Po zeszłorocznej, pierwszej edycji Open Video Conference, jesienią w Nowym Jorku odbędzie się kolejne spotkanie środowiska zainteresowanego tematyką wolności w kwestii publikowania, edycji i odtwarzania ruchomego obrazu.
Na razie trwa zbieranie propozycji wystąpień, ale za to niedawno została opublikowana na liberalnej licencji (CC BY) kompletna paczka wystąpień z zeszłorocznego zlotu. Do wyboru jest format Ogg i MP4, przy tej wielkości pliku nie dziwi też, że dostępne są tylko jako torrenty.
Imprezie patronuje koalicja Open Video Alliance, w skład której wchodzi Mozilla, Participatory Culture Foundation (stojąca za aplikacją Miro), firma Kaltura oraz Yale Law School (w ramach Information Society Project). Pojęcie “open video” OVA definiuje w ten sposób:
W najwęższym sensie technicznym jest to idea, że podstawowe techniki związane z ruchomym obrazem muszą być dostępne w postaci wolnego i otwartego oprogramowania. Ale też więcej, jest to wizja medium partycypacyjnego, w którym poszczególni ludzie mają możliwość skutecznie wykorzystywać wideo w celu propagowania swojego przekazu tak efektywnie, jak poprzez tekst. Aby w pełni zrealizować ten potencjał, wideo w sieci musi być medium dynamicznym, które ułatwia wykorzystywanie fragmentów, archiwizację, remiksowanie, tworzenie kolaży, zmianę przeznaczenia i inne przekształcenia, które są obecnie wstrzymywane przez prawo lub brak narzędzi.
Warto przy okazji wspomnieć o świeżo powstałej, i przez to jeszcze niezagospodarowanej, stronie Libre Video, która ma gromadzić społeczność podzielającą takie cele. Jest to dziecko dyskusji na forum Theory na temat kamery nagrywającej od razu w tym otwartym formacie.
Podczas rozpoczynającej się jutro konferencji Google I/O także środowisko otwartego wideo będzie z uwagą śledzić ogłoszenia giganta. Plotki głoszą, że Google dokona otwarcia kodeka VP8, stworzonego przez wykupioną niedawno firmę On2. To na bazie ich kodeka VP3 powstała Theora.
Dodaj komentarz