Pierwszy netbook z Androidem i procesorem ARM

Chiński producent telefonów SkyTone będzie sprzedawać netbooki z systemem Android. Urządzenia będą tanie: ich cena będzie wynosić 100-200 dolarów. Netbooki będą dostępne w pięciu kolorach: różowym, żółtym, czerwonym, białym i czarnym.

Co znajdziemy w wersji za 100 dolarów? Obsługę sieci Wifi, porty USB, ethernet i co ciekawe obsługę sieci 3G. Więcej szczegółów w poniższej specyfikacji:

Specyfikacja nie powala na kolana, ale czego można oczekiwać za 100 dolarów. Dla bardziej wymagających jest też druga konfiguracja z lepszym procesorem i większą ilością pamięci.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar szel
    szel

    Ciekawe co wyjdzie z tego systemu. Na razie raczkuje, choć i tak zdobywa rynek mobilnego internetu. Fakt, zdecydowanie słabiej niż iPhone, ale w końcu to system a nie telefon. Zmierzam do tego, że dawno nie widziałem systemu, który tak rozchodziłby się po różnych urządzeniach – telefony z bardzo różnych półek, netbooki, telefony stacjonarne i kto wie co jeszcze. Potencjał całkiem niezły.

    1. Awatar czepol
      czepol

      do tego widziałem jeszcze jakiś sprzęt audio-wideo i zegarek z wbudowaną nawigacją GPS

    2. Awatar trasz
      trasz

      @szel: Dawno nie widzialem systemu, ktory rozchodzilby sie _tak wolno_ jak Android – raptem jeden telefon i jeden (podobno) netbook. Nawet system napedzajacy Nokie 3310 byl powszechniejszy, bo modeli telefonow na nim opartych bylo kilka.

      1. Awatar Bolo
        Bolo

        nokia jak przejęła trolltecha to może dużo na tym zyskać. Qt to stare i znane środowisko, są książki itp. Jak jakaś firma będzie miała do wyboru napisać program pod coś nowego co jest niszowe jak android i nie ma na to wsparcia lub pod coś co ma 30% użytkowników komórek w kieszeni czyli symbian to wybór jest chyba oczywisty.

      2. Awatar szel
        szel

        Nie zmienia to faktu, że się rozwija. Ilość zapowiedzi różnych urządzeń się powiększa. Wiele firm bada teraz Androida pod kątem tego, czy warto w niego inwestować. Myślę, że ten rok pokaże już co najmniej kilka produktów i coraz więcej firm będzie go używać. Czy to szybkie tempo? Niezbyt, ale system pozostaje niezły i w miarę uniwersalny, choć ma sporo niedoskonałości i wymaga wiele pracy. Chociażby jego open-source’owość jest taka trochę dziwna, bo publicznie dostępne źródła nie odzwierciedlają całkowicie stanu kodu Google. Fakt, zapowiadane jest, że to się poprawi i liczę na to, ale niesmak pewien pozostaje. Niemniej jednak system idzie do przodu.

      3. Awatar pelnalufa
        pelnalufa

        HTC Magic, General Mobile DSTL1, Kogan Agora, HTC Dream / Era G1 to juz 4 telefony

        1. Awatar trasz
          trasz

          @pelnalufa: Tyle, ze pierwsze trzy sa w fazie zapowiedzi. Czyli nadal jeden telefon.

      4. Awatar czepol
        czepol

        @trasz
        Ostatnio Ci odpowiedziałem na to statystykami z netapplications.
        Było wtedy 0.05% udziału rynku dla Androida i 0.49% udziału rynku dla iPhone'a. Od tego czasu minęło około 1.5 miesiąca. iPhone ma nadal 0.49%, natomiast Android ma 0.07% udziału. Wniosek taki: iPhone nie zwiększa już swojego udziału w rynku, natomiast Android dynamicznie się rozwija

        1. Awatar trasz
          trasz

          @czepol: Twoim zdaniem netapplications (czy cokolwiek innego, co w ogole nie bierze pod uwage ilosci sprzedanych urzadzen) oddaje udzial rynkowy? Fajna teza. Moglbys dla Phoronixa pracowac. 😉

      5. Awatar LM
        LM

        @Trasz: Nie widziałeś? A BSD? (MSPANC)

      6. Awatar Plichu
        Plichu

        NiesTrasz
        Jak nie widzisz różnicy pomiędzy zwykłym softwarem a systemem to powodzenia 🙂

    3. Awatar Bolo
      Bolo

      Gdyby nie ta java jako język aplikacji to myślę, że android by dużo zyskał. Swoją drogą ciekawe czemu nie zdecydowali się na QtEmbedded, przecież to dojrzałe i sprawdzone rozwiązanie.

      1. Awatar szel
        szel

        Moim zdaniem właśnie zyskał dzięki Javie, ale taka dyskusja jest bez sensu, bo to nie argumenty, tylko lanie wody. Java daje naprawdę sporo bezpieczeństwa, możliwości zamknięcia jednej wirtualnej maszyny bez zawieszenia systemu itp.
        To, że nie wykorzystano jakiegoś istniejącego rozwiązania, zazwyczaj oznacza, że po prostu było niezadowalająco dobre, sprawy licencyjne itp. Poza tym Android to w ogromnej mierze wykorzystanie już istniejących rozwiązań. Linux, cała masa bibliotek do baz danych, grafiki, stron, czy dźwięku i to zarówno w warstwie aplikacji (tam gdzie Java) jak i niżej.
        Poza tym od dawna mówi się, że pojawi się API dla innych języków, ale dopiero, gdy warstwy niskie się ustabilizują.

        1. Awatar Rsh
          Rsh

          A czy jednym z "atutów" Androida nie był właśnie jakiś kompilator Javy nie używający maszyny wirtualnej? 🙂

        2. Awatar szel
          szel

          Albo czegoś totalnie nie rozumiem, albo mówisz niejasno. Jedną z podstaw Javy jest kompilacja do kodu pośredniego, który potem jest wywoływany przez maszynę wirtualną. Maszyna taka jest pojedynczym procesem Linuxa w Androidzie i nazywa się Dalvik. Możliwe, że masz na myśli to, że pliki .class są przetwarzane jeszcze do formatu .dex, który jest nieco bardziej zwięzły niż ten w plikach .class. Co za tym idzie, maszyna przetwarza pracuje na innych plikach.

        3. Awatar programista
          programista

          @szel Java jest dobrym jezykiem, ale swiat urzadzen mobilnych jest trochę specyficzny. I taka J2ME raczej nie jest popularna dla zaawansowanych aplikacji na komorki. Oprocz problemu kompatybilności pomiedzy komorkami, to sa tez inne kwestie np. wirtualna maszyna i zarzadzanie pamiecia. W C++ moge w dowolnym momencie wymusic zwolnienie pamieci, w Javie zalezy to od maszyny wirtualnej i nie raz przy duzych aplikacjach moze sie zdarzyc brak pamieci na komorce.
          Nie mniej licze, ze Android zdobedzie popularnosc i bedzie stanowil dobra alternatywe dla innych mobilnych systemow operacyjnych.

        4. Awatar szel
          szel

          @programista: Jasne, że jest specyficznym światem. Pamiętaj, że J2ME to nie system operacykny, tylko środowisko wykonawcze w ramach systemu, który może być właściwie dowolny. Problem kompatybilności między komórkami w żadnym stopniu nie zależy od samego języka – chodzi raczej o różne zestawy bibliotek w różnych telefonach, niekompatybilność teoretycznie identycznych bibliotek itp.
          Trudno się nie zgodzić, że C/C++ umożliwia zwalnianie pamięci. Jest to z jednej strony zaleta, ale z drugiej strony wada, bo programowanie w tym języku jest trudniejsze i bardziej błędogenne. Oczywiście, wszystko dla ludzi, ale wycieki pamięci to jednak poważny problem przy programowaniu.
          Z kolei maszyna wirtualna daje pewną izolację i brak dostępu do niskiego poziomu systemu, co z kolei uodparnia system na totalny pad – padnie wirtualna maszyna odpowiedzialna za daną aplikację i tyle.
          Ponadto Java jest naprawdę bardzo wydajnym językiem mimo, że jest interpretowana.
          Broń boże nie twierdzę, że Java to najlepsze środowisko i do wszystkiego. Wydaje mi się, że różne języki przydają się do różnych rzeczy i przy określaniu co ma być użyte do czego, należy zrobić rachunek zysków i strat.

  2. Awatar Sparrow1
    Sparrow1

    Android startuje w 15s, nie powala na kolana prędkością. Ciekawe ile czasu startuje widoczna w GRUBie Fedora? Za to UI jest świetne, wg mnie tak powinien właśnie wyglądać wygodny w użyciu netbook.

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      nokia n70 startuje prawie minute, chyba ze masz jeszcze nieco softu na karcie – to do 2 minut moze startowac…

    2. Awatar TheBlackMan
      TheBlackMan

      Ja dodam, że mój leciwy Sony Ericsson K750i startuje dobrze ponad 20 sekund (liczone od naciśnięcia POWER aż do momentu gdy przestanie "niemiłosiernie mulić").

      Więc 15 sekund to nie jest dużo, a powiedziałbym że całkiem niewiele.

      "15 sekund" to wydaje się dużo tylko jeżeli jest napisane na papierze. W rzeczywistości to krótka chwileczka.

    3. Awatar Sparrow1
      Sparrow1

      Faktycznie, po prostu spodziewałem się czasu na poziomie 10s (niby tylko 5s a to 50% 😉 ) z uwagi na to, że nie odpala się tam żadnych usług typu CUPS,cron,gpm itd. jak w "dużych" distro.

  3. Awatar wujek_bogdan
    wujek_bogdan

    15s to źle? jaka dystrybucja linuksa wystartuje na takim sprzęcie w 15s (liczac do momentu pelnego zaladowania srodowiska graficznego)?

    1. Awatar karakar
      karakar

      Jak ustawisz by ładował tylko te moduły jądra które są potrzebne, wyłączysz zbędne usługi i odpowiednio ustawisz kolejność to każda.

      1. Awatar wujek_bogdan
        wujek_bogdan

        chciałbym to zobaczyć. jakoś nie udało mi się zejść nawet do 30s.
        demony to: network sshd samba alsa hal cups kdm3
        moduly ladowane przez udev i nie usmiecha mi sie ladowac je recznie

        jak widac balaganu nie mam. a start tych uslug nie trwa nawet 5 sekund, udev startuje tez w mniej niz 5. wiec z checia zobacze jak zoptymalizowac system zeby wstawal wraz z kde w 15s.

        archlinux, dualcore2160, 2gbddr2

        1. Awatar abc
          abc

          30s do ekranu logowania czy do używalności? Bo niestety Gnome/KDE ładują się dość długo i tak jak mam ok. 15-16 sekund do ekranu logowania (Ubuntu 9.04, lepsze skrypty do upstarta) tak środowisko ładuje się dobre drugie tyle.

        2. Awatar Bolo
          Bolo

          Zrób żeby równolegle startowały te usługi, które nie zależą od innych. Kiedyś się tym bawiłem i dawało to dużego kopa.

        3. Awatar wujek_bogdan
          wujek_bogdan

          tak właśnie mam ustawione.
          mogę zobaczyć twój log z bootchart?

          a może masz dyski w RAID?

        4. Awatar karakar
          karakar

          Wszystko się da zrobić, tu masz przykład eeePC w 9s:
          http://xs434.xs.to/xs434/08506/bootchart388.png

          Okrojone bo okrojone, ale zostaje 6s. więc sporo jeszcze się wciśnie. Poza tym dysk SDD robi swoje.

        5. Awatar wujek_bogdan
          wujek_bogdan

          rzczywiscie niezle, duza czesc to pewnie zasluga ssd.

        6. Awatar Tomasz Tracz
          Tomasz Tracz

          Mi Ubuntu 9.04 do gdm startuje w 25 s a Arch na tym samym kompie do pełnego pulpitu Gnome (bez GDMa) startuje w 16 s.
          Zaś np. Nokia E71 (identyczne parametry do tego netbooka, troszkę słabszy procesor) z Symbianem włącza się 32 s.
          Więc z tym netbookiem z jednej strony mogłoby być szybciej, z drugiej nie jest źle.

        7. Awatar popo
          popo

          mi vista startuje 8 sekund. Nazywa się to hibernacja – pewnie wam nie działa na linuxie ale od min. 8 lat masa osób jej używa.

        8. Awatar Sparrow1
          Sparrow1

          Mi Linux startuje w 10 s. Nazywa się to hibernacja – nie działa mi to w Windowsie, ale od minimum 4 lat używam jej bez problemu w Linuksie.

        9. Awatar atavus
          atavus

          @popo
          coz, pewnie mi nie uwierzysz, ale s3 dziala mi out-of-box (na lapku i desktopie) pod linuksami bez problemu- natomiast w windzie xp, po wstaniu (z hibernacji), nie mialem dzwieku. dziwne, prawda?

      2. Awatar atavus
        atavus

        jak to czytam to ten oto artykol mi sie przypomnia…

        http://linuxhaters.blogspot.com/2009/03/das-boot….

    2. Awatar Tomasz Woźniak
      Tomasz Woźniak

      @wujek_bogdan: http://www.linuxjournal.com/article/7170
      zdaje się w 4s. Ze środowiskiem graficznym ludzie schodzą poniżej 10s- poczytaj na coreboot.

      1. Awatar wujek_bogdan
        wujek_bogdan

        coreboot, to zupelnie inna bajka. modyfikacja biosu wychodzi troche poza temat optymalizacji dystrybucji. ale trzeba przyznac ze to ciekawe rozwiazanie. szkoda ze popularnosc znikoma, bo sama technologia skomplikowana nie jest, a wdrozenie tez nie jest drogie.

  4. Awatar sprae
    sprae

    Szkoda, że z androidem, a nie Linuksem.

    1. Awatar wujek_bogdan
      wujek_bogdan

      jest kilka dystrybucji, ktore sa dostepne na ARM (np. debian), wiec nie powinno byc wielkich problemow z instalacja.

      Czemu android a nie Linux? Android ma logo googla, google znaja wszyscy, przeciętny kowalski kojarzy tą markę z czymś powszechnym, prostym i intuicyjnym (jak gmail), Linuksa natomiast albo w ogóle nie zna, albo kojarzy mu się ze skomplikowanym, niszowym systemem dla ekspertów.

      Zaraz posypią się komentarze w stylu "moja mama używa i doskonale sobie radzi". Moja też ;), ale nie w tym rzecz.

      1. Awatar sprae
        sprae

        Mi nie chodzi o to co mogę sobie zainstalować. Jak chce to mogę mieć Linuksa na ruterze. Mnie chodzi raczej o dostępność oprogramowania, które mogę wytworzyć. W Androidzie mam tylko jedno wyjście – dopasować się do mało wydajnego interpretera Javy. W Linuksie czystej krwi mam rozwiązania do wyboru do koloru. Mogę część oprzeć na C, część na Pythonie, część na czym chce. Nawet w Maemo mogę zaoferować rozwiązanie oparte na Pythonie, C lub C++ (oficjalne najlepsze wspierane rozwiązania) z bibliotekami GTK, Qt [4.5] lub E17 (te są dostępne bez trudności w repo).

        1. Awatar Energizer
          Energizer

          No tylko szkoda, że te tablety Nokii takie drogie. Mogła by się za to NOKLA wziąć 😀

    2. Awatar stilgar
      stilgar

      a Android to nie Linux ?

      1. Awatar wujek_bogdan
        wujek_bogdan

        podobnie jak OSX to UNIX.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @wujek_bogdan: Tak sie sklada, ze OSX to jak najbardziej Unix, nawet ma papiery na pelna zgodnosc ze standardami. W przeciwienstwie do na przyklad Linuksa, ktorych ich nie ma, bo nie ma zgodnosci.

        2. Awatar mor
          mor

          Jesteś pierwszym, z komentatorów tej wieści, który napisał na temat zgodności czy też jej braku Linuxa z UNIX-em.

        3. Awatar trasz
          trasz

          @mor: Z kolei autor komentarza, na ktory odpowiedzialem, byl pierwszym, ktory napisal na temat zgodnosci OSX-a z Uniksem.

        4. Awatar bobycob
          bobycob

          Fiat 126p ma w dowodzie rejestracyjnym, że jest samochodem – ale w jakim stopniu jest to prawdą…? 😛

      2. Awatar sprae
        sprae

        Tak. Nawet Google pisze, że to nie Linux, tylko system oparty na Linuksie.

        1. Awatar Chudy
          Chudy

          Bo Linux to jądro, a nie system operacyjny.

        2. Awatar morsik
          morsik

          Aktualnie Linux to jądro i system operacyjny – niestety to się rozdwoiło i ma 2 znacznienia. To techniczne i to powszechne. Zobacz Wikipedia: Linux i Linux_(jądro)

    3. Awatar el.pescado
      el.pescado

      To właśnie widać sens używania nazwy GNU/Linux. Android to Linux, ale nie GNU.

  5. Awatar maciek
    maciek

    Gdzie można to kupić ?

  6. Awatar wujek_bogdan
    wujek_bogdan

    chciałbym to zobaczyć. jakoś nie udało mi się zejść nawet do 30s.
    demony to: network sshd samba alsa hal cups kdm3
    moduly ladowane przez udev i nie usmiecha mi sie ladowac je recznie
    archlinux, dualcore2160, 2gbddr2

    jak widac balaganu nie mam. a start tych uslug nie trwa nawet 5 sekund, udev startuje tez w mniej niz 5. wiec z checia zobacze jak zoptymalizowac system zeby wstawal wraz z kde w 15s.

    1. Awatar wujek_bogdan
      wujek_bogdan

      <<< do usunięcia. wpisał mi się nie tam gdzie trzeba.
      przydała by się opcja edycji komentarzy…

  7. Awatar Pyoter
    Pyoter

    Fajne. Tylko czemu nic nie działa 😛

  8. Awatar krzabr
    krzabr

    Ja czekam aż będzie można zainstalować androida na zwykłym x86 🙂

    1. Awatar t3d
      t3d

      już ktoś uruchomił na atomie.

      1. Awatar Energizer
        Energizer

        A możesz podać jakieś źródło? Chętnie bym popatrzył.

  9. Awatar Iwo
    Iwo

    no dobra, pierwszy "laptop dla gimnazjalisty" już jest.
    Teraz czekamy na konkurencję dla netbooków z Atomem.

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      gimnazjaliści już dostali laptopy pierwsze x sztuk (nie jestem pewien ale albo 20 albo 50) dostali od jednej firmy za friko. Na resztę oczywiście od tej miłej firmy pójdzie kasa z samorządów. Mi to tam śmierdzi po co to za koszt dać parę sztuk za darmo, a ściągnąć kasę z kilkuset urządzeń i z supportu.

      W całą sprawę się nie zagłębiałem bardziej niż wysłuchanie wiadomości w TV, więc jak ktoś jest ciekawy to poszuka lepszych źródeł niż moja dziurawa pamięć.

  10. Awatar STFU
    STFU

    Gdyby toto miało jeszcze modem na kartę SIM, odpowiednio umieszczony mikrofon, kłośnik i klawiaturę alfanumeryczną z przodu, to te wszystkie iPhony, HTC, Nokie itp. mogą się schować. Zwłaszcza przy otwartoźródłowym Androidzie.

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      a to 3G bez karty sim to niby jak ma być?

  11. Awatar vries
    vries

    Tandeta. Mała rozdzielczość ekranu (chyba telefony maja już większą). 1gb flashu? Na co to dzisiaj wystarczy? Nawet porządnego distro nie będzie dało się an to zgrać. To bardziej przypomina mi zabawkowe notebooki dla dzieci.

    1. Awatar Pies
      Pies

      1gb to rzeczywiście może być mało, ale wersja rozszerzona, z 4 czemu nie? Ja mam EeePC z 4gb dysku – wystarcza na Debiana z potrzebnymi programami, Fallaouta i trochę muzyki/film. To jest netbook, i dużo pamięci nie trzeba, w 2gb można się zmieścić, a ewentualnie filmy czy inne dodatkowe dane spokojnie można trzymać na karcie SD albo pendrive – taka specyfika zabawki. A rozdzielczość wbrew pozorom wystarcza, problemy są tylko przy stronach które uparcie chcą szeroko pokazywać tekst/okienkach konfiguracyjnych albo próbach gry.
      Natomiast boli mały ekran – praca na 7" nie jest na dłuższą metę komfortowa.

      W rozpisce brakuje dwóch najważniejszych danych dla takiego urządzenia: czas pracy na baterii i waga. Wie ktoś jak to wygląda?

      1. Awatar Sparrow1
        Sparrow1

        Na chińskiej stronie w dziale support (ale tylko dla produktu Aplha400 nie 680) jest mały FAQ, cytuje: 😉

        Q: HOW much
        A: tel

        Q: How long can the battery
        A: about 4 hours

        Q: How to install Windows XP?
        A: The doesn't support Windows XP.

        Q: Is the system RAM upgradeable?
        A: Unfortunately it isn't, but each model of CnMBook is shipped with the amount of system memory which is required for it to perform efficiently.

        Q: Will you please be so kind to tell me how to install a Huawei E220 GPRS modem to your nice computer. I think it must be possible. There is a program calle "Mobile Connection".
        A: <puste> 😉

        Oczywiście wszystkie błędy należą do odpowiednich właścicieli.
        Jeśli jakość produktu odpowiada jakości supportu, to chyba podziękuje…

        1. Awatar krzabr
          krzabr

          Ja myślałem o androidzie na normalny desktop a nie netbooki 🙂

        2. Awatar Pies
          Pies

          4 godziny? Tragicznie, tyle to można mieć i bez ARM w podobnej cenie. Dzięki za informację.

  12. Awatar Odysseusz
    Odysseusz

    Mam G1, jestem z niego b. zadowolony – nadaje się dla mojego trybu życia – włóczęgi po polach i lasach, ciągły kontakt z internetem, różne bajery w rodzaju kompasów, drogi powrotnej do zaparkowanego w lesie samochodu, pokazywania nazw widzianych właśnie gwiazd czy błysków satelitów Irydium. Oczywiście nie ukrywam – cena miała znaczenie… Ten telefon jest dość tani po prostu – stąd trzeba zgodzić się na jego pewne uproszczenia (ot np brak pakietu biurowego), albo – wyciągnąć więcej kasy.
    Ale o Androidzie – oczywiście to Linux, na jądrze 2.25… (ma niedługo dostać 2.27…). System, jak większość linuksów, działa b. sprawnie w przeciwieństwie do windowsów, które pewnie na tym sprzęcie ledwo by człapały. Jestem na 100% pewny, że szybko doczekam się pakietu biurowego czy nawigacji (nawigacji jest już parę, czekam na lepszą). Odpowiada mi idea, która zapewnia otwartość oprogramowania – co oznacza oczywiście dostępność dla zwykłego usera.
    Jeszcze lepiej zapewne będzie z oprogramowaniem dla netbooków, szczególnie tych w wersji mini, które nawet trupa (bo utrupia go producent podobno) win XP nie uciągną…
    PS. Dywagacje ile jest użytkowników G1, ile jest typów telefonów w sprzedaży, ile netbooków -eeee, poczekamy, pożyjemy, zobaczymy….

  13. Awatar fbkek
    fbkek

    W Polsce oczywiście ww.netbook będzie kosztował 1500zł+ :)))

    1. Awatar Tor
      Tor

      Nie będzie. Po co te teksty przy każdym newsie o net/notebookach? EEE pc 904hd można obecnie kupić w sklepie za 899 zł (a kosztuje więcej niż 200 dolarów), więc o czym mowa? Ja swojego eee 900 kupiłem za 979zł gdzieś z rok temu. Nie jest tak źle.

  14. Awatar Treadstone
    Treadstone

    128MB ram to kpina, za niedługo smartphony będą tyle miały (o ile już tyle nie mają)

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      ale zauważ, że na tym i tak nie odpalisz niczego co by potrzebowało więcej MB. Nie należy tego urządzenia traktować jako coś poza rozbudowanym przeglądaczem Internetu.

      1. Awatar Energizer
        Energizer

        Dokładnie – jak sama nazwa wskazuje "netbook" – czyli taki komputerek do internetu.

  15. Awatar Pok Padro
    Pok Padro

    I really enjoy reading on this internet site , it has got fantastic posts .

  16. Awatar Reynalda Niforos
    Reynalda Niforos

    you got a very fantastic website, Sword lily I noticed it through yahoo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *