W październiku ruszył projekt
Twórca Planu 28, John Graham-Cumming, postawił sobie za cel zebranie od co najmniej 10 tys. osób kwot 10 £, 10 $, 10 € do końca stycznia 2011 (stąd, choć news jest trochę spóźniony, może jeszcze zdąży przekonać kogoś do wpłaty ). W ciągu pierwszych dziesięciu dni ponad 2.700 osób zobowiązało się wpłacić kwoty przekraczające pięćdziesiąt, sto, czy nawet tysiąc funtów/dolarów/euro.
Jeśli odpowiednia kwota zostanie zebrana (koszt zbudowania maszyny analitycznej szacuje się na ok. 400.000 £), zacznie się druga faza projektu – tworzenie właściwego planu maszyny analitycznej.
W przeciwieństwie do maszyny różnicowej, zaprojektowanej przez Babbage’a w 1822 roku, której dokładne plany przetrwały do dzisiaj, a jej budowę zakończono w 1991 roku (169 lat po stworzeniu projektu!), nie istnieje dokładny projekt maszyny analitycznej. Angielski matematyk stworzył wiele różnych szkiców i planów tego, tak zwanego, pierwszego komputera, które dodatkowo poprawiał do końca życia. Z tego powodu konieczne jest przeanalizowanie ich wszystkich i stworzenie jednego spójnego projektu ostatecznego kształtu działającej maszyny.
Dopiero po tej pracy nad skanowaniem i czytaniem notatek Babbage’a zacznie się faktyczna budowa Maszyny analitycznej – komputera z 1837 roku, na który powstał pierwszy w historii program komputerowy. Autorstwo algorytmu obliczania liczb Bernoulliego przypisuje się Auguście Adzie King, hrabinie Lovelace, uznając ją tym samym za pierwszego w dziejach programistę komputerowego.
Graham-Cumming wierzy w powodzenie swojego przedsięwzięcia, gdyż rok temu udało mu się zebrać ponad 30 tys. podpisów, mieszkańców samej tylko Wielkiej Brytanii, pod petycją do rządu tego kraju z prośbą o przeprosiny za śmierć Alana Turinga – który popełnił samobójstwo po tym, jak został skazany na przymusowe „leczenie” homoseksualizmu. Petycja odniosła sukces.
Dodaj komentarz