Nie trzeba nikogo przekonywać, iż pompy używane w medycynie pełnią bardzo ważne funkcje. Powinny one być z jednej strony niezawodne, z drugiej natomiast bardzo wydajne i precyzyjne. Często w takich przypadkach najbardziej skuteczne są najprostsze rozwiązania. Dlatego też producenci sprzętu, wyrobów medycznych i urządzeń diagnostycznych używają technologii perystaltycznych.
Niejednokrotnie kupno określonego typu pomp podyktowane jest wyłącznie kryterium cenowym. W przypadku każdego sprzętu medycznego przed zakupem warto wziąć pod uwagę długofalowe cele. Tak też jest w przypadku pomp. Chociaż pompy perystaltyczne nie zawsze są najtańszym rozwiązaniem, to mają one kilka istotnych zalet w stosunku do innych typów pomp wyporowych Największą z nich jest to, że tłoczona substancja ma kontakt jedynie z wężem. Dla zastosowań klinicznych, analitycznych i medycznych brak kontaktu cieczy z wieloma innymi elementami roboczymi pompy jest niezwykle ważny.
Zasady Technologii perystaltycznych
Pompy perystaltyczne mogą transportować substancje lepkie, abrazyjne oraz wrażliwe na ścinanie, nie wymagają zaworów lub uszczelek, są samozasysające i mogą pracować „na sucho”. Do ich użycia nie potrzeba skomplikowanych programów, ani specjalistycznej wiedzy. Co istotne, koszty utrzymania pompy są bardzo niskie i ograniczają się tylko do prostej wymiany elementu roboczego pompy, czyli węża. Dodatkowo są one znacznie lżejsze i zajmują mniej przestrzeni od tradycyjnych urządzeń.,. Są to podstawowe atuty pomp perystaltycznych, które doskonale spełniają funkcję niezawodnego, powtarzalnego i dokładnego transportu substancji zwłaszcza w branży medycznej i laboratoryjnej.
Ulepszenia mają znaczenie
W przypadku pomp perystaltycznych, analogicznie do każdego sprzętu, bardzo ważne są dodatkowe funkcje i ulepszenia, które mają wpływ na działanie urządzenia. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na innowacyjność urządzeń i ich dodatkowe opcje. Przykładowo w maju 2013 Watson-Marlow wprowadził na rynek nowy napęd do pomp perystaltycznych OEM. Oferuje on jeden z najlepszych na rynku zakres kontroli prędkości, precyzję, gwarantowany moment obrotowy i długi czas bezawaryjnej pracy.
Pompy perystaltyczne w praktyce – Przykładowe zastosowania
Technologie perystaltyczne mogą być wykorzystywane do wielu celów. Mogą być zintegrowane z szeroką gamą urządzeń do zastosowań stomatologicznych, endoskopii czy ze sprzętem elektromedycznym. Każdy z tych obszarów wymaga dokładnego i niezawodnego przepływu płynu, wysokiego poziomu sterylności i łatwości użycia.
Przykładem może być Instytut Profil – wiodący na świecie ośrodek badawczy zagadnień związanych z leczeniem cukrzycy. W placówce prowadzone są wysoce specjalistyczne badania nad klamrami glukozy. Wykorzystuje się w nich urządzenia ClampArt, które kontrolują poziom cukru we krwi i utrzymują go na właściwym poziomie. Używają one w tym celu pomp 400ST/RX, poprzez które do organizmu wprowadzane są leki, a także transportowane są małe ilości krwi do pomiaru poziomu cukru w organizmie. Głównym problemem w stosowaniu urządzeń była konieczność ich pracy przy bardzo niskiej szybkości przepływu – 7,5 ml na godzinę. Jedynym skutecznym rozwiązaniem okazała się pompa perystaltyczna, który mogła zapewnić wymaganą dokładność konieczną przy tak trudnych warunkach.
Rafał Łydziński
Inżynier Sprzedaży
Watson-Marlow Pumps Group
Dodaj komentarz