Otter Browser, czyli społecznościowy następca dawnej Opery

Przeglądarka Opera cechowała się bardzo dużymi możliwościami konfiguracyjnymi co umożliwiało kompletne dostosowanie oprogramowanie pod swoje potrzeby. Niestety, wraz z porzuceniem silnika Presto na rzecz Webkita zniknęła i najmocniejsza strona Opery, jaką była możliwość personalizacji. Dodatkowo firma zaprzestała wydawania nowszych wersji swojej przeglądarki na systemy Linux przez co użytkownicy pingwina zostali ze starą, działającą na porzuconym silniku Operą o numerze 12.

Osoba o ksywie Emdek postanowiła wziąć sprawy we własne ręce i od czerwca pracuje przy projekcie o nazwie Otter Browser, który ma być odtworzeniem Opery 12. Projekt wykorzystywać będzie biblioteki Qt w wersji 5, silnik QtWebKit, wyglądać jak dawna Opera 12, obsługiwać skórki, posiadać klienta poczty oraz cechować się wysokimi możliwościami personalizacji interfejsu. Przeglądarka została tak zaprojektowania, aby w przyszłości możliwa była łatwa zmiana np.: silnika bądź systemu obsługującego karty czy też historii odwiedzin.

Więcej informacji odnośnie projektu możecie dowiedzieć się z tej strony, zaś pliki instalacyjne w formacie exe, deb oraz kod źródłowy można znaleźć tutaj. Po testach zapraszamy do podzielenia się wrażeniami w komentarzach ;-). Uwaga! Projekt posiada status Alpha, więc aplikacja może działać niestabilnie oraz nie posiadać wielu funkcji, które z pewnością zastaną zaimplementowane w późniejszym okresie. Przed instalacją przeglądarki zalecamy pobranie bibliotek Qt w wersji 5.2 lub nowszych.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

11 odpowiedzi na „Otter Browser, czyli społecznościowy następca dawnej Opery”
  1. Awatar Patogen
    Patogen

    Żegnaj Opero! Żegnam równie bez żalu, jak wiele lat temu pożegnałem się najpierw z ociężałym Netscape, potem z równie ociężałymi Winampem i ACDSee, następnie, GG, FoxIT Reader, który przestał być lekkim czytnikiem PDF i innymi tego typu podobnymi programami, moim zdaniem przesadnie traktowanymi jak „kultowe”.

    1. Awatar Piotr
      Piotr

      A czym zastąpiłeś FoxitReadera?

      1. Awatar Borubar
        Borubar

        Okular albo evince a pod windowsa sumatra

        1. Awatar gość
          gość

          Proszę nie używać Sumatry pod Windowsem gdy w systemie jest <4GB RAMu. Szczególnie chodzi o PDFy kompresowane wielowarstwowo. Weźcie sobie tą radę do serca, bo 10MB warstwowym PDFem dostaniecie taki swapfest, że jedynym rozwiązaniem reset będzie.
          Było zgłaszane jako błąd. It's not a bug, it's a feature.

  2. Awatar Michal
    Michal

    Przeglądarka internetowa jest jako przykładowa aplikacja w bibliotece QT 😉 Już powstało kilka projektów bazujących na tym demonstracyjnym kodzie i codziennie pewnie rusza z jeden projekt kolejnego programisty który widząc jak prosto zrobić przeglądarkę w QT pragnie zrobić własną. Chyba nie warto pisać o każdym zwłaszcza gdy projekt dopiero rusza i ma ledwie odrobinę kodu.

    1. Awatar rychu
      rychu

      Mylisz się. Już pierwsza alfa wygląda niezwykle interesująco i jest w dużym stopniu funkcjonalna. A co najważniejsze już na samym początku widać podobieństwo do Opery 12x. To jest jakiś tam projekt, jakiejś tam przeglądarki, ale próba ofiarowania zawiedzionym użytkownikom Opery tego, czego przez kilka miesięcy nie potrafili dać ludzie z OSA. A co do tłumu programistów robiących sensowne przeglądarki, ja nie słyszałem.

      1. Awatar Michal
        Michal

        Co ma takiego z tych wielu rzeczy które daje Opera? Owszem, ma kilka ciekawych rzeczy ale to wszystko to oferuje QT out-of-the-box a on tylko do tego póki co dorobił interfejs.

        Co do innych przeglądarek to masz przykłady:
        http://qtweb.net/
        http://www.qupzilla.com/
        https://code.google.com/p/arora/

  3. Awatar rychu
    rychu

    Nie bardzo załapałeś temat. Nie potrzebnie dajesz przykłady innych przeglądarek, bo nie zapewniają nawet na poziomie podstawowym funkcjonalności dawnej Opery i wyglądają jedynie jak klony Chroma. A tu chodzi o odtworzenie wyglądu i przede wszystkim funkcjonalności, a nie tworzenie kolejnego chromopodobnego cudeńka. 🙂

  4. Awatar Michał
    Michał

    No i może uda się odbudować Operę. Mam wersję 12.16 i nie updatuje bo jestem uczulony na ten nowy silnik. W ogóle wydaje mi sie że takie coś nie ma sensu skoro wszystkie przeglądarki są oparte o ten sam silnik, bardzo podobne funkcjonalności aby nazwa inna. Stara Opera jest dla mnie najlepsza tylko szkoda że żre 1500 MB Ramu 🙁 No ale cóż …

  5. Awatar rychu
    rychu

    ???
    To masz zrypaną instalkę. Teraz kiedy Ci odpisuję, moja Opera 12.16 zużywa niecałych 90MB ramu. Nawet kiedy mam otwartych kilkanaście kart, nie zajmuje więcej niż 200, w porywach 300. Coś masz skaszanione. Zainstaluj jeszcze raz, a jak to nie pomoże, napisz na forum Opery.

    1. Awatar M-san
      M-san

      Zgadzam się, moja Opera nigdy tyle pamięci nie zajęła. To może być problem źle zainstalowanych zewnętrznych wtyczek, takich jak Flash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *