Parlament Europejski przyjął dziś stosunkiem głosów 663 do 13 rezolucję jednoznacznie domagającą się upublicznienia dokumentów negocjacyjnych traktatu ACTA. Jest to pierwsze poważne zwycięstwo w walce o upublicznienie tych dokumentów.
Poniżej zgrubne tłumaczenie przyjętych postanowień:
Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) to międzynarodowe porozumienie m.in. w sprawie Internetu, negocjowane potajemnie między USA, Meksykiem, Unią Europejską, Szwajcarią i kilkoma innymi krajami. Niedawno do sieci wyciekły kolejne — skrzętnie ukrywane przez negocjujących — informacje na temat zmian w prawie, do jakich mają się zobowiązać strony negocjacji. Właśnie w związku z niejawnością procesu negocjacji sprawą zajął się parlament UE.
1. Komisja od 1 XII 09 ma obowiązek w pełni informować Parlament na wszelkich etapach negocjacji międzynarodowych;
2. Parlament wyraża swoje zaniepokojenie brakiem przejrzystości i jawności procesu negocjacji ACTA; wyraża też swoje poważne zaniepokojenie faktem rozpoczęcia negocjacji bez jakiejkolwiek podstawy prawnej i bez próby uzyskania aprobaty mandatu negocjacyjnego od Parlamentu.
3. Wzywa Komisję i Radę do udzielenia publicznego i parlamentarnego dostępu do tekstów i podsumowań negocjacji w sprawie ACTA.
4. Wzywa Komisję i Radę do jednoznacznego ustalenia ze stronami negocjacji faktu, że nie nastąpią żadne następne tajne tury negocjacji i do rzetelnego informowania Parlamentu na bieżąco o ich inicjatywach w tej kwestii; oczekuje, że Komisja podejmie działania celem wprowadzenia kwestii jawności pod obrady w kwietniu 2010 w Nowej Zelandii i że zreferuje przebieg tej rundy bezzwłocznie po jej zamknięciu.
5. Podkreśla, że Parlament, jeżeli nie będzie na bieżąco i w pełni informowany na wszystkich etapach negocjacji, rezerwuje sobie prawo do odwołania się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej celem chronienia swych prerogatyw.
6. Wzywa Komisję do przeprowadzenia oszacowania wpływu implementacji postanowień ACTA w kontekście praw podstawowych i ochrony danych oraz stałych wysiłków UE w kierunku harmonizacji środków ochrony praw na dobrach niematerialnych i e-biznesu przed jakimkolwiek porozumieniem dotyczącym jednolitego tekstu ACTA, i do konsultowania się z Parlamentem na bieżąco na temat wyników tego oszacowania.
7. Z zadowoleniem przyjmuje do wiadomości zapewnienie Komisji, że wszelkie porozumienia w ramach ACTA będą ograniczone do egzekwowania istniejących praw na dobrach niematerialnych, bez sugerowania tworzenia dodatkowych praw na dobrach niematerialnych w UE.
8. Wzywa Komisję do kontynuowania negocjacji ACTA celem polepszenia efektywności egzekwowania praw na dobrach niematerialnych wobec fałszowania.
9. Namawia Komisję do upewnienia się, że egzekwowanie zapisów ACTA – szczególnie tych dotyczących procedur egzekwowania praw autorskich w cyfrowym środowisku – są w pełnej zgodzie z acquis communautaire; żąda, by nie były prowadzone żadne przeszukania osobiste na granicach UE i domaga się pełnej klaryfikacji wszelkich zapisów, które by umożliwiały przeszukania i konfiskatę urządzeń przechowywania informacji (jak laptopy, telefony, odtwarzacze mp3) bez nakazu sądowego przez służby graniczne bądź celne.
10. Uznaje, że celem respektowania praw podstawowych, takich jak prawo do wolności słowa i ekspresji oraz prawa do prywatności, jednocześnie szanując zasadę subsydiarności, proponowane porozumienie nie powinno umożliwiać przyjęcia żadnych procedur zwanych potocznie „three-strikes”.
11. Podkreśla, że prywatność i ochrona danych są podstawowymi wartościami Unii Europejskiej, i muszą być szanowane we wszelkich zasadach i regulacjach przyjętych przez UE.
12. Instruuje swego Przewodniczącego do przekazania niniejszej rezolucji do Rady, Komisji oraz do rządów i parlamentów krajów będących stronami negocjacji ACTA.
Dodaj komentarz