W 2007 roku na targach Computex firma Gigabyte zaprezentowała ciekawy pomysł wykorzystania szybkich modułów RAM jako pamięci masowej. Teraz produkt trafia do oficjalnej sprzedaży.
Nowe urządzenie nosi nazwę i-RAM Box. Jest to niewielka obudowa do zatoki o rozmiarze 5,25 cala. Wewnątrz istnieje możliwość montażu 4 modułów pamięci DDR SDRAM (200 MHz, 266 MHz, 333 MHz lub 400 MHz) non-ECC o łącznej pojemności do 4 GB. Ze względu na ulotność tego typu pamięci urządzenie zawiera również wbudowany litowo-jonowy akumulator o pojemność 1700 mAh podtrzymujący napięcie. Stan naładowania wskazują 4 diody na przednim panelu obudowy. Urządzenia korzysta z magistrali Serial ATA. Wystarczy podłączyć je do dowolnego portu wewnętrznego i jest widoczne jako zwykła pamięć masowa. Całość zasilania jest przez standardowe 4 pinowe złącze zasilające.
Główną zaletą takiego rozwiązania jest bardzo wysoki transfer oraz krótki czas dostępu do danych. Pamięci DDR-400 mają maksymalny transfer na poziomie 3200 MB/s. Podczas pracy w trybie dwukanałowym może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Niestety, wąskim gardłem jest magistrala Serial ATA o transferze “zaledwie” 1,5 Gb/s. Dodatkowo minimalny czas dostępu do danych nie powinien przekraczać kilku nanosekund [10-9]. Dla porównania: klasyczne dyski twarde charakteryzują się transferem znacznie poniżej 100 MB/s i czasem dostępu liczonym w milisekundach [10-3]. Kolejną zaletą jest żywotność: i-RAM nie posiada żadnych ruchomych elementów, więc nie zużywa się w miarę eksploatacji. Ostatnią korzyścią jest cisza, ponieważ moduły pamięci są całkowicie bezgłośne.
Urządzenie dedykowane jest do szczególnych zastosowań. Wysoki transfer i krótki czas dostępu do danych są niezwykle istotny w obróbce audio i wideo, renderowaniu grafiki 3D oraz streamingu. Co istotne i-RAM BOX można bez żadnego problemu łączyć w macierze RAID.
Urządzenie można już znaleźć na półkach japońskich sklepów w cenie około 220-240 dolarów amerykańskich. Do tego należy,oczywiście, doliczyć cenę modułów pamięci. Nie jest jeszcze znana data europejskiej lub amerykańskiej premiery i-RAM BOX.
Wielka szkoda, że producent nie zdecydował się na odświeżenie produktu od czasu jego premiery ponad rok temu. Zastosowanie pamięci DDR2 SDRAM oraz kilku równoległych magistrali Serial ATA II pozwoliłoby na osiągnięcie transferu ponad 10 GB/s.
Dodaj komentarz