OpenLogic – firma tworząca otwarte oprogramowanie dla firm – chce poznać liczbę użytkowników open source. W tym celu oferuje dystrybuowany w ramach GNU Affero General Public License v3 (AGPL) program OSS Discovery.
W przypadku oprogramowania własnościowego miarą realnej liczby użytkowników może być liczba sprzedanych licencji, zakładając, że proceder piractwa komputerowego nie jest częsty.
Deweloperzy otwartego oprogramowania nie mają takiego szczęścia (całe szczęście 🙂 – przyp.red.).Sama natura licencji open source powoduje, że taki sposób weryfikacji jest niewykonalny. Inną metodą jest liczba ściągnięć programu z sieci. Ten sposób może z jednej strony zaniżyć realną liczbę użytkowników, gdyż każdy może w dowolny sposób rozpowszechniać dalej program dołączając do niego pierwotną licencję oraz umożliwić dostęp do kodu źródłowego. Z drugiej strony realna liczba użytkowników może być zawyżona, bo nie każdy kto ściąga program, używa go później. A używający mogą sięgać po aplikację z Internetu częściej niż jeden raz.
OSS Discovery zainstalowany na komputerze prześle do bazy danych ID używanych aplikacji. OpenLogic liczy, że produktem zainteresują się firmy. Korzyścią ma być, w przypadku wzięcia udziału przez wiele firm, stworzenie listy używanych aplikacji w firmie i porównanie jej z ogólną listą.
OpenLogic szuka partnerów do rozpowszechnienia programu oraz chce, aby deweloperzy oprogramowania także się przyłączyli poprzez dodanie cyfrowego “odcisku palca” do swoich aplikacji, dzięki któremu OSS Discovery je poprawnie zidentyfikuje.
Sądzę, że to dobry pomysł. Prędzej ma szansę realizacji w firmach, ale z drugiej strony na dłuższą metę możliwe jest dosyć dokładne zliczenie wszystkich użytkowników otwartego oprogramowania. Takie masowe zliczenie userów każdej aplikacji to również zaleta dla deweloperów, każdy jest ciekawy ile osób używa jego programu.
Dodaj komentarz