Artykuł sponsorowany
Szybki rozwój branży IT oraz upowszechnienie się technologii mobilnych intensyfikuje zapotrzebowanie nie tylko na programistów, ale również na pracowników zajmujących się testowaniem aplikacji. Z tego powodu testerka oraz tester oprogramowania to zawody, których popularność na rynku pracy stale rośnie. Na czym polega testowanie oprogramowania? Co powinien umieć tester oprogramowania? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.
Na czym polega testowanie oprogramowania?
Testowanie oprogramowania to zestaw działań obejmujących kontrolę jakości wytwarzanego oprogramowania. Polega na weryfikacji oraz walidacji. Podczas trwania tego procesu zbiera się informacje o produkcie i potencjalnych ścieżkach użytkownika i sprawdza, czy oprogramowanie działa poprawnie oraz, czy spełnia wymagania klienta. W obszarze działań związanych z testowaniem oprogramowania, możemy wyróżnić takie elementy jak:
- planowanie testów,
- monitorowanie poprawności działania testów, nadzór i ewentualne modyfikacje,
- analiza testów,
- projektowanie i tworzenie scenariuszy testów,
- wdrażanie zaprojektowanych testów,
- wykonywanie testów,
- zakończenie testów, analiza efektów, tworzenie raportów
Testowanie manualne a automatyczne – jaka jest między nimi różnica?
Testowanie manuale to sytuacja, w której tester bądź testerka przeprowadza testy ręcznie. Samodzielnie wykonują przypadki testowe, a następnie opracowują raporty o błędach. Nie korzystają przy tym ze specjalistycznych narzędzi, które automatyzują cały proces.
Testowanie automatyzujące polega na wykorzystaniu wcześniej przygotowanych odpowiednich skryptów testowych, które uruchamiane są automatycznie przez odpowiednie narzędzia bez koniecznej obecności czynnika ludzkiego. Skutkuje to m.in. szybszym przeprowadzaniem testu.
Wykwalifikowany tester IT wykorzystuje w swojej pracy oba rodzaje testów oprogramowania, gdyż zapewnia to największą skuteczność oraz usprawnia cały proces testowy.
Jakie są typy testów oprogramowania?
Istnieje wiele typów testów oprogramowania, które można wykorzystać, aby sprawdzić, czy analizowany kod działa należycie. Wśród nich możemy wyróżnić:
- testy funkcjonalne,
- testy niefunkcjonalne,
- testy strukturalne,
- testowanie związane ze zmianami.
Testy funkcjonalne koncentrują się na sprawdzeniu konkretnej funkcjonalności aplikacji. Testy niefunkcjonalne mają na celu skontrolować, jak dana aplikacja działa (np. pod kątem użyteczności, bezpieczeństwa, wydajności). Przedmiotem badań w testach strukturalnych jest kod źródłowy aplikacji, natomiast testy związane ze zmianami tester wykonuje po wprowadzonych zmianach (np. po wydaniu nowej wersji oprogramowania).
Jaką rolę w zespole developerskim pełni tester oraz testerka oprogramowania?
Testowanie aplikacji to proces, podczas którego tester aplikacji sprawdza, czy program działa prawidłowo oraz spełnia wymagania klienta, jednak nie jest to jedyne zadanie spoczywające na jego barkach. W nowoczesnych zespołach projektowych tester IT dba również o jakość wytwarzanego oprogramowania oraz proces związany z jego powstawaniem. Praca testera polega także na tworzeniu przypadków testowych, na podstawie których następnie sprawdzany jest produkt. Uczestniczy on na każdym etapie projektu, począwszy od fazy discovery, która rozpoczyna się warsztatami odkrywania [1].
Tester/ testerka bierze udział w procesie estymacji oraz w spotkaniach z klientem. Jeżeli zajdzie taka potrzeba tłumaczy zleceniodawcy techniczne aspekty projektu.
Pożądane cechy i umiejętności testera oraz testerki oprogramowania
Wiedza branżowa niewątpliwie jest niezbędna do tego, aby rozpocząć przygodę z testowaniem, jednak prócz niej ważnymi aspektami w codziennej działalności testerów jest umiejętność myślenia analitycznego oraz kreatywność, które pomagają w wyszukiwaniu i rozwiązywaniu trudności, jakie powstają w procesie wytwarzania oprogramowania. Wśród cech charakteryzujących dobrego testera oraz testerkę można wyróżnić również:
- dociekliwość oraz cierpliwość,
- spostrzegawczość oraz skrupulatność,
- komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole,
- asertywność,
- ciekawość,
- umiejętność organizacji pracy,
- umiejętność pracy z klientem.
Tester/ testerka oprogramowania stale współpracuje z programistami, dlatego znajomość podstaw programowania jest dodatkowym atutem w przypadku testerów manualnych, a koniecznością, jeżeli chodzi o testerów automatyzujących. Przydatna jest również w pracy testera umiejętność korzystania z takich narzędzi jak Git, Selenium, SQL, JUnit.
Dlaczego praca testera jest ważna w procesie wytwarzania oprogramowania?
Przetestowane w odpowiedni sposób oprogramowanie zapewnia wydajność, bezpieczeństwo oraz niezawodność działania co wprost przekłada się na oszczędność czasu, obniżenie kosztów produkcji oraz zadowolenie zarówno klienta, jak i użytkownika końcowego.
Błędy w oprogramowaniu mogą powodować straty finansowe, a nawet być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego należyte testowanie oraz jakość oprogramowania to ważne czynniki przyczyniające się do potencjalnego sukcesu rynkowego produktu.
Artykuł podstawie:
Magda Sujka, 2021, Testerka i tester oprogramowania: ich rola w tworzeniu aplikacji
Dodaj komentarz