanej i granulatu. Może służyć do filtracji również innych cieczy, nie tylko wody.

WKŁADY W FILTRACH DO WODY

W filtrach mechanicznych można używać wkładów piankowych, sznurkowych, harmonijkowych i sitkowych. Są to wkłady wstępne, które chronią filtry centralne lub inne urządzenia uzdatniające wodę przed zanieczyszczeniami. Wkłady działają na tej samej zasadzie, są po prostu produkowane z innych materiałów. Wkłady węglowe są również różnego rodzaju, a poza nimi stosuje się jeszcze wkłady zmiękczające, odżelaźniające i antybakteryjne. Działanie wkładów zmiękczających polega na wymianie w wodzie, która przez nie przepływa jonów wapnia i magnezu na jony sodu. We wkładach odżelaźniających stosuje się mieszankę złóż obniżających stężenie manganu i żelaza w wodzie. Wkłady antybakteryjne, jak sama nazwa wskazuje, zmniejszają ilość bakterii i mikroorganizmów w filtrowanej wodzie. Jeśli chodzi o wkłady antybakteryjne, stosuje się wkłady z glinki ceramicznej oraz wkłady z preparatem KDF. Lampa UV o wiele skuteczniej od takowego wkładu usuwa patogeny czy wirusy.

Filtracja wody stoi już na zaawansowanym poziomie, są różne filtry, wkłady do filtrów, różne metody filtracji, są lampy UV i zmiękczacze wody. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od potrzeb oraz późniejszych zastosowań filtrowanej wody. Filtry są używane w domach i w przemyśle.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *