OOXML raczej zostanie standardem ISO

Jak podaje Andy Updegrove, jest prawie pewne, że Microsoft Office Open XML zostanie międzynarodowym standardem ISO. Aby tak się nie stało, państwa które jeszcze nie odesłały głosu, musiałyby zmienić stanowisko z aprobaty na ‘nie’.

Stanie się tak, gdyż wiele krajów zmieniło swoje głosy na przychylne na formatu Microsoftu, mimo głosowania na ‘nie’ w pierwszej rundzie we wrześniu. Wśród tych państw są m.in. Czechy, Dania, Korea Południowa, Wielka Brytania i Irlandia. Finlandia, która wstrzymała się we wrześniu, teraz zagłosuje na tak.

Zmian w drugim kierunku jest o wiele mniej. Wśród członków typu ‘P’ (z większą mocą głosu), jedynie Wenezuela i Kenia zmieniły swoją opinię z aprobaty odpowiednio na ‘nie’ i ‘wstrzymanie od głosu’.

Na blogu ConsortiumInfo Andy szczegółowo opisuje zasady głosowania w ISO — jeśli Was to interesuje, zachęcam do lektury i śledzenia na bieżąca kolejnych komunikatów od głosujących państw.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

33 odpowiedzi na „OOXML raczej zostanie standardem ISO”
  1. Awatar mtjm
    mtjm

    To było oczywiste od początku. Mam nadzieję, że ktoś zbada manipulacje Microsoftu i firma na tym straci.

  2. Awatar niedzwiedz_2
    niedzwiedz_2

    Zabawnie by było, gdyby KE dostrzegła jakieś manipulacje i zabroniła używania w UE nowego formatu MS w ramach kary ^^

    1. Awatar Thar
      Thar

      KE nie ma takich uprawnień.

      1. Awatar LeMat
        LeMat

        Ale może, powinna i zapewne nałoży kolejną karę za działania monopolistyczne. Sprawa już jest w toku.

        1. Awatar Richard
          Richard

          W tym tempie postępowanie niewiele Microsoft'owi szkodzi.

  3. Awatar 0wn3d
    0wn3d

    Mnie ta wiadomość cieszy. Przeczytajcie: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=857…
    Dzięki OOXML-owi, OpenDocument będzie lepiej dopracowany i w przyszłości będzie mógł stać się standardem. Z resztą, co wam OOXML przeszkadza? Wreszcie będzie jeden standard, który będzie wspierany przez wszystkie programy biurowe. Koniec problemów z kompatybilnością.

    1. Awatar tomek
      tomek

      ODF już jest standardem ISO (od 2006 roku).

      Wreszcie będzie jeden standard, który będzie wspierany przez wszystkie programy biurowe

      hehe, marzenia – po pierwsze, jak na razie żaden program nie obsługuje najprawdopodobniej już zatwierdzonego formatu (MS Office 2007 obsługuje format bez zmian wprowadzonych przez ECMA na potrzeby standaryzacji); po drugie, projekty próbujące zaimplementować OOXML już napotykają na problemy, np. KOffice:

      Under these circumstances, trying to develop support for OOXML would be almost impossible. "It is a very complex format," Faure says. "Its type of XML is almost as complex as the old binary format. And with the old format, the old .DOC format, we only ever managed to get to the point where we could import text and its formatting, but not images." Besides, he says that he has seen "a large number of deficiencies" in OOXML, leading him to conclude that "it will be very difficult to implement. We might start at some point, but who knows when we would finish?"

      cytat z http://www.linux.com/feature/123597
      cytat zawiera wypowiedź Davida Faure, który jest jednym z developerów KOffice.
      .
      Jakbyś się bardziej zainteresował tematem od strony technicznej, to wiedziałbyś dla czego OOXML jest taki trudny w implementacji.
      Poza tym jest wątpliwe, czy MS będzie kiedykolwiek wspierał format OOXML w postaci zatwierdzonej przez ISO (ich standardowa praktyka), a wtedy nawet jeśli komuś by się udało zaimplementować ISO OOXML to i tak nie będzie zgodności między jego implementacją a MS OOXML.

    2. Awatar srogi luśnia
      srogi luśnia

      "Z resztą, co wam OOXML przeszkadza?"

      Następny nie kumaty.

      "Koniec problemów z kompatybilnością."
      Ty tak na poważnie to piszesz?
      Nie zauważyłeś, że Microsoft ma alergię na standardy i nie przejmuje się kompatybilnością? Gdzieś Ty się uchował?

  4. Awatar paplo
    paplo

    A ja po ogłoszeniu przez ISO że OOXML stał się *standardem* oczekuje że niektóre stany USA takie jak Kalifonia i inne które już od dawna używają ODF jako oficjalny format wymiany dokumentów ogłoszą wszem i wobec że mają *standard* OOXML w d… i nadał będą uznawać *tylko* ODF jako oficjalny format dokumentów 🙂

    1. Awatar Memphis
      Memphis

      To, że jakiś format jest standardem ISO nie narzuca jego stosowania.

    2. Awatar Marek
      Marek

      A niech sobie ogłaszają, biorąc pod uwagę to co napisał chwilę wcześniej Tomek jeszcze przez wiele lat nie będzie programu obsługującego ten format – byłby to więc pusty przepis.

  5. Awatar RRH
    RRH

    Oj, u nas poszło wazeliny, oj poszło. 🙁

  6. Awatar k2
    k2

    Miałem nadzieje ,że nie będę musiał tego mówić ale jak widać wyszło inaczej.
    A NIE MÓWIŁEM?

  7. Awatar Z
    Z

    A cóż temu Microsoftowi tak nagle zaczęło zależeć na opinii (i papierku…) ISO? Czyżby miał zamiar się do tego stosować?

    Taki mały przykład: od lat mamy zestaw znaków zatwierdzony przez ISO (ISO-8859-2) – i nawet, o ile się nie mylę, przyjęty jako którąś PN – a przecież Microsoft i tak cały czas "lansuje" w polskojęzycznym oprogramowaniu tzw. CP-1250. To co im teraz tak strasznie zależy? I tak robili swoje, "czniając" jakiekolwiek standardy. Czyżby potrzebowali teraz "podkładki" do tego?

    To może jednak zaczęliby od tych znaków?

    1. Awatar Miseq
      Miseq

      "A cóż temu Microsoftowi tak nagle zaczęło zależeć na opinii (i papierku…) ISO? Czyżby miał zamiar się do tego stosować?"

      Zaczęło im zależeć na tym by mieć swój standard ISO od kiedy ODF stał się standardem ISO i coraz więcej krajów i stanów w USA zaczęło domagać się otwartych formatów w administracji publicznej.

      Ale to nie znaczy, że Microsoftowi zależy na tym, by stosować się do standardów ISO. Jest raczej tak jak pisał Kocio – chcą zyskać argument na swoją korzyść. Moim zdaniem chcą też zmniejszyć znaczenie ISO w stanowieniu otwartych formatów standardami, żeby zachować stan taki, jaki był do tej pory: nie ma otwartych standardów, a "standardami" są powszechnie stosowane zamknięte formaty.

    2. Awatar srogi luśnia
      srogi luśnia

      "od lat mamy zestaw znaków zatwierdzony przez ISO (ISO-8859-2) – i nawet, o ile się nie mylę, przyjęty jako którąś PN – a przecież Microsoft i tak cały czas “lansuje” w polskojęzycznym oprogramowaniu tzw. CP-1250"

      Mało tego. ISO-8859-2 już był, kiedy MS wprowadził w jeszcze w DOS stronę kodową CP852. Zamiast poprawić to Windows, dostaliśmy kolejnego potworka: 1250. Kiedy wchodził na rynek Win95 myślałem naiwnie, że kodowanie wyprostują. Teraz z perspektywy czasu wiem, że to zła wola i celowe działanie. Taki właśnie jest MS.

  8. Awatar yethwa
    yethwa

    Jeśli ISO faktycznie zatwierdzi ooxml będzie to oznaczało 2 rzeczy:
    – po tych wszystkich przekrętach microsyfu w tak wielu krajach na całym świecie, ISO straci wszelkie zaufanie do siebie jako organizacji standaryzującej
    – cały świat powinien zacząć się bać, bo to jest początek armagedonu, microsyf będzie mógł niedługo kupić wszystko i wszystkich, nasuwają się wręcz mi wizje rodem z sci-fi gdzie świat jest opanowany przez jedną firmę nadzorując każdy aspekt życia każdego człowieka, od systemu operacyjnego po toster do mięsa – wszystko marki microsyf

    1. Awatar Gregi
      Gregi

      Hehe, nie przesadzaj 😉
      Zerknij na liste Forbes Global 2000 : http://en.wikipedia.org/wiki/Forbes_Global_2000
      Troche sie naprzewijasz zanim znajdziesz Microsoft. A ta lista nie uwzglednia gigantow np. z chin. Microsoft to plotka na rynku wielkich korporacji, ktore steruja naszym zyciem.

  9. Awatar Adawo
    Adawo

    Ktoś z gotówką równą budżetowi MS powinien się temu przyjrzeć i podobnymi sposobami jak MS dociekać swoich racji…

  10. Awatar lukas
    lukas

    Teraz możemy wyczekiwać na 'dziwnie dziwne" zmiany decyzji używanego formatu ;D

  11. Awatar martin3z
    martin3z

    Zauważ Gregi, że w tym zestawieniu są tylko dwie firmy z dziedziny Computer Software, IBM i MS. To oznacza że inne korporacje działające w tej branży są raczej w plecy.

  12. Awatar gotar
    gotar

    I bardzo dobrze – oby tylko ktoś stworzył walidator OOXML; wówczas możnaby ludziom odsyłać ich docx z komentarzem, że plik zawiera błędy i prośbą o przesłanie poprawnego pliku (co oczywiście będzie niemożliwe, dopóki M$ nie poprawi obsługi formatu w swom pakiecie biurowym).

    1. Awatar blah
      blah

      Ach, cudownie będzie 😀 Już widzę te maile z plikami w OOXML'u. I już widzę odpowiedź: "Przepraszam, nie mogę tego otworzyć. Przyślij mi albo POPRAWNY plik albo zafunduj pakiet MS Office (tylko ten NAJNWOSZY żebym mógł otworzyć ten plik) – wybór należy do ciebie :P"

      Albo: "Proszę o zabezpieczenie pliku hasłem. Tylko tak, aby nie dało się go usunąć za pomocą notatnika." 😀 😀 😀

      1. Awatar Zaus
        Zaus

        Problem w tym podejściu jest taki, że mogą je stosować jedynie urzędy i ogólnie strona 'silniejsza'. Prowadzisz firmę – zależy ci na dobrym kontakcie z klientami. Wysyłasz pismo do urzędu, zależy ci na pozytywnym jego rozpatrzeniu itp itd.

        1. Awatar blah
          blah

          To się dopiero nazywa prawdziwa wolność!

          A w takim razie to rozumiem, że firmy dostają od UE pieniądze na "oprogramowanie, które jest potrzebne polskim firmom do komunikacji z ich polskimi urzędami" ? Bo jak nie to trochę lipnie, takie zmuszanie firmy do dodatkowych kosztów, których dałoby się w 100% uniknąć, gdyby nie urzędy – do tego państwowe, te urzędy, które niby mają stać na straży nazsej *wolności wyboru*.

    2. Awatar Joseph
      Joseph

      Ja bym bardziej obstawiał "Czemu ten plik mi się nie otwiera w OO?"
      Chciałbym, aby było inaczej. Mam nadzieje, że coś z tym zrobią, bo stracę już cały szacunek do ISO.

  13. Awatar lukas
    lukas

    A może nie będzie ; ) W Norwegii, Chorwacji też prawdopodobnie manipulacje, praktyki monopolistyczne! Coś czuje w kościach, że aż tyle przekrętów nie przejdzie ;D

    1. Awatar srogi luśnia
      srogi luśnia

      "Coś czuje w kościach, że aż tyle przekrętów nie przejdzie"
      Przejdzie, przejdzie. Czy Twoje kości wzięły poprawkę na kasę?

  14. Awatar lukas
    lukas

    I jeszcze Szwecja ; )

    Szwedzka organizacja standaryzująca – SIS – wydawała się mieć wypracowane już stanowisko w sprawie OOXML i było to stanowisko na NIE. Zostało ono zmienione dosłownie na kilka minut przed głosowaniem, na którym nieoczekiwanie pojawiło się 23 nowych członków, którzy opłacili składkę członkowską. W większości byli to przedstawiciele firm będących partnerami Microsoftu, które w dodatku nigdy wcześniej nie wykazywały zainteresowania kwestiami standaryzacji.

  15. Awatar munk
    munk

    Żałosne.

  16. Awatar t0m3k__
    t0m3k__

    żal.pl

  17. Awatar klaudia
    klaudia

    W praktyce standardem jest to, czego się używa, a nie to, co sobie ktoś tak nazwie.
    Jeżeli miano "standard" komuś imponuje, to jest on raczej rozeznany w tym, że OOXML to nieciekawy pomysł, toteż i tak go nie użyje. Z tego co pamiętam, Microsoftowi średnio zależy na tym, by wszyscy korzystali z tego cudownego formatu.
    Przeciętny człowiek i tak ma swój jedyny-słuszny doc, chyba że Microsoft ukierunkuje ludzi na OOXML, ale raczej oszczędzą sobie tego typu praktyk.
    Skoro ISO decyduje się na kroki zatwierdzające niestandardowe standardy, to nawet dobrze, że udowodnili, ile znaczy ich autorytet.

    1. Awatar tomek
      tomek

      hmm… mikrosoft już nie raz zmieniał format .doc'a w taki sposób, że trzeba było kupić nowego MSOfisa, bo nie było wstecznej zgodności. Tym razem pofatygowali się żeby zmienić rozszerzenie pliku, ale sytuacja jest ta sama (format rzeczywiście znacznie się różni, ale sytuacja – taka sama). Dla tego mi się wydaje, że MS jednak liczy na upowszechnienie OOXML.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *