OGD1 już w przedsprzedaży

OGD1 (pierwsza reprogramowalna wersja otwartej karty graficznej, przeznaczona docelowo dla deweloperów) jest już dostępna w przedsprzedaży. Oprócz dwóch wyjść DVI, karta posiada 256MB RAM-u i jest oparta na układzie FPGA Xilinx Spartan-III.

Zgodnie z zapowiedziami kosztuje 1500 dolarów, dla pierwszych stu osób jest zniżka w wysokości 100 dolarów.

Dzięki programowalnemu układowi FPGA karta może zostać wykorzystana do specyficznych zadań, w tym także do łamania haseł. Wykonanie OGD1 w myśl idei Open Hardware umożliwia także łatwiejsze tworzenie sterowników do niej.

Pełna specyfikacja karty jest dostępna na stronie Traversal Technology.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Vogel
    Vogel

    Zostane przy GeForce'ach 😉

    1. Awatar optimizationkit
      optimizationkit

      +1

      Kiedyś idea OGD była fajna, to było kiedyś. A jak jest teraz?

      Za "jedyne" 3000 PLN możemy kupić kartę graficzną o wydajności trochę wyższej od 3DFX Banshee (może trochę przesadzam, ale przepaść w wydajności pomiędzy OGD a nowymi GeForce/Radeonami w cenie 500 PLN jest na pewno duża).

      Ten projekt mi się podobał, gdy była mowa o taniej karcie graficznej z otwartą specyfikacją, otwartymi sterownikami etc. Ale rezultat prac może co najwyżej zadowolić ludzi bawiących się w programowanie sprzętu, dla przeciętnych zjadaczy chleba ten projekt jest raczej nieinteresujący. A jeśli ktoś chce kartę opartą na chipie z udostępnioną dokumentacją, to za 1/6 ceny OGD kupi wypasionego Radeona.

      1. Awatar imanel
        imanel

        Spokojnie, spokojnie – przecież otwarcie się mówiło że teraz to jest produkcja detaliczna i przez to cena będzie masakrycznie wysoka. Ten model jest dla fan(atyk)ów i ma pomóc w wydaniu bardziej "hurtowej" wersji z większymi osiągami i znacznie mniejszą ceną – niestety nie sypne teraz linkiem, ale wystarczy poszukać w archiwum newsów…

        1. Awatar kocio
          kocio

          To jest OGD1, czyli wersja FPGA dla deweloperów (stąd "D" w nazwie). Dla końcowych użytkowników ciekawa będzie dopiero OGC w technologii ASIC – nie reprogramowalna, za to znacznie tańsza w hurcie.

      2. Awatar ike
        ike

        Ale widać nie rozumiesz. Idea otwartej karty graficznej nadal jest fajna, tylko że dla zwykłych userów powstanie (kiedyś) OGC. OGD jest kartą programowalną i ztcw jest w porównaniu do podobnych sobie produktów cenowo zrównoważona. 🙂

        A rezultat może zainteresować uniwersytety np…

        1. Awatar optimizationkit
          optimizationkit

          "Ale widać nie rozumiesz. Idea otwartej karty graficznej nadal jest fajna, tylko że dla zwykłych userów powstanie (kiedyś) OGC."

          No i jaka będzie jej cena? 1/10 ceny OGD, 1/30? Za 1/30 ceny OGD można kupić o wiele wydajniejszą kartę, do której są otwarte sterowniki.

          O ile OGD będą się interesować deweloperzy, o tyle OGC nie będą się interesować użytkownicy. Poproś Michuka, żeby zrobił sondę – "Czy kupisz ODC jak będzie kosztowało powiedzmy 250 PLN, gdy wiesz, że za połowę tej ceny masz szybszą kartę z otwartymi sterownikami?"

          Powinna ona pokazać zainteresowanie wśród użytkowników Linuksa. Zainteresowanie kartą wśród użytkowników Windows będzie bliskie 0.

        2. Awatar sadi
          sadi

          @optimizationkit

          Ogólnie się zgadzam, ale dodam, że nie stawiałbym na nich od razu krzyżyka. Linux też kiedyś był do kitu w porównaniu do wszelkiej konkurencji. Takie projekty ruszają właśnie w ten sposób – najpierw niewielka grupka największych fanatyków, potem stopniowo co raz więcej co raz mniej zaawansowanych użytkowników, a na końcu zwykli ludzie 😉 ATI i nVidia to wielkie firmy działające od wielu lat i grupka zapaleńców nie może ich pokonać z dnia na dzień 😉

        3. Awatar oegjadkg
          oegjadkg

          No to czekamy na sprzętową implementację X-ów.
          X-owe okienka w karcie … oj będzie się działo.

  2. Awatar volfen
    volfen

    Według mnie nie ma to sensu.
    Co dzięki takiej karcie zyska przysłowiowy Kowalski tudzież Smith?

  3. Awatar Plichu
    Plichu

    Ludzie przecież ta karta niema za zadanie odpalania wam gier na wine/cedega tylko zupełnie inne które dla kowalskiego to czarna magia także karta nie jest kierowana do końcowego użytkownik tylko developera. Biorąc pod uwagę możliwe zastosowanie karty cena nie jest "z kosmosu" …

  4. Awatar sprae
    sprae

    Na Atari tez wyszło takie coś, ale 10x taniej 😉 http://atari.online.pl/v01/index.phtml?subaction=…

  5. Awatar vasc
    vasc

    Czy taką kartę można zaprogramować jako dopalacz do kompresji materiału wideo?

    1. Awatar haael
      haael

      Taką kartę można zaprogramować jako wszystko. Bo to nie jest karta graficzna. Przypadkiem ma dwa wyjścia graficzne, ale jak się uprzesz, to możesz tam przylutować port ethernet, antenę, minijacka, fontannę, czy co sobie tylko wymyślisz.

      OGD nie jest konkunencją dla kart graficznych. Jak podłączysz do niej monitor, to zobaczysz czarny ekran. Ona jest konkurencją dla kart reprogramowalnych, skorzystają na niej np. studenci elektroniki, laboratoria projektujące karty (nie tylko graficzne) oraz hax0rzy sprzętowi, dla których właściwie ta zabawka została stworzona.

  6. Awatar krzy
    krzy

    I na co to komu?

    Płytę deweloperską ze Spartan III i 128MB RAM można mieć za 225 EUR (trenz-electronic.de).

    A za 1200 USD można kupić płytę deweloperską z matrycą Virtex 5 (nuhorizons.com).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *